1 263
muokkausta
p (→Lippu) |
p (artikkelimalli) |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Vaalan Metsänkävijät ry | {| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | ||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | <b>Vaalan Metsänkävijät ry</b> | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| Perustettu: || [[Malline:28._lokakuuta| 28. lokakuuta]] [[1985]] | |||
|- | |||
| Jäsenmäärä: || n. 30 hlöä | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Alue | |||
|- | |||
| Toiminta-alue: || [http://www.vaala.fi Vaalan kunta] | |||
|- | |||
| [[Partiopiiri]]: || [[Kainuun Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| [[Partioyhteisö]]: || [[Suomen Metsänkävijät]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Toimipaikat | |||
|- | |||
| [[Kolo]]: || Koulutie, Vaala | |||
|- | |||
| [[Kämppä]]: || Ei ole | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Tunnukset | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivi]]: || sini-valkoinen | |||
|- | |||
| [[Partiopaita]]: || sininen | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Lippu]]: || [[Kuva:vaame_lippu.gif]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Kotisivut | |||
|- | |||
| colspan="2" | [http://pato.vaala.fi/~vaame/ http://pato.vaala.fi/~vaame/] | |||
|} | |||
Vaalan Metsänkävijät ry (lyhenne VaaMe) on sekalippukunta (tyttöjä ja poikia). Lippukunnassa on toiminut viime vuosina 1-2 [[lauma]]a ja 1-2 [[vartio|vartiota]] jäsenmäärän pyöriessä 30 paikkeilla. | |||
=Toiminta= | =Toiminta= | ||
Rivi 8: | Rivi 44: | ||
Toinen tärkeä ajankohta VaaMelle on [[Itsenäisyyspäivä]]. Sen aikoihin järjestetään varsin usein talvileiri. Itsenäisyyspäivän iltana klo 18 lähdetään Karhuntalolta soihtujen ja kynttilöiden kanssa marssimaan (liikenneympyrän kautta) kohti Vaalan kirkkoa. Kirkossa annetaan [[Partiolupaus|partiolupaukset]] ja jaetaan [[Ansiomerkit|ansiomerkkejä]] vuoden aikana kunnostautuneille. | Toinen tärkeä ajankohta VaaMelle on [[Itsenäisyyspäivä]]. Sen aikoihin järjestetään varsin usein talvileiri. Itsenäisyyspäivän iltana klo 18 lähdetään Karhuntalolta soihtujen ja kynttilöiden kanssa marssimaan (liikenneympyrän kautta) kohti Vaalan kirkkoa. Kirkossa annetaan [[Partiolupaus|partiolupaukset]] ja jaetaan [[Ansiomerkit|ansiomerkkejä]] vuoden aikana kunnostautuneille. | ||
= | =Lipun selitys= | ||
VaaMen [[Lippu|lipussa]] on Metsänkävijöiden sinivalkoiset värit. Kuvassa on sinisellä taustalla polviorsi ([http://www.vaala.fi/ Vaalan kunta]), josta nousee kaksi tornia ([[Kainuun Partiolaiset|Kainuun partiopiiri]]). Tornien väliin muodostuu risti ([[taustayhteisö]]). Keskellä on sininen karhun ([[Suomen Metsänkävijät|Metsänkävijät]]) jalanjälki. | VaaMen [[Lippu|lipussa]] on Metsänkävijöiden sinivalkoiset värit. Kuvassa on sinisellä taustalla polviorsi ([http://www.vaala.fi/ Vaalan kunta]), josta nousee kaksi tornia ([[Kainuun Partiolaiset|Kainuun partiopiiri]]). Tornien väliin muodostuu risti ([[taustayhteisö]]). Keskellä on sininen karhun ([[Suomen Metsänkävijät|Metsänkävijät]]) jalanjälki. | ||
muokkausta