The ScoutWiki Network server was upgraded on June 3rd, 2020. We're currently seeing some problems with long page loads on certain pages (for example Recent changes on large wikies). Sorry for the inconvenience!

Ero sivun ”Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista” versioiden välillä

Kohteesta PartioWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Rivi 249: Rivi 249:
 
|121 || [[Timo Muttonen|Muttonen Timo]] || Mudi || [[Olarin Eräkotkat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[11. joulukuuta|11.12.]][[2013]] || [[Partioglögit|Partioglögeillä]] [[Partioasema]]lla
 
|121 || [[Timo Muttonen|Muttonen Timo]] || Mudi || [[Olarin Eräkotkat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[11. joulukuuta|11.12.]][[2013]] || [[Partioglögit|Partioglögeillä]] [[Partioasema]]lla
 
|-
 
|-
|122? || [[Timo Seppälä|Seppälä Timo]] || Isi || [[Lappeenrannan Walliveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset]] || [[27. huhtikuuta|27.4.]][[2014]] || [[Partioparaati]]ssa Lappeenrannassa
+
|122 || [[Timo Seppälä|Seppälä Timo]] || Isi || [[Lappeenrannan Walliveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset]] || [[27. huhtikuuta|27.4.]][[2014]] || [[Partioparaati]]ssa Lappeenrannassa
 
|}
 
|}
  

Versio 3. syyskuuta 2014 kello 14.42

Myönnetyt hopeasudet

Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä partiopiiri ja myöntämisvuosi.

Nro Nimi Partionimi Lippukunta Piiri Myöntämisajankohta Paikka
1 Louhivuori Verneri Louhisusi, Pöpö Helsingin NMKY:n lippukunta SPPL:n Helsingin piiri 1926
2 Åkerman Alfons Brigadis Riddargossarna / Grankulla scoutkår 1932
3 Donner Sven Svenkka Toimen Pojat - Unga Fribyggare Suomen Vapaa Partioryhmä 1933
4 Kivistö Uuno Ukko Auran Tähtipojat Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri 1934
5 Vainio Ilmari Iso-Hukka Tornion Metsänkävijät 1937
6 Valpio Jalmari Jallu-setä Rauman Partiopojat Satakunta 1937
7 Gustav Adolf (Ruotsi) 1940
8 Böök Leo R. Leijonanpoika Tampereen Kotkat Hämeen Piiri, HÄP 1941
9 Aalto Reino Altsi Helsingin Siniset Helsingin Partiopoikapiiri 1941
10 Karvinen Erkki Ruskea Viipurin Metsänkävijät Helsingin Partiopoikapiiri 1941
11 Visapää Niilo Visapää Helsingin Kalevan Pojat Helsingin Partiopoikapiiri 1941
12 Vuolasvirta Lauri Lalle Helsingin Metsänkävijät Helsingin Partiopoikapiiri 1941
13 Widgren Kalle Kalle Lahden Eräveikot Salpausselän Partiopoikapiiri 1945
14 Varanko Erkki Vilssi Helsingin Metsänkävijät Helsingin Partiopoikapiiri 1947
