4
muokkausta
Ei muokkausyhteenvetoa |
(Perustietoja päivitetty. "Leirit" ja "Lippukunnanjohtajat" -osiot muutettu taulukkomuotoon ja täydennetty viime vuosien osalta. Ryhmät päivitetty ajan tasalle HiHin nettisivujen mukaisesti. Esittelykappaletta paranneltu.) |
||
Rivi 4: | Rivi 4: | ||
|jäsenmäärä=170 | |jäsenmäärä=170 | ||
|lyhenne=HiHi | |lyhenne=HiHi | ||
|lippukunnanjohtaja= | |lippukunnanjohtaja=Helmi Markoff | ||
|toiminta-alue=Kerava | |toiminta-alue=Kerava | ||
|paikkakunta=Kerava | |paikkakunta=Kerava | ||
Rivi 12: | Rivi 12: | ||
|paitakuvaus=Sininen | |paitakuvaus=Sininen | ||
|paitakuva= | |paitakuva= | ||
|huivikuvaus= | |huivikuvaus=Viininpunainen huivi valkoisilla reunaraidoilla, takana kolme jänistä | ||
|huivikuva= | |huivikuva= | ||
|tunnuksenNimi= | |tunnuksenNimi= | ||
Rivi 19: | Rivi 19: | ||
|lippukuvaus= | |lippukuvaus= | ||
|lippukuva= | |lippukuva= | ||
|www= | |www=https://hiidenhittavaiset.fi/ | ||
|facebook=HiidenHittavaiset | |facebook=HiidenHittavaiset | ||
}} | }} | ||
[[Kuva:Hihi-logo-punainen.jpg|200px]] | [[Kuva:Hihi-logo-punainen.jpg|200px]] | ||
'''Hiiden Hittavaiset''' (HiHi) on vuonna [[1991]] perustettu [[Kerava]]lainen lippukunta. Lippukunta toimii Keravalla Ahjossa. | '''Hiiden Hittavaiset''' (HiHi) on vuonna [[1991]] perustettu [[Kerava]]lainen lippukunta. Lippukunta toimii Keravalla Ahjossa. | ||
Hiiden Hittavaiset on | Hiiden Hittavaiset on tunnettu hyvästä yhteishengestään ja näkyvyydestään. HiHi on valittu kahdesti Uudenmaan partiopiirin ja Pääkaupunkiseudun partiolaisten päheimmäksi lippukunnaksi. Lippukunnassa on 7-22 -vuotiaiden ikäkausitoiminnan lisäksi aktiivista perhepartiotoimintaa sekä sisupartiota. | ||
==Hittavainen== | ==Hittavainen== | ||
Rivi 37: | Rivi 37: | ||
==Leirit== | ==Leirit== | ||
Hiiden | Leirejä ja tapahtumia, joihin Hiiden Hittavaisia on osallistunut: | ||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
!Ajankohta | |||
!Leiri | |||
!Tyyppi | |||
!Järjestäjä | |||
!Paikka | |||
!Lisätietoja | |||
|- | |||
|1992 | |||
|Kontu | |||
|Sudenpentuleiri | |||
|Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset | |||
|Hirvijärvi, Lapua | |||
| | |||
|- | |||
|1993 | |||
|Naava | |||
|Lippukuntaleiri, | |||
sudenpennuille | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Partiopoukama, Porvoo | |||
| | |||
|- | |||
|1993 | |||
|Donitsi | |||
|Lippukuntaleiri, | |||
vartiolaisille | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Partiopoukama, Porvoo | |||
| | |||
|- | |||
|1994 | |||
|Melkutin | |||
|Piirileiri | |||
|Uudenmaan Partiopiiri | |||
|Räyskälä, Loppi | |||
| | |||
|- | |||
|1995 | |||
|Leiri Partiopoukamassa | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Partiopoukama, Porvoo | |||
| | |||
|- | |||
|1996 | |||
