Ero sivun ”Kuksat” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p (wp) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Käpylän Kuksat''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| Perustettu: || [[1972]] | |||
|- | |||
| Jäsenmäärä: || n.100hlöä | |||
|- | |||
| Lyhenne: || Kuksat | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Alue | |||
|- | |||
| Toiminta-alue: || Helsinki, Käpylä, (Kumpula) | |||
|- | |||
| [[Sisarlippukunta]]: || [[Käpytytöt]] | |||
|- | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Toimipaikat | |||
|- | |||
| [[Kämppä]]: || Gena | |||
|- | |||
|-colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Kotisivut | |||
|- | |||
| colspan="2" | [http://www.hiipanpojat.net/ http://kuksat.googlepages.com/home/] | |||
|- | |||
==[[Perustietoa]]== | |||
Kuksat on Käpyläläinen lippukunta joka on perustettu 1972 jolloin Tapiolanpojat ja Ilvespojat liittyivät yhteen. 1980-luvulla Tapiolanvartiat liittyivät mukaan, jolloin Kuksista tuli seka lippukunta. | Kuksat on Käpyläläinen lippukunta joka on perustettu 1972 jolloin Tapiolanpojat ja Ilvespojat liittyivät yhteen. 1980-luvulla Tapiolanvartiat liittyivät mukaan, jolloin Kuksista tuli seka lippukunta. | ||
Versio 23. lokakuuta 2006 kello 14.30
Perustietoa
Kuksat on Käpyläläinen lippukunta joka on perustettu 1972 jolloin Tapiolanpojat ja Ilvespojat liittyivät yhteen. 1980-luvulla Tapiolanvartiat liittyivät mukaan, jolloin Kuksista tuli seka lippukunta.
Lippukunnassa toimii tällä hetkellä n.5 vartiota ja 2 laumaa. Tällä hetkellä jäseniä on noin 100. Tavoitteena on järjestää kerran vuodessa kesä- ja talvileiri. Leirien lisäksi vartiot ja laumat kokeilevat tehdä yleensä viikonlopun kestävän kevät- ja syysretken. Vaeltaja toiminta on keskittynyt muutamana edellisenä vuotena kevät- ja syysvaellukseen.
Huudot
- Käpylän kuksat oi, oi, oi,
- Petrooli palaa oi, oi, oi.
- Sovimme yhteen kuin nyrkki hattuun,
- kuulumme lippukuntaan kauan kaivattuun,
- iskemme maahan kuin meteori,
- nimi tähdissä loistaa se on KUKSAT
Käpylän Kuksat | |
Perustiedot | |
Perustettu: | 1972 |
Jäsenmäärä: | n.100hlöä |
Lyhenne: | Kuksat |
Alue | |
Toiminta-alue: | Helsinki, Käpylä, (Kumpula) |
Sisarlippukunta: | Käpytytöt |
Toimipaikat | |
Kämppä: | Gena |
http://kuksat.googlepages.com/home/ |