Ero sivun ”Hirttosolmu” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p (Botti lisäsi: fr:Nœud de pendu) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 6: | Rivi 6: | ||
|- | |- | ||
| valign="top" | Tyypillisin: || Ylimääräisellä narulla leikkiminen | | valign="top" | Tyypillisin: || Ylimääräisellä narulla leikkiminen | ||
|- | |||
| valign="top" | Muu: || Vartiolaisten ja sudepentujen pelotteleminen. | |||
|- | |- | ||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Muut nimet | | colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Muut nimet |
Versio 20. syyskuuta 2007 kello 10.37
Hirttosolmu | |
Käyttö | |
Tyypillisin: | Ylimääräisellä narulla leikkiminen |
Muu: | Vartiolaisten ja sudepentujen pelotteleminen. |
Muut nimet | |
| |
Eng: | Hangman's knot |
Kuvat | |
Hirttosolmu on vanha ja tunnettu solmu, joka on kuuluisin käytöstään hirttämisessä. Hirttosolmu ei löysty helposti vaan pikemminkin vain kiristyy. Hirttosolmussa on perinteisesti kuudesta kahdeksaan kierrosta, joidenkin mielestä oikea määrä on epäonnen luku 13.
Solmun tekeminen
Ota pätkä narua ja tee siitä lenkki, jonka toinen pää on lyhyempi kuin toinen. Tee lyhyemmällä päällä toinen lenkki ja kierrä lyhyempää päätä pidemmän ympäri niin monta kertaa kuin haluat, yleensä kahdeksan. Ollessasi tyytyväinen kierrosten määrään vedä lyhyempi pää kierrosten päässä olevasta pienestä lenkistä ja kiristä solmu.
Solmun avaaminen
Pidä kierroksista kiinni ja vedä köyden pitkästä päästä.