Ero sivun ”Karimo/Pikku Myy” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
(wk+fixadd) |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
== | {| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | ||
Pikku Myy on [[Karimo]] | |- | ||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Pikku Myy''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| valign="top" | Omistaja: || [[Karimo|Karimo ry]] | |||
|- | |||
| valign="top" | Tyyppi: || Helmsmann 20 My | |||
|- | |||
| valign="top" | Lippukunnalle: || [[199?]] | |||
|- | |||
| valign="top" | Pituus: || 6.06 m | |||
|- | |||
| valign="top" | Leveys: || 2.20 m | |||
|- | |||
| valign="top" | Syväys: || 1.00 m | |||
|- | |||
| valign="top" | Makuupaikkoja: || Ei kajuuttaa, suositus 2 henkeä | |||
|- | |||
|} | |||
'''S/Y Pikku Myy''' on [[tyttölippukunta]] [[Karimo|Karimo ry:n]] omistuksessa oleva pieni purjevene, tyypiltään Helmsmann 20 My. | |||
Venetyypin ominaisuudet meripartiokäytössä ovat mitä parhaimmat. My-veneen kaataminen vaatii todellista taitoa, ja kuitenkin siinä on mahdollisuuksia harjoitella niin edistyneempääkin purjehdusta kuin vasta aloitella harrastusta. My-venettä on ihanteellista purjehtia kahden tai kolmen hengen miehistöllä, miksei yksinkin, mutta suurempikin joukko veneeseen mahtuu tarpeen vaatiessa. |
Versio 18. syyskuuta 2007 kello 12.43
Pikku Myy | |
Perustiedot | |
Omistaja: | Karimo ry |
Tyyppi: | Helmsmann 20 My |
Lippukunnalle: | 199? |
Pituus: | 6.06 m |
Leveys: | 2.20 m |
Syväys: | 1.00 m |
Makuupaikkoja: | Ei kajuuttaa, suositus 2 henkeä |
S/Y Pikku Myy on tyttölippukunta Karimo ry:n omistuksessa oleva pieni purjevene, tyypiltään Helmsmann 20 My.
Venetyypin ominaisuudet meripartiokäytössä ovat mitä parhaimmat. My-veneen kaataminen vaatii todellista taitoa, ja kuitenkin siinä on mahdollisuuksia harjoitella niin edistyneempääkin purjehdusta kuin vasta aloitella harrastusta. My-venettä on ihanteellista purjehtia kahden tai kolmen hengen miehistöllä, miksei yksinkin, mutta suurempikin joukko veneeseen mahtuu tarpeen vaatiessa.