Ero sivun ”Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(23 välissä olevaa versiota 9 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 3: | Rivi 3: | ||
{| cellpadding="3" style="text-align: left;" | {| cellpadding="3" style="text-align: left;" | ||
!Nro || Nimi || Partionimi || Lippukunta || Piiri || Myöntämisajankohta|| Paikka | !Nro || Nimi || Partionimi || Lippukunta || Piiri || Myöntämisajankohta || Paikka || Huomioita | ||
|- | |- | ||
|1 || [[Verneri Louhivuori]] || Louhisusi, Pöpö || Helsingin NMKY:n lippukunta || [[SPPL:n Helsingin piiri]] || [[1926]] | |1 || [[Verneri Louhivuori]] || Louhisusi, Pöpö || Helsingin NMKY:n lippukunta || [[SPPL:n Helsingin piiri]] || [[1926]] || || SPPL 1 | ||
|- | |- | ||
|2 || [[Alfons Åkerman]] || Brigadis || Riddargossarna / Grankulla scoutkår || || [[1932]] | |2 || [[Alfons Åkerman]] || Brigadis || Riddargossarna / Grankulla scoutkår || || [[1932]] || || SPPL 2 | ||
|- | |- | ||
|3 || [[Sven Donner]] || Svenkka || [[Toimen Pojat|Toimen Pojat - Unga Fribyggare]] || [[Suomen Vapaa Partioryhmä]] || [[1933]] | |3 || [[Sven Donner]] || Svenkka || [[Toimen Pojat|Toimen Pojat - Unga Fribyggare]] || [[Suomen Vapaa Partioryhmä]] || [[1933]] || | ||
|- | |- | ||
|4 || [[Uuno Kivistö]] || Ukko || [[Auran Tähtipojat]] || [[Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri]] || [[1934]] | |4 || [[Uuno Kivistö]] || Ukko || [[Auran Tähtipojat]] || [[Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri]] || [[1934]] || | ||
|- | |- | ||
|5 || [[Ilmari Vainio]] || Iso-Hukka || [[ | |5 || [[Ilmari Vainio]] || Iso-Hukka || [[Helsingin Metsänkävijät]] || || [[18. huhtikuuta|18.04.]][[1937]] || Hotelli Torni, Helsinki || SPPL 3 | ||
|- | |- | ||
|6 || [[Jalmari Valpio]] || Jallu-setä || [[Rauman Partiopojat]] || [[Satakunta]] || [[1937]] | |6 || [[Jalmari Valpio]] || Jallu-setä || [[Rauman Partiopojat]] || [[Satakunta]] || [[1937]] || || SPPL 4 | ||
|- | |- | ||
|7 || [[Gustav Adolf]] || GA || (Ruotsi) || || [[1940]] | |7 || [[Gustav Adolf]] || GA || (Ruotsi) || || [[1940]] || | ||
|- | |- | ||
|8 || [[Leo R. Böök]] || Leijonanpoika || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Piiri, HÄP]] || [[1941]] | |8 || [[Leo R. Böök]] || Leijonanpoika || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Piiri, HÄP]] || [[1. tammikuuta|01.01.]][[1941]] || Böökin 50-vuotisjuhlat || || | ||
|- | |- | ||
|9 || [[Reino Aalto]] || Altsi || [[Helsingin Siniset]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | |9 || [[Reino Aalto]] || Altsi || [[Helsingin Siniset]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] || Suomen Partiopoikien talvipäivät / Siniset Partiopojat vuosikokous || || | ||
|- | |- | ||
|10 || [[Erkki Karvinen]] || Ruskea || [[Viipurin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | |10 || [[Erkki Karvinen]] || Ruskea || [[Viipurin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] || | ||
|- | |- | ||
|11 || [[Niilo Visapää]] || Visapää || [[Helsingin Kalevan Pojat]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | |11 || [[Niilo Visapää]] || Visapää || [[Helsingin Kalevan Pojat]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] || Suomen Partiopoikien talvipäivät / Siniset Partiopojat vuosikokous || || | ||
|- | |- | ||
|12 || [[Lauri Vuolasvirta]] || Lalle || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | |12 || [[Lauri Vuolasvirta]] || Lalle || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] || || SPPL 5 | ||
|- | |- | ||
|13 || [[Kalle Widgren]] || Kalle || [[Lahden Eräveikot]] || [[Salpausselän Partiopoikapiiri]] || [[1945]] | |13 || [[Kalle Widgren]] || Kalle || [[Lahden Eräveikot]] || [[Salpausselän Partiopoikapiiri]] || [[1945]] | ||
|- | |- | ||
