Ero sivun ”Kilon Kipinät” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
(Lisäsin infoboxin) |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | <b>Kilon Kipinät</b> | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| Perustettu: || [[28.01.2001]] | |||
|- | |||
| Jäsenmäärä: || n. 100 hlöä | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Alue | |||
|- | |||
| Toiminta-alue: || Espoo/Kilo | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Partiopiiri]]: || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| [[Lippukuntaryhmittymä|Ryhmittymä]]: || [[Järvi-Espoon Eräpartiolaiset]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Toimipaikat | |||
|- | |||
| [[kolo]]: || Puistomäki 3 | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Tunnukset | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivi]]: || vihreä valkoisella kanttinauhalla, takakolmiossa valkoinen havu | |||
|- | |||
| [[Partiopaita]]: || ruskea, vanhan mallisella leikkauksella | |||
|} | |||
Partiolippukunta Kilon Kipinät ry (KKp) on Kilossa, Espoossa toimiva [[eräpartiolippukunta]]. Kipinät on perustettu 28.1.2001 ja on [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] ry:n (PäPa) ja [[Järvi-Espoon Eräpartiolaiset]] ry:n (Järeä) jäsen]]. | Partiolippukunta Kilon Kipinät ry (KKp) on Kilossa, Espoossa toimiva [[eräpartiolippukunta]]. Kipinät on perustettu 28.1.2001 ja on [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] ry:n (PäPa) ja [[Järvi-Espoon Eräpartiolaiset]] ry:n (Järeä) jäsen]]. | ||
Versio 17. maaliskuuta 2006 kello 19.01
Kilon Kipinät | |
Perustiedot | |
Perustettu: | 28.01.2001 |
Jäsenmäärä: | n. 100 hlöä |
Alue | |
Toiminta-alue: | Espoo/Kilo |
Partiopiiri: | Pääkaupunkiseudun Partiolaiset |
Ryhmittymä: | Järvi-Espoon Eräpartiolaiset |
Toimipaikat | |
kolo: | Puistomäki 3 |
Tunnukset | |
Huivi: | vihreä valkoisella kanttinauhalla, takakolmiossa valkoinen havu |
Partiopaita: | ruskea, vanhan mallisella leikkauksella |
Partiolippukunta Kilon Kipinät ry (KKp) on Kilossa, Espoossa toimiva eräpartiolippukunta. Kipinät on perustettu 28.1.2001 ja on Pääkaupunkiseudun Partiolaiset ry:n (PäPa) ja Järvi-Espoon Eräpartiolaiset ry:n (Järeä) jäsen]].
Lippukunnan jäseninä on noin 100 aktiivista partiolaista Kilosta ja lähialueilta. Jäsenistömme iät jakautuvat 7 ja yli 30 vuoden välille, keski-iän ollessa 14 v. Toiminta jakautuu kolkkiin, vartiolaisiin ja johtajiin. Lippukunta käyttää nuorimmista jäsenistään perinteiden mukaisesti nimitystä kolkat, vaikka melkein kaikkialla muualla Suomessa tämä ikäryhmä tunnetaan nimellä sudenpennut.
Lippukunnan vartiolaiset ja johtajat suorittavat eräpartio-ohjelmaa, joka saatiin valmiiksi tammikuussa 2006. Yhdessä muiden Järeän lippukuntien kanssa Kipinät käyttävät ruskeaa partiopaitaa eräpartioperinteiden kunniaksi.
Kipinöiden kolo löytyy Kilon aseman lähettyviltä osoitteesta Puistomäki 3. Lippukunnan kotisivut löytyvät osoitteesta http://www.affronter.com/kkp/ .
Espoon Leppäversot | Espoon Metsänkävijät | Grankulla Scoutkår | Hakasiskot | Haukkavuoren Haltiat | Järvihaukat | Kara-Karhut | Karhunvartijat | Kaskenpolttajat | Kauka-Kuutit | Kelotytöt | Kelovartijat | Kilon Kipinät | Kivenlahden Piilevät | Laajalahden Eräveikot | Leppäpirkot | Leppävaaran Korvenkävijät | Lounapartio | Mankkaan Eräsudet | Mastonvartijat | Merimetsot | Mesikämmenet | Muuttolinnut | Niipperin Nuolihaukat | Nuuksion Eräkarhut | Olarin Eräkotkat | Olarinmäen Samoojat | Oravanmarjat | Otavaeltajat | Pitkäjärven Vaeltajat | Scoutkåren MuHö | Sjöscoutkåren Stormfågeln | Susivuoren Vaeltajat | Suvelan Samoojat | Södrik Stigfinnare | Tapiolan Eräpojat | Tapiolan Metsänkävijät | Teepakki | Toimen Pojat | Tre Björkar | Vaaran Vaeltajat | Viherlaakson Peurat