Ero sivun ”Saimaan Vartiot/Soili” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p (kp, tynkä) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
S/Y Soili on [[Saimaan Vartiot|Saimaan Vartioiden]] | {| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | ||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''S/Y Soili''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| valign="top" | Omistaja: || [[Saimaan_Vartiot|Saimaan Vartiot]] | |||
|- | |||
| valign="top" | Runko: || S-sarjan ketjulotja | |||
|- | |||
| valign="top" | Suunnitelija: || | |||
|- | |||
| valign="top" | Rakentaja: || Laitaatsillan telakka | |||
|- | |||
| valign="top" | Vesillelasku: || [[1932]] | |||
|- | |||
| valign="top" | Pituus: || xx.xx m | |||
|- | |||
| valign="top" | Leveys: || xx.xx m | |||
|- | |||
| valign="top" | Syväys: || x.x m | |||
|- | |||
| valign="top" | Uppouma: || x t | |||
|- | |||
| valign="top" | Maston korkeus: || xx m | |||
|- | |||
| valign="top" | Purjepinta-ala: || xx m² | |||
|- | |||
| valign="top" | Makuupaikkoja: || 9x | |||
|- | |||
|} | |||
==S/Y Soili== | |||
S/Y Soili on [[Saimaan Vartiot|Saimaan Vartioiden]] koulutusalus. Se rakennettiin vuonna [[1932]] | |||
Laitaatsillan telakalla, Savonlinnassa ns. ketjulotjaksi. Lotja muutettiin purjealukseksi 1980-luvun loppupuolen aikana. | Laitaatsillan telakalla, Savonlinnassa ns. ketjulotjaksi. Lotja muutettiin purjealukseksi 1980-luvun loppupuolen aikana. | ||
[[Kuva:soili.jpg|thumb|s/y Soili]] | |||
[[Luokka:Alukset]] | |||
{{tynkä}} | {{tynkä}} |
Versio 26. maaliskuuta 2007 kello 23.35
S/Y Soili | |
Perustiedot | |
Omistaja: | Saimaan Vartiot |
Runko: | S-sarjan ketjulotja |
Suunnitelija: | |
Rakentaja: | Laitaatsillan telakka |
Vesillelasku: | 1932 |
Pituus: | xx.xx m |
Leveys: | xx.xx m |
Syväys: | x.x m |
Uppouma: | x t |
Maston korkeus: | xx m |
Purjepinta-ala: | xx m² |
Makuupaikkoja: | 9x |
S/Y Soili
S/Y Soili on Saimaan Vartioiden koulutusalus. Se rakennettiin vuonna 1932 Laitaatsillan telakalla, Savonlinnassa ns. ketjulotjaksi. Lotja muutettiin purjealukseksi 1980-luvun loppupuolen aikana.
Tämä artikkeli on tynkä. Voit auttaa PartioWikia laajentamalla artikkelia. Harkitse myös voisiko tämän mallineen vaihtaa johonkin kuvaavammista tynkämallineista.