Ero sivun ”Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
(149. Mänttäri) |
||
(48 välissä olevaa versiota 12 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 5: | Rivi 5: | ||
!Nro || Nimi || Partionimi || Lippukunta || Piiri || Myöntämisajankohta|| Paikka | !Nro || Nimi || Partionimi || Lippukunta || Piiri || Myöntämisajankohta|| Paikka | ||
|- | |- | ||
|1 || [[Verneri Louhivuori | |1 || [[Verneri Louhivuori]] || Louhisusi, Pöpö || Helsingin NMKY:n lippukunta || [[SPPL:n Helsingin piiri]] || [[1926]] | ||
|- | |- | ||
|2 || [[Alfons Åkerman | |2 || [[Alfons Åkerman]] || Brigadis || Riddargossarna / Grankulla scoutkår || || [[1932]] | ||
|- | |- | ||
|3 || [[Sven Donner | |3 || [[Sven Donner]] || Svenkka || [[Toimen Pojat|Toimen Pojat - Unga Fribyggare]] || [[Suomen Vapaa Partioryhmä]] || [[1933]] | ||
|- | |- | ||
|4 || [[Uuno Kivistö | |4 || [[Uuno Kivistö]] || Ukko || [[Auran Tähtipojat]] || [[Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri]] || [[1934]] | ||
|- | |- | ||
|5 || [[Ilmari Vainio | |5 || [[Ilmari Vainio]] || Iso-Hukka || [[Tornion Metsänkävijät]] || || [[1937]] | ||
|- | |- | ||
|6 || [[Jalmari Valpio | |6 || [[Jalmari Valpio]] || Jallu-setä || [[Rauman Partiopojat]] || [[Satakunta]] || [[1937]] | ||
|- | |- | ||
|7 || [[Gustav Adolf]] || | |7 || [[Gustav Adolf]] || GA || (Ruotsi) || || [[1940]] | ||
|- | |- | ||
|8 || [[Leo R. Böök | |8 || [[Leo R. Böök]] || Leijonanpoika || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Piiri, HÄP]] || [[1941]] | ||
|- | |- | ||
|9 || [[Reino Aalto | |9 || [[Reino Aalto]] || Altsi || [[Helsingin Siniset]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | ||
|- | |- | ||
|10 || [[Erkki Karvinen | |10 || [[Erkki Karvinen]] || Ruskea || [[Viipurin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | ||
|- | |- | ||
|11 || [[Niilo Visapää | |11 || [[Niilo Visapää]] || Visapää || [[Helsingin Kalevan Pojat]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | ||
|- | |- | ||
|12 || [[Lauri Vuolasvirta | |12 || [[Lauri Vuolasvirta]] || Lalle || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1941]] | ||
|- | |- | ||
|13 || [[Kalle Widgren | |13 || [[Kalle Widgren]] || Kalle || [[Lahden Eräveikot]] || [[Salpausselän Partiopoikapiiri]] || [[1945]] | ||
|- | |- | ||
|14 || [[Erkki Varanko | |14 || [[Erkki Varanko]] || Vilssi || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1947]] | ||
|- | |- | ||
|15 || [[Oiva Halme | |15 || [[Oiva Halme]] || || [[Lohjan Partiosissit]] || [[Uudenmaan Partiopoikapiiri]] || [[1948]] | ||
|- | |- | ||
|16 || [[Erik Oksanen | |16 || [[Erik Oksanen]] || Eki || [[Ekin Partio]] || [[Suur-Savon Partiopoikapiiri]] || [[1949]] | ||
|- | |- | ||
|17 || [[Jarl Carpelan | |17 || [[Jarl Carpelan]] || Erä-Nalle || || || [[1950]] | ||
|- | |- | ||
|18 || [[Ensio Kuula | |18 || [[Ensio Kuula]] || || || || [[1950]] | ||
|- | |- | ||
|19 || [[Mikko Tapio | |19 || [[Mikko Tapio]] || Partio-Ukko || || || [[1950]] | ||
|- | |- | ||
