Ero sivun ”Helsingin Kalevan Pojat” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Jp (keskustelu | muokkaukset) p (Stadin partsa => Stadin Partsa) |
Jp (keskustelu | muokkaukset) Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | <b>Helsingin Kalevan Pojat</b> | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| Perustettu: || [[Malline:2._marraskuuta| 2. marraskuuta]] [[1929]] | |||
|- | |||
| Jäsenmäärä: || 35 hlöä | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Alue | |||
|- | |||
| Toiminta-alue: || Etelä-Helsinki | |||
|- | |||
| [[Partiopiiri]]: || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| [[Lippukuntaryhmittymä|Ryhmittymä]]: || [[Stadin Partsa]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Toimipaikka | |||
|- | |||
| [[Kolo]]: || Korkeavuorenkatu 10 B | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Tunnukset | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivi]]: || musta, jossa keltaiset kalevalaiset kädet | |||
|- | |||
| [[Partiopaita]]: || sininen | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Kotisivut | |||
|- | |||
| colspan="2" | [http://www.kalevanpojat.org/ http://www.kalevanpojat.org/] | |||
|} | |||
Helsingin Kalevan Pojat on Etelä-Helsingissä toimiva poikalippukunta. Lippukunta kuuluu lippukuntaryhmittymä [[Stadin_Partsa|Stadin Partsaan]] ja [[Pääkaupunkiseudun_Partiolaiset|Pääkaupunkiseudun Partiolaisiin]]. Kalevan Pojat on perustettu 2.11.1929. Taustayhteisönä lippukunnalla toimii [http://tuomiokirkko.kirkkohelsinki.net/ Helsingin tuomiokirkkoseurakunta]. | Helsingin Kalevan Pojat on Etelä-Helsingissä toimiva poikalippukunta. Lippukunta kuuluu lippukuntaryhmittymä [[Stadin_Partsa|Stadin Partsaan]] ja [[Pääkaupunkiseudun_Partiolaiset|Pääkaupunkiseudun Partiolaisiin]]. Kalevan Pojat on perustettu 2.11.1929. Taustayhteisönä lippukunnalla toimii [http://tuomiokirkko.kirkkohelsinki.net/ Helsingin tuomiokirkkoseurakunta]. | ||
Rivi 8: | Rivi 41: | ||
* [http://www.kalevanpojat.org/ Lippukunnan www-sivut] | * [http://www.kalevanpojat.org/ Lippukunnan www-sivut] | ||
[[Luokka: Lippukunnat]] |
Versio 16. maaliskuuta 2006 kello 15.50
Helsingin Kalevan Pojat | |
Perustiedot | |
Perustettu: | 2. marraskuuta 1929 |
Jäsenmäärä: | 35 hlöä |
Alue | |
Toiminta-alue: | Etelä-Helsinki |
Partiopiiri: | Pääkaupunkiseudun Partiolaiset |
Ryhmittymä: | Stadin Partsa |
Toimipaikka | |
Kolo: | Korkeavuorenkatu 10 B |
Tunnukset | |
Huivi: | musta, jossa keltaiset kalevalaiset kädet |
Partiopaita: | sininen |
Kotisivut | |
http://www.kalevanpojat.org/ |
Helsingin Kalevan Pojat on Etelä-Helsingissä toimiva poikalippukunta. Lippukunta kuuluu lippukuntaryhmittymä Stadin Partsaan ja Pääkaupunkiseudun Partiolaisiin. Kalevan Pojat on perustettu 2.11.1929. Taustayhteisönä lippukunnalla toimii Helsingin tuomiokirkkoseurakunta.
Kolo
Lippukunnan kokoontumistila eli kolo sijaitsee Johanneksen kirkkopiirin seurakuntatalossa, Korkeavuorenkatu 10 B:n kellarissa. Tilat on remontoitu vuonna 2001.