Ero sivun ”Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
p (wp) |
(→Myönnetyt hopeasudet: 134 ja 135) |
||
Rivi 273: | Rivi 273: | ||
|133 || [[Pauli Saloranta]] || || [[Nummen Samoojat]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[6. marraskuuta|6.11.]][[2015]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]]n 40-vuotisjuhlissa | |133 || [[Pauli Saloranta]] || || [[Nummen Samoojat]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[6. marraskuuta|6.11.]][[2015]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]]n 40-vuotisjuhlissa | ||
|- | |- | ||
|134 || [[Harri Länsipuro]] || || [[Harjun Pojat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[22. heinäkuuta|22.7.]][[2016]] || [[Roihu]]-leirillä kutsuvierastilaisuudessa | |||
|- | |||
|135 || [[Tommi Nyman]] || || || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[22. heinäkuuta|22.7.]][[2016]] || [[Roihu]]-leirillä kutsuvierastilaisuudessa | |||
|- | |||
|} | |} |
Versio 31. heinäkuuta 2016 kello 09.06
Myönnetyt hopeasudet
Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä partiopiiri ja myöntämisvuosi.
Katso myös
Finlands Svenska Scoutförbund
FSSF:n merkkejä ei numeroitu.
- 1929 Mauritz Sandberg
- 1934 Eric Vasström
- 1938 Axel Palmgren
- 1948 Eskil Strandström
- 1950 Runar Baumert
- 1954 Bengt Stendahl
Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet
- Verneri Louhivuori (englantilainen)
- Ragner Fernberg (venäläinen)
- Antti Tapanila (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 Kilkkeellä)
- Henrik Söderman (kyproslainen pronssinen mufloni 2015)
Muuta
- Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
- Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.
Lähteet
- http://www.lilja.partio.fi/museo/sivut/download/partiosanasto_06_05.rtf
- Poikkiviivaan asti (ns. vanhat sudet) Hopeasusien matrikkeliteoksesta (Lauri Winter: Hopeasudet 1926-1986, Turku 1992), poikkiviivasta lähtien (uudet sudet) Partiotalon rekisteristä.