Ero sivun ”Lippusolmu” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p (+sv) |
p (-typo) |
||
Rivi 18: | Rivi 18: | ||
|- | |- | ||
| valign="top" | Sv: || Flaggknop / dubbelt skotstek | | valign="top" | Sv: || Flaggknop / dubbelt skotstek | ||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Erilaiset muunnokset | | colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Erilaiset muunnokset | ||
|- | |- |
Versio 21. lokakuuta 2006 kello 12.27
Lippusolmu | |
Käyttö | |
Tyypillisin: | Suomen lipun alapään kiinnittämiseen lipputangon naruun. |
Teho: | Toimii |
Muut nimet | |
| |
Eng: | Double Sheet Bend |
Sv: | Flaggknop / dubbelt skotstek |
Erilaiset muunnokset | |
| |
Kuvat | |
Valmiina: |
Käyttötarkoitus
Lippusolmu on saanut nimensä siitä, että sitä käytetään Suomen lipun kiinnittämiseen lipputangon naruun. Suomen Lipun alareunassa on narulenkki, johon lippusolmulla lipputangon naru sidotaan kiinni. Suomen lipun yläpäässä olevaan vapaasti pyörivääseen renkaaseen kiinnitetään naru paalusolmulla.
Lippusolmu on myös kerrattu jalussolmu, joten sitä myös nimensä mukaisesti käytetään eripaksuisten narujen kiinnittämiseen yhteen. Silloin irtopäät sidotaan samalle puolelle solmua. Lippusolmu toimii jalussolmua paremmin, jos köydet eroavat toisistaan paksuuden, koostumuksen tai märkyyden osalta.
Solmiminen
- Tee paksummasta narusta lenkki
- Tuo ohuemman köyden irtopää
- Kierrä ohuemmalla köydellä kahdesti lenkki
- Vie ohuempi naru itsensä ali, mutta ei takaisin lenkistä
Tarina
Käärme nousi lammesta, kiersi puun kahdesti. Sukelsi itsensä ali, mutta nousi vastarannalle.