Ero sivun ”Luettelo Hopeajoutsenen saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
(Hopeajoutsenet 52.-55.) |
||
(18 välissä olevaa versiota 6 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 141: | Rivi 141: | ||
|42 || [[Maritta Sipilä]] || || [[Ylihärmän Partiolaiset]] ja [[Simpsiön Karhut]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[25. lokakuuta|25.10.]][[2014]] läheisten ja Partio-Ladyjen läsnäollessa <!--Myönnetty jo keväällä 2014--> | |42 || [[Maritta Sipilä]] || || [[Ylihärmän Partiolaiset]] ja [[Simpsiön Karhut]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[25. lokakuuta|25.10.]][[2014]] läheisten ja Partio-Ladyjen läsnäollessa <!--Myönnetty jo keväällä 2014--> | ||
|- | |- | ||
|43 || [[ | |43 || [[Jannica Fagerholm]] || || [[Sjöscoutkåren Vikingaflickorna]] || [[FiSSc]] || [[2015]] Partiosäätiön vuosikokouksessa | ||
|- | |- | ||
|44 || [[Taina Hämäläinen]] || || [[Joensuun Eräsissit ja Karjalan Tytöt]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[2. elokuuta|2.8.]][[2015]] piirileiri Kosmos´15 partiomessun alussa | |44 || [[Taina Hämäläinen]] || || [[Joensuun Eräsissit ja Karjalan Tytöt]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[2. elokuuta|2.8.]][[2015]] piirileiri Kosmos´15 partiomessun alussa | ||
|- | |- | ||
|45 || [[Erja Salo]] || || [[Haukkavuoren Haltiat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset|PäPa]] || [[5. joulukuuta|5.12.]][[2015]] Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 40 | |45 || [[Erja Salo]] || || [[Haukkavuoren Haltiat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset|PäPa]] || [[5. joulukuuta|5.12.]][[2015]] Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 40-vuotisjuhlissa | ||
|- | |- | ||
|46 || [[Marjatta Luhtasela]] || Jatta || [[Virkkalan Tulentekijät]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[6. marraskuuta|6.11.]][[2015]] Uudenmaan Partiopiirin 40 | |46 || [[Marjatta Luhtasela]] || Jatta || [[Virkkalan Tulentekijät]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[6. marraskuuta|6.11.]][[2015]] Uudenmaan Partiopiirin 40-vuotisjuhlissa | ||
|- | |- | ||
|47 || [[Liisa Sahi]] || Licca || [[Keravan Korvenpojat]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[6. marraskuuta|6.11.]][[2015]] Uudenmaan Partiopiirin 40 | |47 || [[Liisa Sahi]] || Licca || [[Keravan Korvenpojat]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[6. marraskuuta|6.11.]][[2015]] Uudenmaan Partiopiirin 40-vuotisjuhlissa | ||
|- | |- | ||
|48 || [[]] || || [[]] || [[]] || [[|]][[2016]] | |48 || [[Karin Ahlbäck]] || || [[Kyrkslätt Scouter]] || [[Finlands Svenska Scouter|FiSSc]] || [[19. marraskuuta|19.11.]][[2016]] Suomen Partiolaisten XIV jäsenkokous Oulussa | ||
|- | |- | ||
|49 || [[Pipsa Wilhelms]] || || [[Partiosiskot]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[16. huhtikuuta|6.4.]][[2016]] Järvi-Suomen Partiolaisten kevätkokous Pieksämäki | |49 || [[Pipsa Wilhelms]] || || [[Partiosiskot]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[16. huhtikuuta|6.4.]][[2016]] Järvi-Suomen Partiolaisten kevätkokous, Pieksämäki | ||