15 Halme Oiva Turun Partio-Sissit Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri 1948
16 Oksanen Erik Eki Ekin Partio Suur-Savon Partiopoikapiiri 1949
17 Carpelan Jarl Erä-Nalle 1950
18 Kuula Ensio 1950
19 Tapio Mikko Partio-Ukko 1950
20 von Weissenberg Gay Gayus / Kuisu 1951
21 Baumert Runar Påmen Scoutkåren Pojkarna 1953
22 Heinämaa Yrjö Vaari 1953
23 Helanko Rafael Raffu 1953
24 Vuori Aarne Harmaa Karhu 1953
25 Ollila Bruno W. Pappa Vaasan Metsäveikot Etelä-Pohjanmaan Partiopoikapiiri 1955
26 Uusiniemi Aleksi Aksu 1955
27 Fagerlund Gunnar Fakiren/Fakiiri 1956
28 Vesikansa Osmo Nasku 1956
29 Vesikansa Sirkka Kaleva 1956
30 Arjanne Väinö Vännä Tampereen Kotkat Hämeen Partiopojat 1957
31 Hongisto Yrjö Yrjö 1957
32 Kaario Paavo Pive Helsingin Metsänkävijät Helsingin Partiopoikapiiri 1957
33 Törmälä Edwin Pastori 1957
34 Lumme Leuto Leuto Tampereen Kotkat Hämeen Partiopojat 1957
35 Ranta Pertti Pere 1957
36 Vistala Aarne Ape 1957
37 Wahlström Jarl Jalle 1957
38 Särkisilta Pentti Särki 1958
39 Saarelma Ensio Enska Toimen Pojat Helsingin Partiopoikapiiri 1960
40 Romantschuk Åke Roma Helsingfors Scoutkår Spanarna 1960
41 Kanerva Pauli Pali Töölön Siniset Helsingin Partiopoikapiiri 1961
42 Ritokangas Kalle Susi-Kassu 1961
43 Walari August Aku-setä Janakkalan Ilvekset Hämeen Partiopojat 1961
44 Hakala Jaakko Haksi Tampereen Kotkat Hämeen Partiopojat 1962
45 Kaspi Aleksander 1962
46 Siro Urho Urkki Tapiolan Pojat 1964
47 Uusitalo Aarre Arska 1965
48 Winter Lauri Lapa 1965
49 Nurminen Matti Muonamajava 1966
50 Karta Jaakko Satapeura Tasalam Boja Satakunta 1968
51 Lehto Sven Trossen 1972
52 Koivula Tapio Tappari 1972
53 Stauffer Aarno Imppa Vaasan Metsäveikot/Turun Partio-Sissit Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri 1974
54 Leikola Matti Närkästys Toimen Pojat Helsingin Partiopoikapiiri 1975
55 Malmi Pekka Päkä Toimen Pojat Helsingin Partiopoikapiiri 1975
56 Kemppinen Kullervo Kultsi 1975
57 Tanninen Alvar Allu 1975
58 Lattula Eero Eetu 1977
59 Berg Otto Kåris 1977
60 Kivekäs Jaakko Räiskäle Pirkan-Pojat Hämeen Partiolaiset 1977
61 Lares Juhani Jussi Oulun Metsänkävijät Pohjois-Pohjanmaa 1977
62 Termala Olli Kota-Olli 1978
63 ei ole myönnetty kenellekään
64 Jääskeläinen Martti Jästi Vaasan Metsäveikot Etelä-Pohjanmaa 1979
65 Leppälä Tapani Tipi Toimen Pojat 1979
66 Ritala Reijo Reza 1979
67 Varonen Yrjö Harmaa Näätä Puhurin Pojat V-SP 1979
68 Leino Aulis Aku Turun Sinikotkat V-SP 1981

