71
muokkausta
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''M/S Pelle''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| valign="top" | Omistaja: || Meripartiolippukunta Lauritalan siniveljet ry | |||
|- | |||
| valign="top" | Pituus: || 14.50 m | |||
|- | |||
| valign="top" | Leveys: || 3.75 m | |||
|- | |||
| valign="top" | Syväys: || 1.6 m | |||
|- | |||
| valign="top" | Korkeus vesirajasta: || 7.5m | |||
|- | |||
| valign="top" | Uppouma: || n. 25 t | |||
|- | |||
| valign="top" | Moottori: || Volvo D67 C 120hv | |||
|- | |||
| valign="top" | Huippunopeus: || 9 solmua | |||
|- | |||
| valign="top" | Makuupaikkoja: || 15 | |||
|- | |||
|} | |||
Kaukas Fabrik AB rakensi vuonna [[1892]] lankarullatehtaan Lauritsalaan. Vuonna [[1899]] tehtaalle hankittiin hinaaja Pelle. Pelle on rakennettu Kone ja Silta Oy:n (nykyisin tunnetaan nimellä Masa-Yards) Sörnäisten telakalla Helsingissä. Vuosisadan alkupuolella kerrotaan Pellen toimineen muun työn ohella Kaukaalle ns. lämmittäjien koulutusaluksena. Pellen asemapaikkana on ollut myös Kaltion puuhiomo Enossa, jossa Pelle kiskoi tukki- ja halkokuormia. [[1950-luku|1950-luvulla]] suurin osa Kaukaan hinaajista muutettiin niputtajiksi. Ei ole tietoa kuuluiko Pelle tähän ryhmään. Pelle sai kuitenkin jäädä odottamaan parempia aikoja maalle nostettuna. | Kaukas Fabrik AB rakensi vuonna [[1892]] lankarullatehtaan Lauritsalaan. Vuonna [[1899]] tehtaalle hankittiin hinaaja Pelle. Pelle on rakennettu Kone ja Silta Oy:n (nykyisin tunnetaan nimellä Masa-Yards) Sörnäisten telakalla Helsingissä. Vuosisadan alkupuolella kerrotaan Pellen toimineen muun työn ohella Kaukaalle ns. lämmittäjien koulutusaluksena. Pellen asemapaikkana on ollut myös Kaltion puuhiomo Enossa, jossa Pelle kiskoi tukki- ja halkokuormia. [[1950-luku|1950-luvulla]] suurin osa Kaukaan hinaajista muutettiin niputtajiksi. Ei ole tietoa kuuluiko Pelle tähän ryhmään. Pelle sai kuitenkin jäädä odottamaan parempia aikoja maalle nostettuna. | ||
muokkausta