The MobileFrontend should be working again on the ScoutWikis

Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista

Kohteesta PartioWiki
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Myönnetyt hopeasudet

Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä partiopiiri ja myöntämisvuosi.

Katso myös

Finlands Svenska Scoutförbund

FSSF:n merkkejä ei numeroitu.

Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet

Muuta

  • Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
  • Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.

Lähteet

Katso myös

Nro Nimi Partionimi Lippukunta Piiri Myöntämisajankohta Paikka
1 Verneri Louhivuori Louhisusi, Pöpö Helsingin NMKY:n lippukunta SPPL:n Helsingin piiri 1926
2 Alfons Åkerman Brigadis Riddargossarna / Grankulla scoutkår 1932
3 Sven Donner Svenkka Toimen Pojat - Unga Fribyggare Suomen Vapaa Partioryhmä 1933
4 Uuno Kivistö Ukko Auran Tähtipojat Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri 1934
5 Ilmari Vainio Iso-Hukka Tornion Metsänkävijät 1937
6 Jalmari Valpio Jallu-setä Rauman Partiopojat Satakunta 1937
7 Gustav Adolf GA (Ruotsi) 1940
8 Leo R. Böök Leijonanpoika Tampereen Kotkat Hämeen Piiri, HÄP 1941
9 Reino Aalto Altsi Helsingin Siniset Helsingin Partiopoikapiiri 1941
10 Erkki Karvinen Ruskea Viipurin Metsänkävijät Helsingin Partiopoikapiiri 1941
11 Niilo Visapää Visapää Helsingin Kalevan Pojat Helsingin Partiopoikapiiri 1941
12 Lauri Vuolasvirta Lalle Helsingin Metsänkävijät Helsingin Partiopoikapiiri 1941
13 Kalle Widgren Kalle Lahden Eräveikot Salpausselän Partiopoikapiiri 1945
14 Erkki Varanko Vilssi Helsingin Metsänkävijät Helsingin Partiopoikapiiri 1947
15 Oiva Halme Lohjan Partiosissit Uudenmaan Partiopoikapiiri 1948
16 Erik Oksanen Eki Ekin Partio Suur-Savon Partiopoikapiiri 1949
17 Jarl Carpelan Erä-Nalle 1950
18 Ensio Kuula 1950
19 Mikko Tapio Partio-Ukko 1950
20 Gay von Weissenberg Gayus / Kuisu 1951
21 Runar Baumert Påmen Scoutkåren Pojkarna 1953
22 Yrjö Heinämaa Vaari Pohjan Veikot Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri 1953
23 Rafael Helanko Raffu 1953
24 Aarne Vuori Harmaa Karhu 1953
25 Bruno W. Ollila Pappa Vaasan Metsäveikot Etelä-Pohjanmaan Partiopoikapiiri 1955
26 Aleksi Uusiniemi Aksu 1955
27 Gunnar Fagerlund Fakiren/Fakiiri 1956
28 Osmo Vesikansa Nasku 1956
29 Sirkka Vesikansa Kaleva 1956
30 Väinö Arjanne Vännä Tampereen Kotkat Hämeen Partiopojat 1957
31 Yrjö Hongisto Yrjö 1957
32 Paavo Kaario Pive Helsingin Metsänkävijät Helsingin Partiopoikapiiri 1957
33 Edwin Törmälä Pastori 1957
34 Leuto Lumme Leuto Tampereen Kotkat Hämeen Partiopojat 1957
35 Pertti Ranta Pere 1957
36 Aarne Vistala Ape 1957
37 Jarl Wahlström Jalle 1957
38 Pentti Särkisilta Särki Tammisaaren Rantasissit Uudenmaan Partiopoikapiiri 1958
39 Ensio Saarelma Enska Toimen Pojat Helsingin Partiopoikapiiri 1960
40 Åke Romantschuk Roma Helsingfors Scoutkår Spanarna 1960
41 Pauli Kanerva Pali Töölön Siniset Helsingin Partiopoikapiiri 1961
42 Kalle Ritokangas Susi-Kassu 1961
43 August Walari Aku-setä Janakkalan Ilvekset Hämeen Partiopojat 1961
44 Jaakko Hakala Haksi Tampereen Kotkat Hämeen Partiopojat 1962
45 Aleksander Kaspi 1962
46 Urho Siro Urkki Tapiolan Pojat 1964
47 Aarre Uusitalo Arska 1965
48 Lauri Winter Lapa 1965
49 Matti Nurminen Muonamajava 1966
50 Jaakko Karta Satapeura Tasalam Boja Satakunta 1968
51 Sven Lehto Trossen 1972
52 Tapio Koivula Tappari 1972
53 Aarno Stauffer Imppa Vaasan Metsäveikot/Turun Partio-Sissit Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri 1974
54 Matti Leikola Närkästys Toimen Pojat Helsingin Partiopoikapiiri 1975
55 Pekka Malmi Päkä Toimen Pojat Helsingin Partiopoikapiiri 1975
56 Kullervo Kemppinen Kultsi 1975
57 Alvar Tanninen Allu Hämeen Partiolaiset 1975
58 Eero Lattula Eetu Pohjan Veikot Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri 1977
59 Otto Berg Kåris 1977
60 Jaakko Kivekäs Räiskäle Pirkan-Pojat Hämeen Partiolaiset 1977
61 Juhani Lares Jussi Oulun Metsänkävijät Pohjois-Pohjanmaa 1977
62 Olli Termala Kota-Olli 1978
63 ei ole myönnetty kenellekään
64 Martti Jääskeläinen Jästi Vaasan Metsäveikot Etelä-Pohjanmaa 1979
65 Tapani Leppälä Tipi Toimen Pojat 1979
66 Reijo Ritala Reza 1979
67 Yrjö Varonen Harmaa Näätä Puhurin Pojat V-SP 1979
68 Aulis Leino Aku Turun Sinikotkat V-SP 1981

