The MobileFrontend should be working again on the ScoutWikis

Luettelo partiotaitojen SM-kilpailuista

Kohteesta PartioWiki
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Luettelo partiotaitojen suomenmestaruuskilpailuista

Täydennystä kaivataan ennen vuotta 1989 olleista kisoista.

Suomen Partiolaiset

Talvikisat

2025 ?, ?, Finlands Svenska Scouter
2024 ?, ?, Uudenmaan Partiopiiri
2023 ?, ?, Pääkaupunkiseutu
2022 ?, ?, Lappi
2021 ?, ?, Hämeen Partiopiiri
2020 ?, ?, Järvi-Suomen Partiolaiset
2019 ?, ?, Pohjanmaan Partiolaiset
2018 UKKO, Pääkaupunkiseutu, Pääkaupunkiseudun Partiolaiset
2017 VinterFiSSce, Raasepori, Finlands Svenska Scouter
2016 Vestigatio Kalmia, Turku, Lounais-Suomen Partiopiiri
2015 Louhi, Hyvinkää, Uudenmaan Partiopiiri
2014 POLARpop, Hämeenlinna, Hämeen Partiopiiri
2013 Utin taistelu, Utti, Kymenlaakson Partiopiiri
2012 Jenkkilä, Haukipudas, Pohjanmaan Partiolaiset
2011 Lapinlahti, Lapinlahti, Järvi-Suomi
2010 Ajo, Pirkkala, Häme
2009 Plask, Sipoo, FiSSc
2008 Eukonkanto, Ruokolahti, Etelä-Karjala
2007 Hankisata, - , Pääkaupunkiseutu
2006 Trombi, Mäntyharju, Etelä-Savo
2005 Nuoske!, Kerava, Uusimaa
2004 Muohtage, Muonio, Lappi
2003 HELA, Ähtäri, Etelä-Pohjanmaa
2002 Lumikko, Kontiolahti, Pohjois-Karjala
2001 Kylmääki -01°, Naantali, Varsinais-Suomi
2000 Mehtäkatti, Vuokatti, Kainuu
1999 Jänkkärä, Hankasalmi, Keski-Suomi
1998 Hirvenhiihto, Kuru, Häme
1997 Kieppi -97, Rokua, Pohjois-Pohjanmaa
1996 FiSScNet, Hanko, FiSSc
1995 Pälkään Päästö, Espoo, Pääkaupunkiseutu
1994 Piilumi, Imatra, Etelä-Karjala
1993 Pirkka, Nastola
1992 Pölläkkä, Kuopio, Pohjois-Savo
1991 Pestoo, Elimäki
1990 Talviteloilla, Hyvinkää, Uusimaa
1989 Latutarha, Paimio, Varsinais-Suomi
1988 Karhunkierros IV, Säkylä, Satakunta
1987 Kuuden Kärpän kierros IV, Mustasaari, Etelä-Pohjanmaa
1986 Talvisio, Ylöjärvi, Häme
1985 Taltee, Riihimäki, Salpausselkä
1984 Ronsuntaipale, Vaajakoski
1983 Rokan Rässi, Kajaani
1982 Tervanjuonti, Kokkola
1981 Huilaus, Pello, Lappi
1980 kilpailuja ei järjestetty
1979 Karhula
1978 Potnapekka, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
1977 Tampere
1976 Willinmiehen Wirsta, Lappeenranta
1975 Kuuden Kärpän Kierros, Vaasa
1974 Järvenpää
1973 Pogosta, Ilomantsi
1972 Kajaani
1971 Talvimestaruuskilpailut, Lahti