|14 || [[Erkki Varanko]] || Vilssi || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1947]] | |14 || [[Erkki Varanko]] || Vilssi || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[22. maaliskuuta|22.03.]][[1947]] || Helsingin Metsänkävijöiden 30-vuotisjuhla, Helsinki | ||
|- | |- | ||
|15 || [[Oiva Halme]] || || [[Lohjan Partiosissit]] || [[Uudenmaan Partiopoikapiiri]] || [[1948]] | |15 || [[Oiva Halme]] || || [[Lohjan Partiosissit]] || [[Uudenmaan Partiopoikapiiri]] || [[1948]] | ||
Rivi 97: | Rivi 97: | ||
|46 || [[Urho Siro]] || Urkki || [[Tapiolan Pojat]] || || [[1964]] | |46 || [[Urho Siro]] || Urkki || [[Tapiolan Pojat]] || || [[1964]] | ||
|- | |- | ||
|47 || [[Aarre Uusitalo]] || Arska || | |47 || [[Aarre Uusitalo]] || Arska || [[Helsingin Metsänkävijät]] || || [[1965]] | ||
|- | |- | ||
|48 || [[Lauri Winter]] || Lapa || || || [[1965]] | |48 || [[Lauri Winter]] || Lapa || || || [[1965]] | ||
|- | |- | ||
|49 || [[Matti Nurminen]] || Muonamajava || | |49 || [[Matti Nurminen]] || Muonamajava || [[Helsingin Metsänkävijät]] || || [[1966]] | ||
|- | |- | ||
|50 || [[Jaakko Karta]] || Satapeura || [[Tasalam Boja]] || [[Satakunta]] || [[1968]] | |50 || [[Jaakko Karta]] || Satapeura || [[Tasalam Boja]] || [[Satakunta]] || [[1968]] | ||
Rivi 123: | Rivi 123: | ||
|59 || [[Otto Berg]] || Kåris || || || [[1977]] | |59 || [[Otto Berg]] || Kåris || || || [[1977]] | ||
|- | |- | ||
|60 || [[Jaakko Kivekäs]] || Räiskäle || [[Pirkan-Pojat]] || [[Hämeen Partiolaiset]] || [[1977]] | |60 || [[Jaakko Kivekäs]] || Räiskäle || [[Pirkan-Pojat]]/[[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Hämeen Partiolaiset]] || [[1977]] | ||
|- | |- | ||
|61 || [[Juhani Lares]] || Jussi || [[Oulun Metsänkävijät]] || [[Pohjois-Pohjanmaa]] || [[1977]] | |61 || [[Juhani Lares]] || Jussi || [[Oulun Metsänkävijät]] || [[Pohjois-Pohjanmaa]] || [[1977]] | ||
Rivi 163: | Rivi 163: | ||
|78 || [[Harri Ripatti]] || Karva || || [[Pääkaupunkiseutu]] || [[1994]] | |78 || [[Harri Ripatti]] || Karva || || [[Pääkaupunkiseutu]] || [[1994]] | ||
|- | |- | ||
|79 || [[Matti Toivonen]] || Totti || || [[Salpausselkä]] || [[1994]] | |79 || [[Matti Toivonen]] || Totti || [[Hirviveikot]] || [[Salpausselkä]] || [[1994]] | ||
|- | |- | ||
|80 || [[Eero Hyvättinen]] || || || [[Etelä-Karjala]] || [[1996]] | |80 || [[Eero Hyvättinen]] || || || [[Etelä-Karjala]] || [[1996]] | ||
Rivi 207: | Rivi 207: | ||
|100 || [[Christer Lundström]] || Ludde || || [[FiSSc]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Suomen Partiolaisten 9. jäsenkokous, Lahti | |100 || [[Christer Lundström]] || Ludde || || [[FiSSc]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Suomen Partiolaisten 9. jäsenkokous, Lahti | ||
|- | |- | ||
|101 || [[Jyrki Tuominen]] || [[Käyttäjä:Jykä|Jykä]] || [[Turun Metsänkävijät]] || [[V-SP]] || [[7. toukokuuta|7.5.]][[2006]] || Turun | |101 || [[Jyrki Tuominen]] || [[Käyttäjä:Jykä|Jykä]] || [[Turun Metsänkävijät]] || [[V-SP]] || [[7. toukokuuta|7.5.]][[2006]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|102 || [[Tuomo Huhtala]] || Topi || || [[Keski-Suomi]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Jäsenkokouksessa Lahdessa | |102 || [[Tuomo Huhtala]] || Topi || || [[Keski-Suomi]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Jäsenkokouksessa Lahdessa | ||
Rivi 213: | Rivi 213: | ||
|103 || [[Yrjö Nenonen]] || [[Käyttäjä:Yrjösakari|Yrjänä]] || [[Vahdon Korvenkävijät]] || [[V-SP]] || [[9. kesäkuuta|9.6.]][[2007]] || [[Suurjuhla]]n [[Ko-Gi]]-tapaaminen | |103 || [[Yrjö Nenonen]] || [[Käyttäjä:Yrjösakari|Yrjänä]] || [[Vahdon Korvenkävijät]] || [[V-SP]] || [[9. kesäkuuta|9.6.]][[2007]] || [[Suurjuhla]]n [[Ko-Gi]]-tapaaminen | ||
|- | |- | ||