|- | |||
|50 || [[Eila Alanko]] || Ellu || [[Pyhän Yrjänän Partiokilta|Suomen Pyhän Yrjänän Partiokillat]] || || [[22. heinäkuuta|22.7.]][[2016]] Kiltapäivä [[Roihu]]-leirin Old Scouters Cafessa | |||
|- | |||
|51 || [[Kirsti Pesola]] || Kiki || [[Hespartto]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[2. huhtikuuta|2.4.]][[2017]] Hesparton 100-vuotisjuhlassa | |||
|- | |||
|52 || [[Minna Karhunen]] || || [[Hyvinkään Miilupartio]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[2. helmikuuta|2.2.]][[2018]] . | |||
|- | |||
|53 || [[Hele Ali-Löytty]] || || [[Viialan Metsänkävijät]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[11. helmikuuta|11.2.]][[2018]] lippukunnan 80-vuotisjuhlassa | |||
|- | |||
|54 || [[Sari Liikonen]] || Siiri || [[Kärkölän Kärpät]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[24. maaliskuuta|24.3.]][[2018]] partiopiirin kevätkokouksessa | |||
|- | |||
|55 || [[Anna-Mari Martikainen]] || Iitu || [[Näsin Tytöt]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[28. huhtikuuta|28.4.]][[2018]] lippukunnan 70-vuotisjuhlassa | |||
|- | |||
|56 || [[Anna Munsterhjelm]] || || [[Helsinki Seagulls]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[17. marraskuuta|17.11.]][[2018]] jäsenkokouksessa Lappeenrannassa | |||
|- | |- | ||
[[Luokka:Luettelot]] | [[Luokka:Luettelot]] | ||
[[Luokka:Ansiomerkit]] | [[Luokka:Ansiomerkit]] |
Versio 11. helmikuuta 2019 kello 14.42
Katso myös luettelo myönnetyistä kultajoutsenista: Luettelo Kultajoutsenen saaneista partiolaisista
- 1935 Ester Aulanko
- 1935 Aino Suppanen
- 1938 Ida von Herrenschwand
- 1941 Anna Hedberg
- 1943 Helmi Salervo
- 1947 Agnes Hagman
- 1948 Birgit Sovelius
- 1948 Anne-Marie Palmgren
- 1950 Sylvi Sillanmaa
- 1950 Essu Vahvelainen
- 1951 Bertta Niskanen
- 1953 Martta Kotilainen
- 1954 Irene von Graevenitz
- 1955 Kata Jouhki
- 1955 Elina Veistäjä
- 1956 Lyyti Tikka
- 1956 Dagmar Pantio
- 1956 Aune Pesonen
- 1957 Brita Holmqvist
- 1957 Hurmesalo Vuokko
- 1957 Irja Ivalo
- 1957 Saara Nevanlinna
- 1957 Aino Tienari
- 1957 Elvi Tikander
- 1958 Helvi Hirvonen
- 1958 Alli Pursiainen
- 1959 Gunvor Leander
- 1965 Birgit Eriksson
- 1965 Eeva Laurén
- 1965 Swea Wiitane
- 1966 Mirja Huuhka
- 1966 Salme Kotkatlahti
- 1967 Ulla-Maija Pasanen
- 1968 Sisko Karppelin
- 1969 Anja Vihma
- 1970 Edith Kuikka
- 1972 Ritva Jussila
- 1973 Pauli Kanerva
- 1974 Aila Kuusilehto
- 1974 Tuovi Laurila
- 1974 Doris Stockmann
- 1978 Beata Liljeroos-Söderholm
- 1978 Hilkka Sulasaari
- 1979 Terttu Suhonen
- 1980 Marjatta Paavilainen
Yhteisjärjestön (Suomen Partiolaiset-Finlands Scouter ry) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa.
Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Vuodesta 1990 lähtien myönnetyissä Hopeajoutsenissa on SP:n numerointi, joka alkoi numerosta SP 1.
SP:n numeroidut Hopeajoutsenet
Henkilön nimen edessä on Hopeajoutsenen järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä suluissa partiopiiri ja myöntämisvuosi.