Ero sivun ”Laavu” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p (kuva pois) |
pEi muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 32: | Rivi 32: | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" | [http://www.halti.fi Halti] | | colspan="2" | [http://www.halti.fi Halti] | ||
|- | |||
| colspan="2" | [http://www.kotiposti.net/viherto/index.html Vihe Vaellus] | |||
|} | |} | ||
Versio 16. maaliskuuta 2006 kello 17.30
Laavu | |
Koko | |
Tilavuus: | 4-6 henkilöä |
Halkaisija: | ? m |
Harjakorkeus: | n. 1,4 m |
Räystäskorkeus: | - m |
Paino: | n. 1-2 kg |
Osat | |
Kepit: | 4 kpl (etukepit 1,4 m ja takakepit 0,6 m) |
Kiilat: | 8 kpl |
Kangas: | |
Kamina: | ei |
Alusta: | Voi olla lisävarusteena |
Valmistajia | |
Halti | |
Vihe Vaellus |
Laavu on yleisimmin käytetty retkimajoite.
Laavujen mitoissa on valmistajien välillä pieniä eroja. Joissakin malleissa on etuosassa hyttysverkko sekä ns. telttalaavuissa on vetoketjullinen oviläppä.
Pystyttäminen
Laavu pystytetään tukikeppiensä varaan ja mahdollisimman kireälle, jotta sadevesi ei jää kattoon pussina. Laavun voi myös pystyttää kahden puun väliin, mutta tällöin kiristäminen on hankalampaa.
Pakkaaminen
Taitellaan ensin reunat niin että saadaan aikaan neliö ja nakataan narut sen keskelle. Useinmiten laavu mahtuu pussiinsa, kun se taitellaan kolmeen osaan. Sen jälkeen rullataan ja mahdolliset valmiskepit ja -kiilat laitetaan rullan keskelle.
Lähteet
Rekolan Metsäveikkojen ja -siskojen Telttametsis