|20 || [[Gay von Weissenberg | |20 || [[Gay von Weissenberg]] || Gayus / Kuisu || || || [[1951]] | ||
|- | |- | ||
|21 || [[Runar Baumert | |21 || [[Runar Baumert]] || Påmen || [[Scoutkåren Pojkarna]] || || [[1953]] | ||
|- | |- | ||
|22 || [[Yrjö Heinämaa | |22 || [[Yrjö Heinämaa]] || Vaari || [[Pohjan Veikot]] || [[Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri]] || [[1953]] | ||
|- | |- | ||
|23 || [[Rafael Helanko | |23 || [[Rafael Helanko]] || Raffu || || || [[1953]] | ||
|- | |- | ||
|24 || [[Aarne Vuori | |24 || [[Aarne Vuori]] || Harmaa Karhu || || || [[1953]] | ||
|- | |- | ||
|25 || [[Bruno W. Ollila | |25 || [[Bruno W. Ollila]] || Pappa || [[Vaasan Metsäveikot]] || [[Etelä-Pohjanmaan Partiopoikapiiri]] || [[1955]] | ||
|- | |- | ||
|26 || [[Aleksi Uusiniemi | |26 || [[Aleksi Uusiniemi]] || Aksu || || || [[1955]] | ||
|- | |- | ||
|27 || [[Gunnar Fagerlund | |27 || [[Gunnar Fagerlund]] || Fakiren/Fakiiri || || || [[1956]] | ||
|- | |- | ||
|28 || [[Osmo Vesikansa | |28 || [[Osmo Vesikansa]] || Nasku || || || [[1956]] | ||
|- | |- | ||
|29 || [[Sirkka Vesikansa | |29 || [[Sirkka Vesikansa]] || Kaleva || || || [[1956]] | ||
|- | |- | ||
|30 || [[Väinö Arjanne | |30 || [[Väinö Arjanne]] || Vännä || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Partiopojat]] || [[1957]] | ||
|- | |- | ||
|31 || [[Yrjö Hongisto | |31 || [[Yrjö Hongisto]] || Yrjö || || || [[1957]] | ||
|- | |- | ||
|32 || [[Paavo Kaario | |32 || [[Paavo Kaario]] || Pive || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1957]] | ||
|- | |- | ||
|33 || [[Edwin Törmälä | |33 || [[Edwin Törmälä]] || Pastori || || || [[1957]] | ||
|- | |- | ||
|34 || [[Leuto Lumme | |34 || [[Leuto Lumme]] || Leuto || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Partiopojat]] || [[1957]] | ||
|- | |- | ||
|35 || [[Pertti Ranta | |35 || [[Pertti Ranta]] || Pere || || || [[1957]] | ||
|- | |- | ||
|36 || [[Aarne Vistala | |36 || [[Aarne Vistala]] || Ape || || || [[1957]] | ||
|- | |- | ||
|37 || [[Jarl Wahlström | |37 || [[Jarl Wahlström]] || Jalle || || || [[1957]] | ||
|- | |- | ||
|38 || [[Pentti Särkisilta | |38 || [[Pentti Särkisilta]] || Särki || [[Tammisaaren Rantasissit]] || [[Uudenmaan Partiopoikapiiri]] || [[1958]] | ||
|- | |- | ||
|39 || [[Ensio Saarelma | |39 || [[Ensio Saarelma]] || Enska || [[Toimen Pojat]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1960]] | ||
|- | |- | ||
|40 || [[Åke Romantschuk | |40 || [[Åke Romantschuk]] || Roma || [[Helsingfors Scoutkår Spanarna]] || || [[1960]] | ||
|- | |- | ||
|41 || [[Pauli Kanerva | |41 || [[Pauli Kanerva]] || Pali || [[Töölön Siniset]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1961]] | ||
|- | |- | ||
|42 || [[Kalle Ritokangas | |42 || [[Kalle Ritokangas]] || Susi-Kassu || || || [[1961]] | ||
|- | |- | ||
|43 || [[August Walari | |43 || [[August Walari]] || Aku-setä || [[Janakkalan Ilvekset]] || [[Hämeen Partiopojat]] || [[1961]] | ||
|- | |- | ||
|44 || [[Jaakko Hakala | |44 || [[Jaakko Hakala]] || Haksi || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Partiopojat]] || [[1962]] | ||
