228
muokkausta
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa Merkkaukset: Mobiilimuokkaus mobiilisivusto-muokkaus |
||
(40 välissä olevaa versiota 3 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| align="right" | {| align="right" | ||
|{{käyttäjä SP}} | |||
|- | |||
|{{käyttäjä Pohjanmaa}} | |{{käyttäjä Pohjanmaa}} | ||
|- | |- | ||
|{{käyttäjä Ko-Gi|90}} | |{{käyttäjä Ko-Gi|90}} | ||
|- | |- | ||
|{{käyttäjä Varis}} | |{{käyttäjä Varis}} | ||
|- | |||
|{{käyttäjä Karhunhammas|321}} | |||
|- | |||
|{{käyttäjä Majavanhäntä|17}} | |||
|- | |- | ||
|{{käyttäjä kolkkapoika}} | |{{käyttäjä kolkkapoika}} | ||
|- | |- | ||
|{{käyttäjä | |{{käyttäjä webmaster lpk}} | ||
|- | |||
|{{käyttäjä Verenluovuttaja}} | |||
|- | |- | ||
|{{user fi}} | |{{user fi}} | ||
|} | |} | ||
''' | '''[[Luettelo muista kuin Suomen Partiolaisten asettamista taitomerkeistä|Sudenpentujen Liikennetaitomerkin tekijä!]]''' | ||
Pohjanmaan Partiolaisten piirileirilaulun ([[KARI-08|KARI-08]]) tekijä. | |||
'''Nykyiset tehtävät partiossa lyhyesti''': | '''Nykyiset tehtävät partiossa lyhyesti''': | ||
''[[Tyrnävän Mustavarikset]]'': | ''[[Tyrnävän Mustavarikset]]'': partiojohtaja, aikuinen. | ||
''[[Pohjanmaan Partiolaiset]]'': | ''[[Pohjanmaan Partiolaiset]]'': ollut piirin luottis. | ||
'''Lintu''': [[Varis]] ([http://fi.wikipedia.org/wiki/Varis|Corvus Corone Cornix]) | '''Lintu''': [[Varis]] ([http://fi.wikipedia.org/wiki/Varis|Corvus Corone Cornix]) | ||
'''Partiotaival''' alkoi partiolippukunta [[Kokko-Pojat|Kokko-Pojissa]] vuonna 1975, jossa toimi aktiivisesti 1970- ja 1980-luvuilla. Vuonna 2004 liittyi nykyiseen lippukuntaan, [[Tyrnävän Mustavarikset|Tyrnävän Mustavariksiin]]. Toiminut kouluttajana eri kursseilla (vj vihjarit, ensiapu; perus ja | '''Partiotaival''' alkoi partiolippukunta [[Kokko-Pojat|Kokko-Pojissa]] vuonna 1975, jossa toimi aktiivisesti 1970- ja 1980-luvuilla. Vuonna 2004 liittyi nykyiseen lippukuntaan, [[Tyrnävän Mustavarikset|Tyrnävän Mustavariksiin]]. Toiminut kouluttajana eri kursseilla (vj-perus, vj-vihjarit, erätaito, ensiapu; perus- ja jatkokurssi ja pj-peruskurssi). Ohjaajana pj-peruskurssilaisille ja Ko-Gi-kurssilaisille. | ||
---- | ---- | ||
Rivi 43: | Rivi 49: | ||
| Liittyi partioon syksyllä 1974 || [[Vartionjohtajien peruskurssi]] 1977 || [[Suunnistus]]kurssi 1975 | | Liittyi partioon syksyllä 1974 || [[Vartionjohtajien peruskurssi]] 1977 || [[Suunnistus]]kurssi 1975 | ||
|- | |- | ||
|Antoi [[partiolupaus|partiolupauksen]] 29.5.1975 || [[Vartionjohtajien jatkokurssi]]t 1978 ja 1979 || Ensiapu I kurssi 1975, 1987 | |Antoi [[partiolupaus|partiolupauksen]] 29.5.1975 || [[Vartionjohtajien jatkokurssi]]t 1978 ja 1979 || [[Suomen Punainen Risti|SPR]] Ensiapu I kurssi 1975, 1987, 2012 | ||
|- | |||
|[[Riihitys|Riihitti]] III luokan 29.10.1977 || [[Laumanjohtajien peruskurssi]] 1979|| [[Suomen Punainen Risti|SPR]] Ensiapu II kurssi 1983, 2012 | |||
|- | |- | ||
| | |Siirtyi vaeltajiin 17.1.1980 || [[Partiojohtajien peruskurssi]] 1980 || [[Suomen Punainen Risti|SPR]] Ensiapu III kurssi 1985 | ||
|- | |- | ||
| | | || Partiojohtajien jatkokurssi ([[Ko-gi|KoGi]]-90) 2006 || [[Suomen Punainen Risti|SPR]] [[Päivystysensiapukurssi]] 2012 | ||
|- | |- | ||
| || | | || Koulutusohjaajakurssi 2008 || [[Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|VAPEPA]] [[Viestikurssi]] 1986, 2013 | ||
|- | |- | ||
| || | | || Keskusjärjestön kouluttajakoulutus 2008 || Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|[[VAPEPA]] [[Päivystyspalvelukurssi]] 1987 | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|'''Taito- ja harrastusmerkit''' || '''Muut partiokurssit''' || [[Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|VAPEPA]] [[Etsintäkurssi]] 1985 | |'''Taito- ja harrastusmerkit''' || '''Muut partiokurssit''' || [[Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|VAPEPA]] [[Etsintäkurssi]] 1985, 2013 | ||
