Ero sivun ”Luettelo Hopeajoutsenen saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
p (fix) |
||
(27 välissä olevaa versiota 10 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 83: | Rivi 83: | ||
|13 || [[Maija Myllykoski]] || || [[Kurikan Korvenkävijät]] || [[Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset|E-PP]] || Jäsenkokouksessa? 11.1996 | |13 || [[Maija Myllykoski]] || || [[Kurikan Korvenkävijät]] || [[Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset|E-PP]] || Jäsenkokouksessa? 11.1996 | ||
|- | |- | ||
|14 || [[Hilkka Hämäläinen]] || || [[Lauritsalan | |14 || [[Hilkka Hämäläinen]] || || [[Lauritsalan Sinisiskot ry]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|E-KP]] || 5.2000 | ||
|- | |- | ||
|15 || [[Heli Savolainen]] || || [[Kolmiapila]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset|PäPa]] || Jäsenkokouksessa? 11.2002 | |15 || [[Heli Savolainen]] || || [[Kolmiapila]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset|PäPa]] || Jäsenkokouksessa? 11.2002 | ||
Rivi 107: | Rivi 107: | ||
|25 || [[Marjukka Aaltonen]] || Mjukka || [[Kiehiset]] || [[Uudenmaan Partiopiiri|Uusimaa]] || Jäsenkokouksessa Rovaniemellä [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] | |25 || [[Marjukka Aaltonen]] || Mjukka || [[Kiehiset]] || [[Uudenmaan Partiopiiri|Uusimaa]] || Jäsenkokouksessa Rovaniemellä [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] | ||
|- | |- | ||
|26 || [[Monica Mickos]] || || || [[Finlands Svenska Scouter|FiSSc]] || Jäsenkokouksessa Rovaniemellä [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] | |26 || [[Monica Mickos]] || Mocki || [[Sjöscoutkåren Vikingaflickorna]] || [[Finlands Svenska Scouter|FiSSc]] || Jäsenkokouksessa Rovaniemellä [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] | ||
|- | |- | ||
|27 || [[Pirjo Lehti]] || || [[Karimo]] || [[Satakunnan Partiolaiset|Sata]] || Jäsenkokouksessa Rovaniemellä [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] | |27 || [[Pirjo Lehti]] || || [[Karimo]] || [[Satakunnan Partiolaiset|Sata]] || Jäsenkokouksessa Rovaniemellä [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] | ||
|- | |- | ||
|28 || [[Tuija Salmi]] || Tumppu || [[Karkun Samoojat]] || [[Hämeen Partiolaiset|Häme]] || Hämeen ja Salpausselän [[partioparaati]]ssa Hämeenlinnassa [[26. huhtikuuta|26.4.]][[2009]] <!--SP:n tiedoissa 17.4.2009--> | |28 || [[Tuija Salmi]] || Tumppu || [[Karkun Samoojat]] || [[Hämeen Partiolaiset|Häme]] || Hämeen ja Salpausselän [[partioparaati]]ssa Hämeenlinnassa [[26. huhtikuuta|26.4.]][[2009]]<!--SP:n tiedoissa 17.4.2009--> | ||
|- | |- | ||
|29 || [[Tuija Karjalainen]] || Tuike || [[Saimaan Vartiot]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|E-KP]] || Etelä-Karjalan Partiolaisten kevätparaatissa 25.3.2009 | |29 || [[Tuija Karjalainen]] || Tuike || [[Saimaan Vartiot]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|E-KP]] || Etelä-Karjalan Partiolaisten kevätparaatissa 25.3.2009 | ||
Rivi 153: | Rivi 153: | ||
|48 || [[Karin Ahlbäck]] || || [[Kyrkslätt Scouter]] || [[Finlands Svenska Scouter|FiSSc]] || [[19. marraskuuta|19.11.]][[2016]] Suomen Partiolaisten XIV jäsenkokous Oulussa | |48 || [[Karin Ahlbäck]] || || [[Kyrkslätt Scouter]] || [[Finlands Svenska Scouter|FiSSc]] || [[19. marraskuuta|19.11.]][[2016]] Suomen Partiolaisten XIV jäsenkokous Oulussa | ||
|- | |- | ||
|49 || [[Pipsa Wilhelms]] || || [[Partiosiskot]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[16. huhtikuuta|6.4.]][[2016]] Järvi-Suomen Partiolaisten kevätkokous Pieksämäki | |49 || [[Pipsa Wilhelms]] || || [[Partiosiskot]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[16. huhtikuuta|6.4.]][[2016]] Järvi-Suomen Partiolaisten kevätkokous, Pieksämäki | ||
|- | |- | ||
|50 || [[Eila Alanko]] || Ellu || [[Pyhän Yrjänän Partiokilta|Suomen Pyhän Yrjänän Partiokillat]] || || [[22. heinäkuuta|22.7.]][[2016]] Kiltapäivä [[Roihu]]-leirin Old Scouters Cafessa | |50 || [[Eila Alanko]] || Ellu || [[Pyhän Yrjänän Partiokilta|Suomen Pyhän Yrjänän Partiokillat]] || || [[22. heinäkuuta|22.7.]][[2016]] Kiltapäivä [[Roihu]]-leirin Old Scouters Cafessa | ||
|- | |- | ||
|51 || [[Kirsti Pesola]] || Kiki || [[Hespartto]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[2. huhtikuuta|2.4.]][[2017]] Hesparton 100- | |51 || [[Kirsti Pesola]] || Kiki || [[Hespartto]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[2. huhtikuuta|2.4.]][[2017]] Hesparton 100-vuotisjuhlassa | ||