|- | |- | ||
|45 || [[Aleksander Kaspi | |45 || [[Aleksander Kaspi]] || || || || [[1962]] | ||
|- | |- | ||
|46 || [[Urho Siro | |46 || [[Urho Siro]] || Urkki || [[Tapiolan Pojat]] || || [[1964]] | ||
|- | |- | ||
|47 || [[Aarre Uusitalo | |47 || [[Aarre Uusitalo]] || Arska || || || [[1965]] | ||
|- | |- | ||
|48 || [[Lauri Winter | |48 || [[Lauri Winter]] || Lapa || || || [[1965]] | ||
|- | |- | ||
|49 || [[Matti Nurminen | |49 || [[Matti Nurminen]] || Muonamajava || || || [[1966]] | ||
|- | |- | ||
|50 || [[Jaakko Karta | |50 || [[Jaakko Karta]] || Satapeura || [[Tasalam Boja]] || [[Satakunta]] || [[1968]] | ||
|- | |- | ||
|51 || [[Sven Lehto | |51 || [[Sven Lehto]] || Trossen || || || [[1972]] | ||
|- | |- | ||
|52 || [[Tapio Koivula | |52 || [[Tapio Koivula]] || Tappari || || || [[1972]] | ||
|- | |- | ||
|53 || [[Aarno Stauffer | |53 || [[Aarno Stauffer]] || Imppa || [[Vaasan Metsäveikot]]/[[Turun Partio-Sissit]] || [[Varsinais-Suomen Partiopoikapiiri]] || [[1974]] | ||
|- | |- | ||
|54 || [[Matti Leikola | |54 || [[Matti Leikola]] || Närkästys || [[Toimen Pojat]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1975]] | ||
|- | |- | ||
|55 || [[Pekka Malmi | |55 || [[Pekka Malmi]] || Päkä || [[Toimen Pojat]] || [[Helsingin Partiopoikapiiri]] || [[1975]] | ||
|- | |- | ||
|56 || [[Kullervo Kemppinen | |56 || [[Kullervo Kemppinen]] || Kultsi || || || [[1975]] | ||
|- | |- | ||
|57 || [[Alvar Tanninen | |57 || [[Alvar Tanninen]] || Allu || || [[Hämeen Partiolaiset]] || [[1975]] | ||
|- | |- | ||
|58 || [[Eero Lattula | |58 || [[Eero Lattula]] || Eetu || [[Pohjan Veikot]] || [[Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri]] || [[1977]] | ||
|- | |- | ||
|59 || [[Otto Berg | |59 || [[Otto Berg]] || Kåris || || || [[1977]] | ||
|- | |- | ||
|60 || [[Jaakko Kivekäs | |60 || [[Jaakko Kivekäs]] || Räiskäle || [[Pirkan-Pojat]] || [[Hämeen Partiolaiset]] || [[1977]] | ||
|- | |- | ||
|61 || [[Juhani Lares | |61 || [[Juhani Lares]] || Jussi || [[Oulun Metsänkävijät]] || [[Pohjois-Pohjanmaa]] || [[1977]] | ||
|- | |- | ||
|62 || [[Olli Termala | |62 || [[Olli Termala]] || Kota-Olli || || || [[1978]] | ||
|- | |- | ||
|63 || ''ei ole myönnetty kenellekään'' || || || || | |63 || ''ei ole myönnetty kenellekään'' || || || || | ||
|- | |- | ||
|64 || [[Martti Jääskeläinen | |64 || [[Martti Jääskeläinen]] || Jästi || [[Vaasan Metsäveikot]] || [[Etelä-Pohjanmaa]] || [[1979]] | ||
|- | |- | ||
|65 || [[Tapani Leppälä | |65 || [[Tapani Leppälä]] || Tipi || [[Toimen Pojat]] || || [[1979]] | ||
|- | |- | ||
|66 || [[Reijo Ritala | |66 || [[Reijo Ritala]] || Reza || || || [[1979]] | ||
|- | |- | ||
|67 || [[Yrjö Varonen | |67 || [[Yrjö Varonen]] || Harmaa Näätä || [[Puhurin Pojat]] || [[V-SP]] || [[1979]] | ||
|- | |- | ||
|68 || [[Aulis Leino | |68 || [[Aulis Leino]] || Aku || [[Turun Sinikotkat]] || [[V-SP]] || [[1981]] | ||
|- | |- | ||
|colspan=7| <hr /> | |colspan=7| <hr /> | ||
|- | |- | ||