Kevätkisat

2025 ?, ?, Lounais-Suomen Partiopiiri
2024 ?, ?, Etelä-Karjalan Partiolaiset
2023 ?, ?, Hämeen Partiopiiri
2022 ?, ?, Pohjanmaan Partiolaiset
2021 ?, ?, Finlands Svenska Scouter
2020 ?, ?, Uudenmaan Partiopiiri
2019 ?, ?, Lounais-Suomen Partiopiiri
2018 ?, ?, Kymenlaakson Partiopiiri
2017 Tasan Sata, Kuopio, Järvi-Suomen Partiolaiset
2016 Repliikki, Riihimäki, Hämeen Partiopiiri
2015 Rundi, Kauniainen, Pääkaupunkiseudun Partiolaiset
2014 Valliralli, Luumäki, Etelä-Karjalan Partiolaiset
2013 Kiven kannoilla, Jyväskylä, Järvi-Suomen Partiolaiset
2012 Jatuli, Keminmaa, Lapin Partiolaiset
2011 Dyyni, Yyteri, Lounais-Suomi
2010 Pakki, Kannus, Pohjanmaa
2009 Lohi-09, Kotka, Kymenlaakso
2008 Tervareitti, Kajaani, Järvi-Suomi
2007 Salppurin kisat², Salpausselkä
2006 Poiskotti, Tampere, Häme
2005 Puhki On, Kaustinen, Keski-Pohjanmaa
2004 Mehton Pyräys, Vaajakoski, Keski-Suomi
2003 Kaski, Siilinjärvi, Pohjois-Savo
2002 Salonhalakasu, Oulunsalo, Pohjois-Pohjanmaa
2001 Tåokåko, Kemiö, FiSSc
2000 Vesillelasku, Helsinki, Uusimaa
1999 IV° Yhteys, Helsinki, Pääkaupunkiseutu
1998 Karhunkierros VII, Eura, Satakunta
1997 Sippu 97, Anjalankoski, Kymenlaakso
1996 Jätin Jäljet, Keminmaa, Lappi
1995 Operaatio Hapine, Lohtaja, Keski-Pohjanmaa
1994 Juustoralli, Hämeenlinna, Häme
1993 Plägä, Nauvo
1992 Pohojanmaan kautta, Vöyri, Etelä-Pohjanmaa
1991 Nysse, Tampere, Häme
1990 Susikko, Joensuu, Pohjois-Karjala
1989 Viis siitä, Muurame, Keski-Suomi
1988 Joutsi, Joutseno, Etelä-Karjala
1987 Tsolabma, Nuuksio, Pääkaupunkiseutu
1986 Kyöpelinkierto, Suonenjoki, Pohjois-Savo
1985 Jätkän jotos, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
1984 Maallepako, Rajamäki, Uudenmaan Partiopiiri
1983 Karhunkierros III, Pori, Satakunta
1982 Voudin Wirsta, Savonlinna, Etelä-Savo
1981 Ilves LX, Tampere
1980 VIIA LXXX, Turku
1979 Kuuden Kärpän Kierros II, Vaasa, Etelä-Pohjanmaa
1978 Kainuu
1977 Rapasalmen ylitys, Nastola
1976 Rämpsänkulman Rysäys, Riihimäki
1975 Raisio