69 Pekka Arola Häme 1990
70 Sulo Koskinen Suti Häme 1990
71 Niilo Halminen Early Myrskypojat Satakunta 1990
72 Simo Koho Häme 1990
73 Harri Holkeri Toijalan Eräveikot Häme 1991
74 Veikko Puijola Äiji Kemin Metsänkävijät Lappi 1991
75 Risto Pyysalo Risto-Albert Koroisten Ritarit V-SP 1991
76 Unto Järvinen Unski Häme 1992
77 Antero Hagelberg Hakle Turun Partio-Sissit V-SP 1992
78 Harri Ripatti Karva Pääkaupunkiseutu 1994
79 Matti Toivonen Totti Salpausselkä 1994
80 Eero Hyvättinen Etelä-Karjala 1996
81 Juha Sipilä Pääkaupunkiseutu 1996
82 Olli Koskela Opi Varsinais-Suomen Samoilijat V-SP 1996
83 Visa Liippola Wisa Tornikotkat V-SP 1997
84 Pekka Saarela Zorro Lätynkääntäjät V-SP 1997
85 Reijo Salmi Repa Vaasan Metsäveikot Etelä-Pohjanmaa 1997
86 Markku Rintanen Vaasan Metsäveikot Etelä-Pohjanmaa 1997
87 Lassi Westerling Töölön Siniset Pääkaupunkiseutu 1997
88 Pekka Aho Helsingin Siniset Pääkaupunkiseutu 1998
89 Matti Luokola Bimbo Rajamäen Metsänkävijät Uusimaa 2000
90 Olli Naukkarinen Joutsenon Nuotioveljet Etelä-Karjala 2000
91 Kari Kiesiläinen Puni Turun Partio-Sissit V-SP 2000
92 Lauri Lumme Late Tampereen Kotkat Häme 2001
93 Paavo Tsokkinen Pafa Korven Koukkaajat Pääkaupunkiseutu 9.11.2002
94 Jukka-Pekka Rauti Julle Koroisten Ritarit V-SP 4.5.2003 [1]
95 Arto Jaatinen Häme 2004
96 Erkki Hakala Eke Parran Haltiat Etelä-Pohjanmaa 2004
97 Heikki Pelkonen Padaspartio Salpausselkä 2004 Tarus-leirillä
98 Yrjö Sorvari Vuokatin Vaeltajat Kainuu 2005
99 Matti Holkeri Häme 2005
100 Christer Lundström Ludde FiSSc 18.11.2006 Suomen Partiolaisten 9. jäsenkokous, Lahti
101 Jyrki Tuominen Jykä Turun Metsänkävijät V-SP 7.5.2006 Turun partioparaatissa
102 Tuomo Huhtala Topi Keski-Suomi 18.11.2006 Jäsenkokouksessa Lahdessa
103 Yrjö Nenonen Yrjänä Vahdon Korvenkävijät V-SP 9.6.2007 Suurjuhlan Ko-Gi-tapaaminen
104 Harri Lukander Porkkana Piikkiön Tammipartio V-SP 4.5.2008 Turun partioparaatissa
105 Jussi Lares Jupo Lauritsalan Siniveljet E-KP 15.11.2008 Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi
106 Jarkko Mäkinen Ispa Tampereen Kotkat Häme 15.11.2008 Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi
107 Ilmo Pulkamo Napapiirin Pojat, Pyhän Yrjänän Partiokilta 15.11.2008 Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi
108 Reijo Kauppinen Reka Jyväskylän Versot Järvi-Suomen Partiolaiset 10.04.2010 Jyväskylän Versojen 30-vuotisjuhlassa
109 Petteri Juusola Pohjan Veikot Pohjanmaan Partiolaiset 27.11.2010 Partioneuvosto Helsinki
110 Kaj Kanervavuori Kaitsu Tornikotkat Lounais-Suomen Partiopiiri 20.11.2010 Suomen Partiolaisten 11. jäsenkokous, Tampere
111 Heikki Tolvanen Hese Ruskeasuon Kontiot Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 27.11.2010 Partioneuvosto Helsinki
112 Jouni Riihelä Ekin Partio Järvi-Suomen Partiolaiset 26.3.2011 Piirin kevätkokous, Pieksämäki
113 Kari Heinistö Gori Turun Metsänkävijät Lounais-Suomen Partiopiiri 15.5.2011 Turun Partioparaatissa
114 Arto Raivio Kaukapartio Hämeen Partiopiiri 19.11.2011 Hämeen Partiopiirin 90-vuotisjuhlassa
115 Markus Laine Mambo Loimaan Nuotioloimut Lounais-Suomen Partiopiiri 6.5.2012 Turun Partioparaatissa