|69 || [[Pekka Arola | |69 || [[Pekka Arola]] || || || [[Häme]] || [[1990]] | ||
|- | |- | ||
|70 || [[Sulo Koskinen | |70 || [[Sulo Koskinen]] || Suti || || [[Häme]] || [[1990]] | ||
|- | |- | ||
|71 || [[Niilo Halminen | |71 || [[Niilo Halminen]] || Early || [[Myrskypojat]] || [[Satakunta]] || [[1990]] | ||
|- | |- | ||
|72 || [[Simo Koho | |72 || [[Simo Koho]] || || || [[Häme]] || [[1990]] | ||
|- | |- | ||
|73 || [[Harri Holkeri | |73 || [[Harri Holkeri]] || || [[Toijalan Eräveikot]] || [[Häme]] || [[1991]] | ||
|- | |- | ||
|74 || [[Veikko Puijola | |74 || [[Veikko Puijola]] || Äiji || [[Kemin Metsänkävijät]] || [[Lappi]] || [[1991]] | ||
|- | |- | ||
|75 || [[Risto Pyysalo | |75 || [[Risto Pyysalo]] || Risto-Albert || [[Koroisten Ritarit]] || [[V-SP]] || [[1991]] | ||
|- | |- | ||
|76 || [[Unto Järvinen | |76 || [[Unto Järvinen]] || Unski || || [[Häme]] || [[1992]] | ||
|- | |- | ||
|77 || [[Antero Hagelberg | |77 || [[Antero Hagelberg]] || Hakle || [[Turun Partio-Sissit]] || [[V-SP]] || [[1992]] | ||
|- | |- | ||
|78 || [[Harri Ripatti | |78 || [[Harri Ripatti]] || Karva || || [[Pääkaupunkiseutu]] || [[1994]] | ||
|- | |- | ||
|79 || [[Matti Toivonen | |79 || [[Matti Toivonen]] || Totti || || [[Salpausselkä]] || [[1994]] | ||
|- | |- | ||
|80 || [[Eero Hyvättinen | |80 || [[Eero Hyvättinen]] || || || [[Etelä-Karjala]] || [[1996]] | ||
|- | |- | ||
|81 || [[Juha Sipilä | |81 || [[Juha Sipilä]] || || || [[Pääkaupunkiseutu]] || [[1996]] | ||
|- | |- | ||
|82 || [[Olli Koskela | |82 || [[Olli Koskela]] || Opi || [[Varsinais-Suomen Samoilijat]] || [[V-SP]] || [[1996]] | ||
|- | |- | ||
|83 || [[Visa Liippola | |83 || [[Visa Liippola]] || Wisa || [[Tornikotkat]] || [[V-SP]] || [[1997]] | ||
|- | |- | ||
|84 || [[Pekka Saarela | |84 || [[Pekka Saarela]] || Zorro || [[Lätynkääntäjät]] || [[V-SP]] || [[1997]] | ||
|- | |- | ||
|85 || [[Reijo Salmi | |85 || [[Reijo Salmi]] || Repa || [[Vaasan Metsäveikot]] || [[Etelä-Pohjanmaa]] || [[1997]] | ||
|- | |- | ||
|86 || [[Markku Rintanen | |86 || [[Markku Rintanen]] || || [[Vaasan Metsäveikot]] || [[Etelä-Pohjanmaa]] || [[1997]] | ||
|- | |- | ||
|87 || [[Lassi Westerling | |87 || [[Lassi Westerling]] || || [[Töölön Siniset]] ||[[Pääkaupunkiseutu ]] || [[1997]] | ||
|- | |- | ||
|88 || [[Pekka Aho | |88 || [[Pekka Aho]] || || Helsingin Siniset || [[Pääkaupunkiseutu]] || [[1998]] | ||
|- | |- | ||
|89 || [[Matti Luokola | |89 || [[Matti Luokola]] || Bimbo || [[Rajamäen Metsänkävijät]] || [[Uusimaa]] || [[2000]] | ||
|- | |- | ||
|90 || [[Olli Naukkarinen | |90 || [[Olli Naukkarinen]] || ||Joutsenon Nuotioveljet || [[Etelä-Karjala]] || [[2000]] | ||
|- | |- | ||
|91 || [[Kari Kiesiläinen | |91 || [[Kari Kiesiläinen]] || Puni || [[Turun Partio-Sissit]] || [[V-SP]] || [[2000]] | ||
|- | |- | ||
|92 || [[Lauri Lumme | |92 || [[Lauri Lumme]] || Late || [[Tampereen Kotkat]] || [[Häme]] || [[2001]] | ||
|- | |- | ||
|93 || [[Paavo Tsokkinen | |93 || [[Paavo Tsokkinen]] || Pafa || [[Korven Koukkaajat]] || [[Pääkaupunkiseutu]] || [[9. marraskuuta|9.11.]][[2002]] | ||