69 Arola Pekka Häme 1990
70 Koskinen Sulo Suti Häme 1990
71 Halminen Niilo Early Myrskypojat Satakunta 1990
72 Koho Simo Häme 1990
73 Holkeri Harri Toijalan Eräveikot Häme 1991
74 Puijola Veikko Äiji Kemin Metsänkävijät Lappi 1991
75 Pyysalo Risto Risto-Albert Koroisten Ritarit V-SP 1991
76 Järvinen Unto Unski Häme 1992
77 Hagelberg Antero Hakle Turun Partio-Sissit V-SP 1992
78 Ripatti Harri Karva Pääkaupunkiseutu 1994
79 Toivonen Matti Totti Salpausselkä 1994
80 Hyvättinen Eero Etelä-Karjala 1996
81 Sipilä Juha Pääkaupunkiseutu 1996
82 Koskela Olli Opi Varsinais-Suomen Samoilijat V-SP 1996
83 Liippola Visa Wisa Tornikotkat V-SP 1997
84 Saarela Pekka Zorro Lätynkääntäjät V-SP 1997
85 Salmi Reijo Repa Vaasan Metsäveikot Etelä-Pohjanmaa 1997
86 Rintanen Markku Vaasan Metsäveikot Etelä-Pohjanmaa 1997
87 Westerling Lassi Töölön Siniset Pääkaupunkiseutu 1997
88 Aho Pekka Helsingin Siniset Pääkaupunkiseutu 1998
89 Luokola Matti Bimbo Rajamäen Metsänkävijät Uusimaa 2000
90 Naukkarinen Olli Joutsenon Nuotioveljet Etelä-Karjala 2000
91 Kiesiläinen Kari Puni Turun Partio-Sissit V-SP 2000
92 Lumme Lauri Late Tampereen Kotkat Häme 2001
93 Tsokkinen Paavo Pafa Korven Koukkaajat Pääkaupunkiseutu 9. marraskuuta 2002
94 Rauti Jukka-Pekka Julle Koroisten Ritarit V-SP 4. toukokuuta 2003 [1]
95 Jaatinen Arto Häme 2004
96 Hakala Erkki Eke Parran Haltiat Etelä-Pohjanmaa 2004
97 Pelkonen Heikki Padaspartio Salpausselkä 2004 Tarus-leirillä
98 Sorvari Yrjö Vuokatin Vaeltajat Kainuu 2005
99 Holkeri Matti Häme 2005
100 Lundström Christer Ludde FiSSc 18. marraskuuta 2006 Jäsenkokouksessa Lahdessa
101 Tuominen Jyrki Jykä Turun Metsänkävijät V-SP 7. toukokuuta 2006 Turun partioparaatissa
102 Huhtala Tuomo Topi Keski-Suomi 18. marraskuuta 2006 Jäsenkokouksessa Lahdessa
103 Nenonen Yrjö Yrjänä Vahdon Korvenkävijät V-SP 9. kesäkuuta 2007 Suurjuhlan Ko-Gi-tapaaminen
104 Lukander Harri Porkkana Piikkiön Tammipartio V-SP 4. toukokuuta 2008 Turun partioparaatissa
105 Lares Jussi Jupo Lauritsalan Siniveljet E-KP 15.11.2008 Jäsenkokouksessa Rovaniemellä
106 Mäkinen Jarkko Ispa Tampereen Kotkat Häme 15.11.2008 Jäsenkokouksessa Rovaniemellä
107 Pulkamo Ilmo Pyhän Yrjänän Partiokilta 15.11.2008 Jäsenkokouksessa Rovaniemellä
108 Kauppinen Reijo Reka Jyväskylän Versot Järvi-Suomen Partiolaiset 10.04.2010 Jyväskylän Versojen 30-vuotisjuhlassa
109 Juusola Petteri Pohjan Veikot Pohjanmaan Partiolaiset 27.11.2010 Partioneuvosto Helsinki
110 Kanervavuori Kaj Kaitsu Tornikotkat Lounais-Suomen Partiopiiri 20.11.2010 Jäsenkokous Tampere
111 Tolvanen Heikki Hese Ruskeasuon Kontiot Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 27.11.2010 Partioneuvosto Helsinki
112 Riihelä Jouni Ekin Partio Järvi-Suomen Partiolaiset 26.3.2011 Piirin kevätkokous, Pieksämäki
113 Heinistö Kari Gori Turun Metsänkävijät Lounais-Suomen Partiopiiri 15.5.2011 Turun Partioparaatissa
114 Raivio Arto Kaukapartio Hämeen Partiopiiri 19.11.2011 Hämeen Partiopiirin 90-vuotisjuhlassa
115 Laine Markus Mambo Loimaan Nuotioloimut Lounais-Suomen Partiopiiri 6.5.2012 Turun Partioparaatissa
116 Pekkola Petri Vili Maakotkat Kymenlaakson Partiopiiri 24.8.2013 Hepohiekkapäivässä
117 Teppola Kari Töölön Siniset Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 6.4.2013 Töölön Sinisten 80-vuotisjuhlassa
118 Taxell Christoffer Toffe KFUM:s Scouter Kamraterna Finlands Svenska Scouter 5.5.2013 Turun Partioparaatissa
119 Norja Ahti Silli Nummen Samoojat Uudenmaan Partiopiiri 14.7.2013 Nummen Samoojien Partiomessussa
120 Sisto Tero Messukylän Metsäpojat Hämeen Partiopiiri 27.7.2013 Ilves 13
121 Muttonen Timo Mudi Olarin Eräkotkat Pääkaupunkiseudun Partiolaiset 11.12.2013 Partioglögeillä Partioasemalla
122 Seppälä Timo Isi Lappeenrannan Walliveljet Etelä-Karjalan Partiolaiset 27.4.2014 Partioparaatissa Lappeenrannassa


Katso myös

Finlands Svenska Scoutförbund

FSSF:n merkkejä ei numeroitu.

Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet

Muuta

  • Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
  • Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.

Lähteet

Katso myös