|- | |- | ||
|52 || [[ | |52 || [[Minna Karhunen]] || || [[Hyvinkään Miilupartio]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[2. helmikuuta|2.2.]][[2018]] . | ||
|- | |- | ||
|53 || [[Hele Ali-Löytty]] || || [[Viialan Metsänkävijät]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[11. helmikuuta|11.2.]][[2018]] lippukunnan 80-vuotisjuhlassa | |||
|- | |||
|54 || [[Sari Liikonen]] || Siiri || [[Kärkölän Kärpät]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[24. maaliskuuta|24.3.]][[2018]] partiopiirin kevätkokouksessa | |||
|- | |||
|55 || [[Anna-Mari Martikainen]] || Iitu || [[Näsin Tytöt]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[28. huhtikuuta|28.4.]][[2018]] lippukunnan 75-vuotisjuhlassa | |||
|- | |||
|56 || [[Anna Munsterhjelm]] || || [[Helsinki Seagulls]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[17. marraskuuta|17.11.]][[2018]] jäsenkokouksessa Lappeenrannassa | |||
|- | |||
|57 || [[Anne Salmela]] || || [[Tikkamäen Tikkatytöt]], [[Lätynkääntäjät]], [[Sipoon Hukat]], [[Joensuun Eräsissit|Joensuun Eräsissit ja Karjalan Tytöt]] || useita || [[27. heinäkuuta|27.7.]] [[2019]] [[24. maailmanjamboree]]lla Yhdysvalloissa | |||
|- | |||
|58 || [[Paula Viikari]] || || [[Hyvinkään Metsätytöt]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || Luovutus Hyvinkäällä [[12. marraskuuta]] [[2020]], julkistus [[14. marraskuuta|14.11.]][[2020]] Suomen Partiolaisten 16. jäsenkokouksessa | |||
|- | |||
|59 || [[Käyttäjä:Laimee|Mari Sundell]] || || [[Kirkkonummen Metsänkävijät]] ja [[Paraisten Merikotkat]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[14. marraskuuta|14.11.]][[2020]] Suomen Partiolaisten 16. jäsenkokouksessa | |||
|- | |||
|60 || [[Jaana Eronen]] || Lulu || [[Littoisten Pirtapiiat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[23. elokuuta|23.8.]][[2020]] Lounais-Suomen Partiopiirin paraatijuhlassa Turussa | |||
|- | |||
|61 || [[Mari Kousa-Kuusisto]] || || [[Porin Tulitikut]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[22. elokuuta|22.8.]][[2021]] Lounais-Suomen Partiopiirin paraatijuhlassa Turussa | |||
|- | |||
|62 || [[Annukka Sorjonen]] || || [[Kerman Kiertäjät]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[12. marraskuuta|12.11.]][[2022]] Suomen Partiolaisten 17. jäsenkokouksessa | |||
|- | |||
|63 || [[Kaisa Johto]] || || [[Liedon Eränkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[12. marraskuuta|12.11.]][[2022]] Suomen Partiolaisten 17. jäsenkokouksessa | |||
|} | |||
[[Luokka:Luettelot]] | [[Luokka:Luettelot]] | ||
[[Luokka:Ansiomerkit]] | [[Luokka:Ansiomerkit]] |
Nykyinen versio 17. marraskuuta 2022 kello 09.17
Katso myös luettelo myönnetyistä kultajoutsenista: Luettelo Kultajoutsenen saaneista partiolaisista
- 1935 Ester Aulanko
- 1935 Aino Suppanen
- 1938 Ida von Herrenschwand
- 1941 Anna Hedberg
- 1943 Helmi Salervo
- 1947 Agnes Hagman
- 1948 Birgit Sovelius
- 1948 Anne-Marie Palmgren
- 1950 Sylvi Sillanmaa
- 1950 Essu Vahvelainen
- 1951 Bertta Niskanen
- 1953 Martta Kotilainen
- 1954 Irene von Graevenitz
- 1955 Kata Jouhki
- 1955 Elina Veistäjä
- 1956 Lyyti Tikka
- 1956 Dagmar Pantio
- 1956 Aune Pesonen
- 1957 Brita Holmqvist
- 1957 Hurmesalo Vuokko
- 1957 Irja Ivalo
- 1957 Saara Nevanlinna
- 1957 Aino Tienari
- 1957 Elvi Tikander
- 1958 Helvi Hirvonen
- 1958 Alli Pursiainen
- 1959 Gunvor Leander
- 1965 Birgit Eriksson
- 1965 Eeva Laurén
- 1965 Swea Wiitane
- 1966 Mirja Huuhka
- 1966 Salme Kotkatlahti
- 1967 Ulla-Maija Pasanen
- 1968 Sisko Karppelin
- 1969 Anja Vihma
- 1970 Edith Kuikka
- 1972 Ritva Jussila
- 1973 Pauli Kanerva
- 1974 Aila Kuusilehto
- 1974 Tuovi Laurila
- 1974 Doris Stockmann
- 1978 Beata Liljeroos-Söderholm
- 1978 Hilkka Sulasaari
- 1979 Terttu Suhonen
- 1980 Marjatta Paavilainen
Yhteisjärjestön (Suomen Partiolaiset-Finlands Scouter ry) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa.
Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Vuodesta 1990 lähtien myönnetyissä Hopeajoutsenissa on SP:n numerointi, joka alkoi numerosta SP 1.
SP:n numeroidut Hopeajoutsenet
Henkilön nimen edessä on Hopeajoutsenen järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä suluissa partiopiiri ja myöntämisvuosi.