|- | |- | ||
|94 || [[Jukka-Pekka Rauti | |94 || [[Jukka-Pekka Rauti]] || Julle || [[Koroisten Ritarit]] || [[V-SP]] || [[4. toukokuuta|4.5.]][[2003]] <ref>http://www.turunpartiosissit.fi/reimari/kevat-04-162.pdf?sid=179262e06149f09739c5c176e9563659</ref> | ||
|- | |- | ||
|95 || [[Arto Jaatinen | |95 || [[Arto Jaatinen]] || || || [[Häme]] || [[2004]] | ||
|- | |- | ||
|96 || [[Erkki Hakala | |96 || [[Erkki Hakala]] || Eke || [[Parran Haltiat]] || [[Etelä-Pohjanmaa]] || [[2004]] | ||
|- | |- | ||
|97 || [[Heikki Pelkonen | |97 || [[Heikki Pelkonen]] || || [[Padaspartio]] || [[Salpausselkä]] || [[2004]] ||[[Tarus]]-leirillä | ||
|- | |- | ||
|98 || [[Yrjö Sorvari | |98 || [[Yrjö Sorvari]] || || [[Vuokatin Vaeltajat]] || [[Kainuu]] || [[2005]] | ||
|- | |- | ||
|99 || [[Matti Holkeri | |99 || [[Matti Holkeri]] || || || [[Häme]] || [[2005]] | ||
|- | |- | ||
|100 || [[Christer Lundström | |100 || [[Christer Lundström]] || Ludde || || [[FiSSc]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Suomen Partiolaisten 9. jäsenkokous, Lahti | ||
|- | |- | ||
|101 || [[Käyttäjä:Jykä| | |101 || [[Jyrki Tuominen]] || [[Käyttäjä:Jykä|Jykä]] || [[Turun Metsänkävijät]] || [[V-SP]] || [[7. toukokuuta|7.5.]][[2006]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|102 || [[Tuomo Huhtala | |102 || [[Tuomo Huhtala]] || Topi || || [[Keski-Suomi]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Jäsenkokouksessa Lahdessa | ||
|- | |- | ||
|103 || [[Yrjö Nenonen | |103 || [[Yrjö Nenonen]] || [[Käyttäjä:Yrjösakari|Yrjänä]] || [[Vahdon Korvenkävijät]] || [[V-SP]] || [[9. kesäkuuta|9.6.]][[2007]] || [[Suurjuhla]]n [[Ko-Gi]]-tapaaminen | ||
|- | |- | ||
|104 || [[Harri Lukander | |104 || [[Harri Lukander]] || Porkkana || [[Piikkiön Tammipartio]] || [[V-SP]] || [[4. toukokuuta|4.5.]][[2008]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|105 || [[Jussi Lares | |105 || [[Jussi Lares]] || Jupo || [[Lauritsalan Siniveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|E-KP]] || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi | ||
|- | |- | ||
|106 || [[Jarkko Mäkinen | |106 || [[Jarkko Mäkinen]] || Ispa || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Partiolaiset|Häme]] || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi | ||
|- | |- | ||
|107 || [[Ilmo Pulkamo | |107 || [[Ilmo Pulkamo]] || || [[Napapiirin Pojat]], [[Pyhän Yrjänän Partiokilta]] || || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi | ||
|- | |- | ||
|108 || [[Reijo Kauppinen | |108 || [[Reijo Kauppinen]] || Reka || [[Jyväskylän Versot]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[10. huhtikuuta|10.04.]][[2010]] || Jyväskylän Versojen 30-vuotisjuhlassa | ||
|- | |- | ||
|109 || [[Petteri Juusola | |109 || [[Petteri Juusola]] || || [[Pohjan Veikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[27. marraskuuta|27.11.]][[2010]] || Partioneuvosto Helsinki | ||
|- | |- | ||