|Loisto | |||
|Finnjamboree | |||
|Suomen Partiolaiset | |||
|Hanko | |||
| | |||
|- | |||
|1997 | |||
|Pölkky | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset, Virkkalan Tulentekijät | |||
|Lohja | |||
| | |||
|- | |||
|1999 | |||
|Ylitys | |||
|Piirileiri | |||
|Uudenmaan Partiopiiri | |||
|Järvenpää | |||
| | |||
|- | |||
|2001 | |||
|Hiisi 1001 | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Vihti | |||
|HiHin 10-vuotisjuhlaleiri | |||
|- | |||
|2002 | |||
|Menninkäinen | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Vihti | |||
| | |||
|- | |||
|2003 | |||
|Lankongi | |||
|Piirileiri | |||
|Uudenmaan Partiopiiri | |||
|Porvoo | |||
| | |||
|- | |||
|2004 | |||
|Pulloposti | |||
|Sudenpentuleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset, Sipoon Hukat | |||
|Östholmen, Sipoo | |||
| | |||
|- | |||
|2004 | |||
|Tarus | |||
|Finnjamboree | |||
|Suomen Partiolaiset | |||
|Padasjoki | |||
| | |||
|- | |||
|2005 | |||
|Matka 05 | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Helgträsk, Sipoo | |||
| | |||
|- | |||
|2006 | |||
|Pinja 06 | |||
|Piirileiri | |||
|Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset, | |||
Keski-Pohjanmaan Partiolaiset | |||
|Menkijärvi, Alajärvi | |||
| | |||
|- | |||
|2007 | |||
|HERO | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Havukka, Sipoo | |||
| | |||
|- | |||
|2008 | |||
|Kohina | |||
|Piirileiri | |||
|Uudenmaan Partiopiiri | |||
|Syndalen, Hanko | |||
| | |||
|- | |||
|2009 | |||
|T-Rex | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Juornaankylä, Askola | |||
| | |||
|- | |||
|2010 | |||
|Välke | |||
|SuSe-leiri | |||
|Hiiden Hittavaiset, Sipoon Hukat | |||
|Iilijärvi, Pukkila | |||
| | |||
|- | |||
|2010 | |||
|Kilke | |||
|Finnjamboree | |||
|Suomen Partiolaiset | |||
|Evo, Hämeenlinna | |||
| | |||
|- | |||
|2011 | |||
|Tiu 2011 | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Saarilampi, Nummi-Pusula | |||
|HiHin 20-vuotisjuhlaleiri | |||
|- | |||
|2012 | |||
|Huima | |||
|Piirileiri | |||
|Uudenmaan Partiopiiri | |||
|Räyskälä, Loppi | |||
| | |||
|- | |||
|2013 | |||
|Murikka '13 | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Pohjois-Karjala | |||
| | |||
|- | |||
|2014 | |||
|Galileo | |||
|Alueleiri | |||
|KePSi | |||
|Vaakaniemi, Kuru | |||
| | |||
|- | |||
|2015 | |||
|Ruukki -15 | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Onnelannummi, Teijo | |||
| | |||
|- | |||
|2016 | |||
|Roihu | |||
|Finnjamboree | |||
|Suomen Partiolaiset | |||
|Evo, Hämeenlinna | |||
| | |||
|- | |||
|2017 | |||
|Säihke | |||
|Piirileiri | |||
|Uudenmaan Partiopiiri | |||
|Syndalen, Hanko | |||
| | |||
|- | |||
|2018 | |||
|Metku | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Rismalahti, Asikkala | |||
| | |||