|104 || [[Harri Lukander]] || Porkkana || [[Piikkiön Tammipartio]] || [[V-SP]] || [[4. toukokuuta|4.5.]][[2008]] || Turun | |104 || [[Harri Lukander]] || Porkkana || [[Piikkiön Tammipartio]] || [[V-SP]] || [[4. toukokuuta|4.5.]][[2008]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|105 || [[Jussi Lares]] || Jupo || [[Lauritsalan Siniveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|E-KP]] || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi | |105 || [[Jussi Lares]] || Jupo || [[Lauritsalan Siniveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|E-KP]] || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi | ||
Rivi 261: | Rivi 261: | ||
|127 || [[Asko Laukkanen]] || Aapo || [[Ekin Partio]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[22. marraskuuta|22.11.]][[2014]] || Suomen Partiolaisten 13. jäsenkokous, Mikkeli | |127 || [[Asko Laukkanen]] || Aapo || [[Ekin Partio]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[22. marraskuuta|22.11.]][[2014]] || Suomen Partiolaisten 13. jäsenkokous, Mikkeli | ||
|- | |- | ||
|128 || [[Teppo Kallioniemi]] || Kalja || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[28. maaliskuuta|28.3.]][[2015]] || Turun Metsänkävijäin 90- | |128 || [[Teppo Kallioniemi]] || Kalja || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[28. maaliskuuta|28.3.]][[2015]] || Turun Metsänkävijäin 90-vuotisjuhlassa | ||
|- | |- | ||
|129 || [[Antti Tapanila]] || || [[Kalevan Karhut]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[21. marraskuuta|21.11.]][[2015]] || Hämeen Partiopiirin syyskokouksessa Tampereella | |129 || [[Antti Tapanila]] || || [[Kalevan Karhut]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[21. marraskuuta|21.11.]][[2015]] || Hämeen Partiopiirin syyskokouksessa Tampereella | ||
Rivi 281: | Rivi 281: | ||
|137 || [[Asko Kahanpää]] || Asarias || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. maaliskuuta|18.03.]][[2017]] || Helsingin Metsänkävijöiden satavuotisjuhla, Helsinki | |137 || [[Asko Kahanpää]] || Asarias || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. maaliskuuta|18.03.]][[2017]] || Helsingin Metsänkävijöiden satavuotisjuhla, Helsinki | ||
|- | |- | ||
|138 || [[Nils Grönberg]] || Nisse || [[Turun Eränkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun | |138 || [[Nils Grönberg]] || Nisse || [[Turun Eränkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|139 || [[Mauno Kuisma]] || Rynski || [[Marjatat ja Mikon Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun | |139 || [[Mauno Kuisma]] || Rynski || [[Marjatat ja Mikon Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|140 || [[Seppo Lahtinen]] || Sepa || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun | |140 || [[Seppo Lahtinen]] || Sepa || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|141 || [[Lauri Tunkelo]] || Late || [[Pitkäjärven Vaeltajat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2017]] || Lippukunnan 40-vuotisjuhla | |141 || [[Lauri Tunkelo]] || Late || [[Pitkäjärven Vaeltajat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2017]] || Lippukunnan 40-vuotisjuhla | ||
Rivi 296: | Rivi 296: | ||
|- | |- | ||
|145 || [[Markku Korhonen]] || Make || [[Limingan Niittykärpät]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[28. heinäkuuta|28.07.]][[2018]] || [[Tempus18]] | |145 || [[Markku Korhonen]] || Make || [[Limingan Niittykärpät]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[28. heinäkuuta|28.07.]][[2018]] || [[Tempus18]] | ||
|- | |||
|-| | |146|| [[Lauri Untamo]] || || [[Tuuspartio]] || [[Uusimaa]] || [[6. joulukuuta|06.12.]][[2018]] || Tuuspartion itsenäisyyspäiväjuhlassa | ||
|- | |||
