Ero sivun ”Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
(→Myönnetyt hopeasudet: 148 Kalle) Merkkaukset: Mobiilimuokkaus mobiilisivusto-muokkaus |
pEi muokkausyhteenvetoa |
||
(Yhtä välissä olevaa versiota toisen käyttäjän tekemänä ei näytetä) | |||
Rivi 207: | Rivi 207: | ||
|100 || [[Christer Lundström]] || Ludde || || [[FiSSc]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Suomen Partiolaisten 9. jäsenkokous, Lahti | |100 || [[Christer Lundström]] || Ludde || || [[FiSSc]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Suomen Partiolaisten 9. jäsenkokous, Lahti | ||
|- | |- | ||
|101 || [[Jyrki Tuominen]] || [[Käyttäjä:Jykä|Jykä]] || [[Turun Metsänkävijät]] || [[V-SP]] || [[7. toukokuuta|7.5.]][[2006]] || Turun | |101 || [[Jyrki Tuominen]] || [[Käyttäjä:Jykä|Jykä]] || [[Turun Metsänkävijät]] || [[V-SP]] || [[7. toukokuuta|7.5.]][[2006]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|102 || [[Tuomo Huhtala]] || Topi || || [[Keski-Suomi]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Jäsenkokouksessa Lahdessa | |102 || [[Tuomo Huhtala]] || Topi || || [[Keski-Suomi]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Jäsenkokouksessa Lahdessa | ||
Rivi 213: | Rivi 213: | ||
|103 || [[Yrjö Nenonen]] || [[Käyttäjä:Yrjösakari|Yrjänä]] || [[Vahdon Korvenkävijät]] || [[V-SP]] || [[9. kesäkuuta|9.6.]][[2007]] || [[Suurjuhla]]n [[Ko-Gi]]-tapaaminen | |103 || [[Yrjö Nenonen]] || [[Käyttäjä:Yrjösakari|Yrjänä]] || [[Vahdon Korvenkävijät]] || [[V-SP]] || [[9. kesäkuuta|9.6.]][[2007]] || [[Suurjuhla]]n [[Ko-Gi]]-tapaaminen | ||
|- | |- | ||
|104 || [[Harri Lukander]] || Porkkana || [[Piikkiön Tammipartio]] || [[V-SP]] || [[4. toukokuuta|4.5.]][[2008]] || Turun | |104 || [[Harri Lukander]] || Porkkana || [[Piikkiön Tammipartio]] || [[V-SP]] || [[4. toukokuuta|4.5.]][[2008]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|105 || [[Jussi Lares]] || Jupo || [[Lauritsalan Siniveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|E-KP]] || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi | |105 || [[Jussi Lares]] || Jupo || [[Lauritsalan Siniveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|E-KP]] || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi | ||
Rivi 261: | Rivi 261: | ||
|127 || [[Asko Laukkanen]] || Aapo || [[Ekin Partio]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[22. marraskuuta|22.11.]][[2014]] || Suomen Partiolaisten 13. jäsenkokous, Mikkeli | |127 || [[Asko Laukkanen]] || Aapo || [[Ekin Partio]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[22. marraskuuta|22.11.]][[2014]] || Suomen Partiolaisten 13. jäsenkokous, Mikkeli | ||
|- | |- | ||
|128 || [[Teppo Kallioniemi]] || Kalja || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[28. maaliskuuta|28.3.]][[2015]] || Turun Metsänkävijäin 90- | |128 || [[Teppo Kallioniemi]] || Kalja || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[28. maaliskuuta|28.3.]][[2015]] || Turun Metsänkävijäin 90-vuotisjuhlassa | ||
|- | |- | ||
|129 || [[Antti Tapanila]] || || [[Kalevan Karhut]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[21. marraskuuta|21.11.]][[2015]] || Hämeen Partiopiirin syyskokouksessa Tampereella | |129 || [[Antti Tapanila]] || || [[Kalevan Karhut]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[21. marraskuuta|21.11.]][[2015]] || Hämeen Partiopiirin syyskokouksessa Tampereella | ||
Rivi 281: | Rivi 281: | ||
|137 || [[Asko Kahanpää]] || Asarias || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. maaliskuuta|18.03.]][[2017]] || Helsingin Metsänkävijöiden satavuotisjuhla, Helsinki | |137 || [[Asko Kahanpää]] || Asarias || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. maaliskuuta|18.03.]][[2017]] || Helsingin Metsänkävijöiden satavuotisjuhla, Helsinki | ||
|- | |- | ||
|138 || [[Nils Grönberg]] || Nisse || [[Turun Eränkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun | |138 || [[Nils Grönberg]] || Nisse || [[Turun Eränkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|139 || [[Mauno Kuisma]] || Rynski || [[Marjatat ja Mikon Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun | |139 || [[Mauno Kuisma]] || Rynski || [[Marjatat ja Mikon Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|140 || [[Seppo Lahtinen]] || Sepa || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun | |140 || [[Seppo Lahtinen]] || Sepa || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|141 || [[Lauri Tunkelo]] || Late || [[Pitkäjärven Vaeltajat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2017]] || Lippukunnan 40-vuotisjuhla | |141 || [[Lauri Tunkelo]] || Late || [[Pitkäjärven Vaeltajat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2017]] || Lippukunnan 40-vuotisjuhla | ||
Rivi 297: | Rivi 297: | ||
|145 || [[Markku Korhonen]] || Make || [[Limingan Niittykärpät]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[28. heinäkuuta|28.07.]][[2018]] || [[Tempus18]] | |145 || [[Markku Korhonen]] || Make || [[Limingan Niittykärpät]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[28. heinäkuuta|28.07.]][[2018]] || [[Tempus18]] | ||
|- | |- | ||
|148|| [[Kalle Virtanen]] || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[5. toukokuuta| | |146|| [[Lauri Untamo]] || || [[Tuuspartio]] || [[Uusimaa]] || [[6. joulukuuta|06.12.]][[2018]] || Tuuspartion itsenäisyyspäiväjuhlassa | ||
|- | |||
|148|| [[Kalle Virtanen]] || || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[5. toukokuuta|05.05.]][[2019]] || Turun partioparaatissa | |||
|-|} | |-|} |
Versio 22. toukokuuta 2019 kello 10.26
Myönnetyt hopeasudet
Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä partiopiiri ja myöntämisvuosi.
Katso myös
Finlands Svenska Scoutförbund
FSSF:n merkkejä ei numeroitu.
- 1929 Mauritz Sandberg
- 1934 Eric Vasström
- 1938 Axel Palmgren
- 1948 Eskil Strandström
- 1950 Runar Baumert
- 1954 Bengt Stendahl
Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet
- Verneri Louhivuori (englantilainen)
- Ragner Fernberg (venäläinen)
- Antti Tapanila (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 Kilkkeellä)
- Henrik Söderman (kyproslainen pronssinen mufloni 2015)
Muuta
- Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
- Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.
Lähteet
- http://www.lilja.partio.fi/museo/sivut/download/partiosanasto_06_05.rtf
- Poikkiviivaan asti (ns. vanhat sudet) Hopeasusien matrikkeliteoksesta (Lauri Winter: Hopeasudet 1926-1986, Turku 1992), poikkiviivasta lähtien (uudet sudet) Partiotalon rekisteristä.