|- | |||
|2019 | |||
|Kajahus | |||
|Piirileiri | |||
|Lapin Partiolaiset | |||
|Kemijärvi | |||
| | |||
|- | |||
|2020+1 | |||
|Valkama | |||
|Piirileiri | |||
|Uudenmaan Partiopiiri | |||
|Uusimaa | |||
|Koronapandemian vuoksi seikkailumuotoinen toteutus Uudenmaan piirin alueella | |||
|- | |||
|2022 | |||
|Kajo | |||
|Finnjamboree | |||
|Suomen Partiolaiset | |||
|Evo, Hämeenlinna | |||
| | |||
|- | |||
|2023 | |||
|Atkamaika | |||
|Lippukuntaleiri | |||
|Hiiden Hittavaiset | |||
|Kiljava | |||
| | |||
|} | |||
Kontu 1992, | Kontu 1992, | ||
Naava 1993, | Naava 1993, | ||
Rivi 72: | Rivi 305: | ||
Vuonna 2018 Hiiden Hittavaiset järjestävät kaikkien aikojen lippukuntaleirin. | Vuonna 2018 Hiiden Hittavaiset järjestävät kaikkien aikojen lippukuntaleirin. | ||
== | ==Lippukunnan ryhmät== | ||
Hiiden Hittavaisissa on toimintaa kaikille ikäkausille useissa ryhmissä. | |||
'''Sudenpennut:''' | |||
* Palokärjet | |||
* Näädät | |||
'''Seikkailijat:''' | |||
* Kauris | |||
* Hirvi | |||
* Norppa | |||
* Ankerias | |||
'''Tarpojat:''' | |||
* Pöllö | |||
* Naali | |||
* Villisika | |||
* Ilves | |||
'''Samoajat:''' | |||
* Lumikko | |||
* Kuha | |||
* Rotta | |||
* Poro | |||
* Pupu | |||
'''Vaeltajat:''' | |||
* Pulu | |||
* Kärpänen | |||
* Pääskynen | |||
* Orava | |||
'''Sisupartio:''' | |||
* Karhu | |||
Hiiden Hittavaisissa toimii myös perhepartioryhmä, joka tarjoaa mahdollisuuden harrastaa partiota perheenä alle kouluikäisten lasten kanssa. Perhepartion ohjelma mukailee mahdollisuuksien mukaan lippukunnan tapahtuminen aikatauluja ja ohjelman sisältö on partiomaista, luontopainotteista yhdessä olemista ja tekemistä. Kokoontumisia on noin kerran kuukaudessa. Ohjelmaa suunnitellaan yhdessä osallistuvien perheiden kanssa. Perhepartiota vetää Ilkka Kasari. | |||
Marja Laurikainen 1991-1992 | ==Lippukunnanjohtajat== | ||
Lotte Malkakorpi 1993-1998 | {| class="wikitable" | ||
Kirsi Örn 1999 | |+ | ||
Jouni Viinikka 2000-2001 | !Lippukunnanjohtaja | ||
Elina Viinikka 2002-2003 | !Toimintakausi | ||
Matti Kuismin 2004 | |- | ||
Ilkka Kasari 2005 | |Marja Laurikainen | ||
Heikki Laurila 2006-2010 | |1991-1992 | ||
Riikka Kasari 2010-2012 | |- | ||
Jenna Ritvanen 2013-2015 | |Lotte Malkakorpi | ||
|1993-1998 | |||
|- | |||
|Kirsi Örn | |||
|1999 | |||
|- | |||
|Jouni Viinikka | |||
|2000-2001 | |||
|- | |||
|Elina Viinikka | |||
|2002-2003 | |||
|- | |||
|Matti Kuismin | |||
|2004 | |||
|- | |||
|Ilkka Kasari | |||
|2005 | |||
|- | |||
|Heikki "IP" Laurila | |||
|2006-2010 | |||
|- | |||
|Riikka Kasari | |||
|2010-2012 | |||
|- | |||
|Jenna Ritvanen | |||
|2013-2015 | |||
|- | |||
|Juho "Jussi" Tamminen | |||
|2016-2018 | |||
|- | |||
|Hille Terho | |||
|2019-2021 | |||
|- | |||
|Helmi Markoff | |||
|2022- | |||
|} | |||
muokkausta