Ero sivun ”Lähteen Vartijat” versioiden välillä
p (malline, luokka) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{ | {| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | ||
| | |- | ||
| | | colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Lähteen Vartijat ry''' | ||
| | |- | ||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| Perustettu: || [[1954]] | |||
|- | |||
| Jäsenmäärä: || noin 100 hlöä | |||
|- | |||
| LPK-tyyppi: || Poikalippukunta | |||
|- | |||
| Lyhenne: || LV | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Alue | |||
|- | |||
| Toiminta-alue: || Laune, Renkomäki ja Liipola | |||
|- | |||
| [[Partiopiiri]]: || [[Salpausselän Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Tunnukset | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Tunnus]]: || [[Kuva:Lahteen_Vartijat.gif|150px]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | WWW-sivut | |||
|- | |||
| ||[http://www.lahteenvartijat.com/ Lippukunnan kotisivuille] | |||
|- | |||
|} | |||
'''Lähteen Vartijat ry''' on vuonna [[1954]] perustettu eteläisessä Lahdessa toimiva [[poikalippukunta]]. Lippukuntamme koko on noin 100 jäsentä. Taustayhteisönämme toimii Lahden Launeen evankelis-luterilainen seurakunta. Vuonna 2005 toimintamme pohjautuu teeman "Lähteen Vartija pystyy!" ympärille. Vartioikäisten toiminta on kautta aikojen painottunut Launeen kirkolle, jossa sijaitsee lippukuntamme uudistettu kolo. Sudenpentujen toimintaa on ollut ja on Liipolassa(ei toimintaa toistaiseksi), Launeella sekä Renkomäellä. Perinteisiä tapahtumia ovat mm. lippukuntaretki kahdesti toimintakaudessa, joulujuhla sekä johtajahuollot. Vartiolaiset saattavat tehdä vuoden aikana myös omia reissujaan riippuen omasta halustaan retkeillä. Kesinä jolloin ei ole piiri- tms. leiriä järjestetään useimmiten oma lippukuntaleiri. | '''Lähteen Vartijat ry''' on vuonna [[1954]] perustettu eteläisessä Lahdessa toimiva [[poikalippukunta]]. Lippukuntamme koko on noin 100 jäsentä. Taustayhteisönämme toimii Lahden Launeen evankelis-luterilainen seurakunta. Vuonna 2005 toimintamme pohjautuu teeman "Lähteen Vartija pystyy!" ympärille. Vartioikäisten toiminta on kautta aikojen painottunut Launeen kirkolle, jossa sijaitsee lippukuntamme uudistettu kolo. Sudenpentujen toimintaa on ollut ja on Liipolassa(ei toimintaa toistaiseksi), Launeella sekä Renkomäellä. Perinteisiä tapahtumia ovat mm. lippukuntaretki kahdesti toimintakaudessa, joulujuhla sekä johtajahuollot. Vartiolaiset saattavat tehdä vuoden aikana myös omia reissujaan riippuen omasta halustaan retkeillä. Kesinä jolloin ei ole piiri- tms. leiriä järjestetään useimmiten oma lippukuntaleiri. | ||
{{Salpausselän Partiolaisten lippukunnat}} | {{Salpausselän Partiolaisten lippukunnat}} | ||
[[Luokka:Salpausselän Partiolaiset]] | [[Luokka:Salpausselän Partiolaiset]] | ||
[[Luokka:Lippukunnat]] | [[Luokka:Lippukunnat]] |
Versio 27. elokuuta 2007 kello 17.50
Lähteen Vartijat ry | |
Perustiedot | |
Perustettu: | 1954 |
Jäsenmäärä: | noin 100 hlöä |
LPK-tyyppi: | Poikalippukunta |
Lyhenne: | LV |
Alue | |
Toiminta-alue: | Laune, Renkomäki ja Liipola |
Partiopiiri: | Salpausselän Partiolaiset |
Tunnukset | |
Tunnus: | |
WWW-sivut | |
Lippukunnan kotisivuille |
Lähteen Vartijat ry on vuonna 1954 perustettu eteläisessä Lahdessa toimiva poikalippukunta. Lippukuntamme koko on noin 100 jäsentä. Taustayhteisönämme toimii Lahden Launeen evankelis-luterilainen seurakunta. Vuonna 2005 toimintamme pohjautuu teeman "Lähteen Vartija pystyy!" ympärille. Vartioikäisten toiminta on kautta aikojen painottunut Launeen kirkolle, jossa sijaitsee lippukuntamme uudistettu kolo. Sudenpentujen toimintaa on ollut ja on Liipolassa(ei toimintaa toistaiseksi), Launeella sekä Renkomäellä. Perinteisiä tapahtumia ovat mm. lippukuntaretki kahdesti toimintakaudessa, joulujuhla sekä johtajahuollot. Vartiolaiset saattavat tehdä vuoden aikana myös omia reissujaan riippuen omasta halustaan retkeillä. Kesinä jolloin ei ole piiri- tms. leiriä järjestetään useimmiten oma lippukuntaleiri.
Aurinkovuoren Vartijat | Harjunalustan Siniveljet | Hirviveikot | Hollolan Hirvenhiihtäjät | Koskenlaskijat | Kruunun Savu | Kuikkavuoren Pojat | Kymen Kotkat | Kymen Vartiot | Kärkölän Kärpät | Lahden Katajaiset | Lahden Partiosissit | Lahden Siniset | Lahden Suuntaveljet | Lahden Versot | Launeen Lähdesiskot | Lähteen Vartijat | Mukkulan Siniset | Myllykylän Harjuvuokot | Myrskylinnut | Nastapartio | Orimattilan Samoilijat | Padaspartio | Partioseniorit | Pirjetan Partio | Puuha-Marit | Rautvuoren Vartijat | Riihimäen Eräpojat | Riihimäen Erätytöt | Riihipääskyt | Ryttylän Eräveikot | Santamäen Palokärjet | Sinisissit | Tapulitytöt | Tiirismaan Tähystäjät