Ero sivun ”Ämmänsolmu” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 14: | Rivi 14: | ||
|- | |- | ||
| valign="top" | Eng: || Granny knot | | valign="top" | Eng: || Granny knot | ||
|- | |||
| valign="top" | Sv: || Käringknop | |||
|- | |- | ||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Erilaiset muunnokset | | colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Erilaiset muunnokset |
Versio 10. lokakuuta 2006 kello 21.15
Ämmänsolmu | |
Käyttö | |
Tyypillisin: | Kokemattoman solmijan yritys merimiessolmusta |
Teho: | hyvin heikko |
Muut nimet | |
Eng: | Granny knot |
Sv: | Käringknop |
Erilaiset muunnokset | |
Kuvat | |
Valmiina: |
Käyttötarkoitus
Ämmänsolmu pidetään yleensä epäonnistuneena merimiessolmuna. Kokematon solmija tekee kaksi umpisolmua varmistaakseen solmun pitävyyden, kun ei osaa muutakaan solmua tehdä. Ämmänsolmu ei pidä hyvin oikein missään tilanteessa, eikä sitä saa helposti avattua kuormituksen jälkeen. Solmulla ei siis ole oikein kunnon käyttötarkoitusta.
Solmiminen
Tee kaksi peräkkäistä umpisolmua.