Syyskisat

2025 ?, ?, Pääkaupunkiseudun Partiolaiset
2024 ?, ?, Kymenlaakson Partiopiiri
2023 ?, ?, Lounais-Suomen Partiopiiri
2022 ?, ?, Järvi-Suomen Partiolaiset
2021 ?, ?, Lounais-Suomen Partiopiiri
2020 ?, ?, Pääkaupunkiseudun Partiolaiset
2019 ?, ?, Etelä-Karjalan Partiolaiset
2018 ?, ?, Hämeen Partiopiiri
2017 Elämys, Äkäslompolo, Lapin Partiolaiset
2016 Juntu, Lapua, Pohjanmaan Partiolaiset
2015 Matka maailman ympäri, Varkaus, Järvi-Suomen Partiolaiset
2014 Raulin Riimit, Salo, Lounais-Suomen Partiopiiri
2013 UusiMaaIlma, Porvoo, Finlands Svenska Scouter
2012 Syysloma, Pirkanmaa, Häme
2011 Partio.nyt.2.011, Espoo-Kauniainen, Pääkaupunkiseutu
2010 Via Custus, Lohja, Uusimaa
2009 Nyota ya Africa, Rusko, Varsinais-Suomi
2008 Torppa 2008, Pietarsaari, Etelä-Pohjanmaa
2007 Jäläki 07, Oulun seutu , Pohjois-Pohjanmaa
2006 Karhunkierros VIII, Säkylä, Satakunta
2005 Kontio, Turku, Varsinais-Suomi
2004 Aikamatka, Valkeala, Kymenlaakso
2003 Smuglaus, Kirkkonummi, Pääkaupunkiseutu
2002 Karonkka, Hämeenlinna, Häme
2001 Willimies, Lappeenranta, Etelä-Karjala
2000 Reissu 2000, Mäntyharju, Etelä-Savo
1999 Kara 99, Riihimäki, Salpausselkä
1998 Kuikka 98, Kuopio, Pohjois-Savo
1997 Jouhikko, Joensuu, Pohjois-Karjala
1996 Rajalla, Karkkila, Uusimaa
1995 Karhusaari, Naantali, Varsinais-Suomi
1994 MäkiMatti, Jyväskylä, Keski-Suomi
1993 Karhunkierros VI, Pori, Satakunta
1992 Kieron Huijjjaus, Kajaani, Kainuu
1991 Maaltapako, Nuuksio, Pääkaupunkiseutu
1990 Haukka, Sahalahti, Häme
1989 Kopukka, Kannus, Keski-Pohjanmaa
1988 Nulkkaus, Rovaniemi, Lappi
1987 Jätkänlenkki, Varkaus, Etelä-Savo
1986 Fisu 86, Pohja
1985 Metsänkäynti, Säkylä
1984 Vonkaus, Kouvola
1983 Krekkuajaaset, Kauhava, Etelä-Pohjanmaa
1982 Löröjuoksu, Ruokolahti
1981 Hukkareissu, Joensuu
1980 Lähiöhölkkä, Helsinki
1979 Mehton Pyräys, Vaajakoski
1978 Koukku, Kerava Uusimaa
1977 Kenkiä, Riihimäki, Salpausselkä
1976 Kisällinkisat, Kirkkonummi
1975 50-villitys, Raisio

Suomen Partiopoikajärjestö ja Suomen Partiotyttöjärjestö

Talvikisat

1972 SPJ, Kajaani
1971 SPJn, Lahti
1970 SPJn, Mikkeli, Suur-Savo
1969 SPJn, Rajamäki, Uusimaa
1968 SPJn, Forssa
1967 SPJn, Hämeenlinna
1966 SPJn, Kangasala
1965 SPJn, Kuopio
1964 SPJn, Varkaus
1963 SPJn, Jyväskylä
1962 SPJn, Mänttä
1961 SPJn, Uusikylä Lahti Salpausselkä
1960 SPJn, Nuijamaa Lappeenranta
1959 SPJn, Kyminlinna
1958 SPJn, Vaajakoski
1957 SPJn, Hyvinkää
1956 SPJn, Mikkeli
1955 SPJn, Nokia
1954 SPJn, Fiskars
1953 SPJn 1. talvipartiotaitomestaruuskilpailut Lallen Vaellus, Jämsänkoski

Syyskisat

1974 SPJn ja SPTJn yhteiset: Pirkkalaistaival, Tampere (Pirkkala)
1973 SPJn, Kalajoki
1972 SPJn, Pori
1971 SPJn, Oulu
1970 SPJn, Tikkakoski
1969 SPJn, Kouvola
1968 SPJn, Hämeenlinna
1967 SPJn, Sauvo
1966 SPJn, Kirkkonummi
1965 SPJn, Nakkila
1964 SPJn, Tammisaari
1963 SPJn, Nokia
1962 SPJn, Riihimäki
1961 SPJn, Karkkila
1960 SPJn, Pieksämäki
1959 SPJn, Espoo
1958 SPJn, Yläne
1957 SPJn, Kuopio
1956 SPJn, Ahlainen
1955 SPJn, Lahti
1954 SPJn, Lievestuore
1953 SPJn, (suurleiri) Sulkava ja SPTJn 1. partiotaitomestaruuskilpailut, Espoo
1952 SPJn, Koria
1951 SPJn, Nokia
1948 SPJn, (suurleiri) Vierumäki
1947 SPJn, Turku
1945 SPJn 1. partiotaitomestaruuskilpailut, Ruutana