|147|| [[Jukka Tulivuori]] || || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[27. heinäkuuta|27.07.]][[2019]] || Pohjoismainen vastaanotto, 24. maailmanjamboree, USA | |||
|- | |||
|148|| [[Kalle Virtanen]] || || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[5. toukokuuta|05.05.]][[2019]] || Turun partioparaatissa | |||
|- | |||
|149|| [[Esko Mänttäri]] || Killi || [[Utin Pilvenveikot]] || [[Kymenlaakson Partiopiiri]] || [[9. marraskuuta|09.11.]][[2019]] || Kymenlaakson Partiopiirin syyskokouksessa | |||
|- | |||
|150|| [[Tapani Tulkki]] || || [[Ilvesveikot]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[2. joulukuuta|02.12.]][[2020]] || Sibelius-monumentilla Helsingissä | |||
|- | |||
|151|| [[Jaakko Niemi-Aro]] || || [[Kauhajoen Kytöveikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[22. toukokuuta|22.05.]][[2021]] || Veikkolan partioleirialue | |||
|- | |||
|152|| [[Paavo Vilpo]] || Pawe || [[Auran Tähti Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[22. elokuuta|22.08.]][[2021]] || Turun partioparaatin paraatijuhlassa | |||
|- | |||
|153|| [[Janne Roslöf]] || || [[Puhurin Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[22. elokuuta|22.08.]][[2021]] || Turun partioparaatin paraatijuhlassa | |||
|- | |||
|154|| [[Pasi Mikkonen]] || || [[Turun Sinikotkat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[15. toukokuuta|15.05.]][[2022]] || Turun partioparaatin paraatijuhlassa | |||
|- | |||
|155|| [[Petri Louko]] || Lote || [[Lähteen Vartijat]] || [[Salpausselän Partiolaiset]] / [[Hämeen Partiopiiri]] || [[19. heinäkuuta|19.07.]][[2022]] || Finnjamboree [[Kajo]]lla | |||
|- | |||
|156|| [[Jarmo Heinonen]] || Heinä || [[Mankkaan Eräsudet]] / [[Kelovartijat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[20. heinäkuuta|20.07.]][[2022]] || Finnjamboree Kajolla | |||
|- | |||
|157|| [[Lasse Roiha]] || || [[Puijon Pakertajat]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[26. elokuuta|26.08.]][[2023]] || [[Johtajatulet]] | |||
|- | |||
|} | |||
===Katso myös=== | ===Katso myös=== | ||
Rivi 315: | Rivi 337: | ||
==Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet== | ==Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet== | ||
* [[Verneri Louhivuori]] (englantilainen) | * [[Verneri Louhivuori]] (englantilainen Hopeasusi) | ||
* [[Ragner Fernberg]] (venäläinen) | * [[Ragner Fernberg]] (venäläinen Hopeasusi) | ||
* [[Antti Tapanila]] (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 [[Kilke|Kilkkeellä]]) | * [[Antti Tapanila]] (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 [[Kilke|Kilkkeellä]]) | ||
* [[Henrik Söderman]] (kyproslainen pronssinen mufloni 2015) | * [[Henrik Söderman]] (kyproslainen pronssinen mufloni 2015) |
Nykyinen versio 16. maaliskuuta 2024 kello 18.02
Myönnetyt hopeasudet
Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä partiopiiri ja myöntämisvuosi.
Katso myös
Finlands Svenska Scoutförbund
FSSF:n merkkejä ei numeroitu.
- 1929 Mauritz Sandberg
- 1934 Eric Vasström
- 1938 Axel Palmgren
- 1948 Eskil Strandström
- 1950 Runar Baumert
- 1954 Bengt Stendahl
Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet
- Verneri Louhivuori (englantilainen Hopeasusi)
- Ragner Fernberg (venäläinen Hopeasusi)
- Antti Tapanila (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 Kilkkeellä)
- Henrik Söderman (kyproslainen pronssinen mufloni 2015)
Muuta
- Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
- Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.
Lähteet
- http://www.lilja.partio.fi/museo/sivut/download/partiosanasto_06_05.rtf
- Poikkiviivaan asti (ns. vanhat sudet) Hopeasusien matrikkeliteoksesta (Lauri Winter: Hopeasudet 1926-1986, Turku 1992), poikkiviivasta lähtien (uudet sudet) Partiotalon rekisteristä.