|- | |- | ||
|Ensiapumerkki || Leikkikurssi 2005 || [[Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|VAPEPA]] [[Etsinnän johtoryhmäkurssi]] 1989 | |Ensiapumerkki || Leikkikurssi 2005 || [[Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|VAPEPA]] [[Etsinnän johtoryhmäkurssi]] 1989 | ||
|- | |- | ||
|Palontorjuntamerkki || [[Lippukunnanjohtajakurssi|Lippukunnanjohtamiskurssi]] 2005 || | |Palontorjuntamerkki || [[Lippukunnanjohtajakurssi|Lippukunnanjohtamiskurssi]] 2005 || [[Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|VAPEPA]] [[Henkisentuenkurssi]] 2012 | ||
|- | |||
| || LJ vihjepäivät 2005, 2007 || [[Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|VAPEPA]] [[Valmiuspäivystäjäkurssi]] 2012 | |||
|- | |||
| || || [[Suomen Punainen Risti|SPR]] [[Ensiapuryhmäjohtajakurssi]] 2012 | |||
|- | |||
| || || [[Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|VAPEPA]] [[Ensihuoltokurssi]] 2012 | |||
|- | |||
| || || [[Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|VAPEPA]] [[Valmiuskouluttajakurssi]] 2012-13 | |||
|- | |||
| || || [[Vapaaehtoinen pelastuspalvelu|VAPEPA]] [[Vapepa-johtajakurssi]] 2013 | |||
|- | |||
|'''Mieleen painuneet partioreissut''' | |||
|- | |||
|Reissuja, tapahtumia ja tilaisuuksia on lukuisia, tässä vain muutamia mainitakseni: | |||
|- | |||
|1979 Hiihtovaellus Kilpisjärvelle | |||
|- | |||
|1979 Haikki, Karelia-79 | |||
|- | |||
|2006 Polkupyörähaikki, Ko-Gi 90 | |||
|- | |||
|2007 21. Maailman Jamboree, Chelmsford (Englanti) | |||
|- | |- | ||
| | |2007 Haikki Rokualla | ||
|- | |- | ||
| | |2008 Karhunhammas-vaellus, Möhkö (Ilomantsi) - Patvinsuo (Lieksa) | ||
|- | |- | ||
|2010 Majavanhäntä-vaellus, Lappajärvi | |||
|- | |||
| | |||
|} | |} | ||
---- | ---- | ||
Rivi 74: | Rivi 107: | ||
|[[Akela]] (päättynyt) || || Vartionjohtaja 1975-1979 || SPR:n ansiomerkki 1989 | |[[Akela]] (päättynyt) || || Vartionjohtaja 1975-1979 || SPR:n ansiomerkki 1989 | ||
|- | |- | ||
|[[Laumanjohtaja]] 2004-2007 || || Laumanjohtaja 1979-1980 | |[[Laumanjohtaja]] 2004-2007 || || Laumanjohtaja 1979-1980 || Karhunhammas (n:o 321) 2008 | ||
|- | |||
|[[Vartionjohtaja]] 2005-2008 || || [[Lippukuntalehti|Pläkkis]]-lehden päätoimittaja 1980-1982 || PP:n hopeinen ansiomitali (n:o 4) 2009 | |||
|- | |||
|[[Sihteeri]] (päättynyt) || || [[Vaeltajaosaston johtaja]]na 1982 || Majavanhäntä (n:o 17) 2010 | |||
|- | |||
|[[Koulutusvastaava]] 2005-2009 || || || SPR:n pronssinen ansiomitali (2014) | |||
|- | |||
|[[Nettiwelho]] 2004-2020 || || || Vapaaehtoisen pelastuspalvelun pronssinen ansiomitali (2014), kultainen ansiomitali (2019), | |||
|- | |||
|[[Jäsenrekisterinhoitaja]] (päättynyt) || || || Vuoden valmiustoimija 2015 (SPR/Vapepa) | |||
|- | |||
|[[Kalenteritonttu]] (päättynyt) || || || Vuoden valmiuskouluttaja 2017 (Vapepa) | |||
|- | |||
|[[Lippukunnanjohtaja]] 2009-2010 || || || "Jaskan jälki" -muistopalkinto 2018 | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|'''TEHTÄVÄT PARTIOPIIRISSÄ JA KESKUSJÄRJESTÖSSÄ''' | |||
|- | |||
| | |||
|- | |||
|Ensiapukouluttaja (tehtävä päättynyt P-PPP)|| | |||
|- | |||
|KARI-08 piirileirin turvapäällikkö (tehtävä päättynyt) | |||
|- | |||
|Erätaito- ja ensiapukouluttaja (PP)|| | |||
|- | |- | ||
| | |Koulutusohjaaja (PP) 2008-2010|| | ||
|- | |- | ||
| | |Partiojohtajan peruskurssit #3, #5 ja #6 kurssinjohtaja | ||
|- | |- | ||
| | |Staabijohtajaneuvoston puheenjohtaja 2010 | ||
|- | |- | ||
| | |Piirin varajohtaja 2011 | ||
|- | |- | ||
| | |Partioneuvoston 1.varaneuvos 2011 | ||
|- | |- | ||
| | |Pohjois-Pohjanmaan Partioperinneyhdistyksen hallituksen jäsen 2011 | ||
|- | |- | ||
|}{{paperimerkki|100 muokkausta – mikä on salaisuutesi? <br/>--[[Käyttäjä:KonttiBot|KonttiBot]] 1. kesäkuuta 2008 kello 14.22 (EEST)}} |
muokkausta