116 Petri Pekkola Vili Maakotkat Kymenlaakson Partiopiiri 24.8.2013 Hepohiekkapäivässä
117 Kari Teppola Töölön Siniset Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 6.4.2013 Töölön Sinisten 80-vuotisjuhlassa
118 Christoffer Taxell Toffe KFUM:s Scouter Kamraterna Finlands Svenska Scouter 5.5.2013 Turun Partioparaatissa
119 Ahti Norja Silli Nummen Samoojat Uudenmaan Partiopiiri 14.7.2013 Nummen Samoojien Partiomessussa
120 Tero Sisto Messukylän Metsäpojat Hämeen Partiopiiri 27.7.2013 Ilves 13
121 Timo Muttonen Mudi Olarin Eräkotkat Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 11.12.2013 Partioglögeillä Partioasemalla
122 Timo Seppälä Isi Lappeenrannan Walliveljet Etelä-Karjalan Partiolaiset 27.4.2014 Partioparaatissa Lappeenrannassa
123 Petteri Leinonen Karhulan Korvenkävijät Kymenlaakson Partiopiiri 8.11.2014 Piirin syyskokouksessa
124 Jukka Hopeavuori Hopra NMKY:n Katajaiset Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 22.11.2014 Suomen Partiolaisten 13. jäsenkokous, Mikkeli
125? Jarmo Komulainen Jami Koskiveikot Pohjanmaan Partiolaiset 4.10.2014 Piirin syyskokouksessa
126 Heikki Karjalainen Ilvesveikot Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 11.10.2014 Ilvesveikkojen 80-vuotisjuhlissa Ritarihuoneella
127 Asko Laukkanen Aapo Ekin Partio Järvi-Suomen Partiolaiset 22.11.2014 Suomen Partiolaisten 13. jäsenkokous, Mikkeli
128 Teppo Kallioniemi Kalja Turun Metsänkävijät Lounais-Suomen Partiopiiri 28.3.2015 Turun Metsänkävijäin 90-vuotisjuhlissa
129 Antti Tapanila Kalevan Karhut Hämeen Partiopiiri 21.11.2015 Hämeen Partiopiirin syyskokouksessa Tampereella
130 Juha Lehto Jeo Jaarlin Pojat Hämeen Partiopiiri 29.8.2015 Johtajatulet Evolla
131 Aki Tuominen Aki Lahden Siniset Häme/Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 5.12.2015 Pääkaupunkiseudun Partiolaisten 40-vuotisjuhlissa
132 Kari Suomela Poppis Rajamäen Metsänkävijät Uudenmaan Partiopiiri 24.10.2015 Explo 15:ssa Riihimäellä
133 Pauli Saloranta Nummen Samoojat Uudenmaan Partiopiiri 6.11.2015 Uudenmaan Partiopiirin 40-vuotisjuhlissa
134 Harri Länsipuro Harjun Pojat Hämeen Partiopiiri 22.7.2016 Roihu-leirillä kutsuvierastilaisuudessa
135 Tommi Nyman Hämeen Partiopiiri 22.7.2016 Roihu-leirillä kutsuvierastilaisuudessa
136 Veikko Pehkonen Veke Toimarit Pohjanmaan Partiolaiset 19.11.2016 Suomen Partiolaisten 14. jäsenkokous, Oulu
137 Asko Kahanpää Asarias Helsingin Metsänkävijät Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 18.03.2017 Helsingin Metsänkävijöiden satavuotisjuhla, Helsinki
138 Nils Grönberg Nisse Turun Eränkävijät Lounais-Suomen Partiopiiri 07.05.2017 Turun partioparaati
139 Mauno Kuisma Rynski Marjatat ja Mikon Pojat Lounais-Suomen Partiopiiri 07.05.2017 Turun partioparaati
140 Seppo Lahtinen Sepa Turun Metsänkävijät Lounais-Suomen Partiopiiri 07.05.2017 Turun partioparaati
141 Lauri Tunkelo Late Pitkäjärven Vaeltajat Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 18.11.2017 Lippukunnan 40-vuotisjuhla
142
143 Mika Gröger Nappula Puijon Pojat Järvi-Suomen Partiolaiset 24.09.2017 JSP10 Piiripäivät Jyväskylä
144 Pekka Koskinen Hirviveikot Hämeen Partiopiiri 26.10.2017 Kunniapartiolainen Mannerheimin haudalla