|110 || [[Kaj Kanervavuori | |110 || [[Kaj Kanervavuori]] || Kaitsu || [[Tornikotkat]] || [[L-SP|Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[20. marraskuuta|20.11.]][[2010]] || Suomen Partiolaisten 11. jäsenkokous, Tampere | ||
|- | |- | ||
|111 || [[Heikki Tolvanen | |111 || [[Heikki Tolvanen]] || Hese || [[Ruskeasuon Kontiot]] || [[PäPa|Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[27. marraskuuta|27.11.]][[2010]] || Partioneuvosto Helsinki | ||
|- | |- | ||
|112 || [[Jouni Riihelä | |112 || [[Jouni Riihelä]] || || [[Ekin Partio]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[26. maaliskuuta|26.3.]][[2011]] || Piirin kevätkokous, Pieksämäki | ||
|- | |- | ||
|113 || [[Kari Heinistö | |113 || [[Kari Heinistö]] || Gori || [[Turun Metsänkävijät]] || [[L-SP|Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[15. toukokuuta|15.5.]][[2011]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|114 || [[Arto Raivio | |114 || [[Arto Raivio]] || || [[Kaukapartio]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[19. marraskuuta|19.11.]][[2011]] || Hämeen Partiopiirin 90-vuotisjuhlassa | ||
|- | |- | ||
|115 || [[Markus Laine | |115 || [[Markus Laine]] || Mambo || [[Loimaan Nuotioloimut]] || [[L-SP|Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[6. toukokuuta|6.5.]][[2012]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|116 || [[Petri Pekkola | |116 || [[Petri Pekkola]] || [[Käyttäjä:Vili|Vili]] || [[Maakotkat]] || [[Kymenlaakson Partiopiiri]] || [[24. elokuuta|24.8.]][[2013]] || Hepohiekkapäivässä | ||
|- | |- | ||
|117 || [[Kari Teppola | |117 || [[Kari Teppola]] || || [[Töölön Siniset]] || [[PäPa|Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[6. huhtikuuta|6.4.]][[2013]] || Töölön Sinisten 80-vuotisjuhlassa | ||
|- | |- | ||
|118 || [[Christoffer Taxell | |118 || [[Christoffer Taxell]] || Toffe || [[KFUM:s Scouter Kamraterna]] || [[Finlands Svenska Scouter]] || [[5. toukokuuta|5.5.]][[2013]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|119 || [[Ahti Norja | |119 || [[Ahti Norja]] || Silli || [[Nummen Samoojat]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[14. heinäkuuta|14.7.]][[2013]] || Nummen Samoojien Partiomessussa | ||
|- | |- | ||
|120 || [[Tero Sisto | |120 || [[Tero Sisto]] || || [[Messukylän Metsäpojat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[27. heinäkuuta|27.7.]][[2013]] || [[Ilves 13]] | ||
|- | |- | ||
|121 || [[Timo Muttonen | |121 || [[Timo Muttonen]] || Mudi || [[Olarin Eräkotkat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[11. joulukuuta|11.12.]][[2013]] || [[Partioglögit|Partioglögeillä]] [[Partioasema]]lla | ||
|- | |- | ||
|122 || [[Timo Seppälä | |122 || [[Timo Seppälä]] || Isi || [[Lappeenrannan Walliveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset]] || [[27. huhtikuuta|27.4.]][[2014]] || [[Partioparaati]]ssa Lappeenrannassa | ||
|} | |- | ||
|123 || [[Petteri Leinonen]] || || [[Karhulan Korvenkävijät]] || [[Kymenlaakson Partiopiiri]] || [[8. marraskuuta|8.11.]][[2014]] || Piirin syyskokouksessa | |||
|- | |||
|124 || [[Jukka Hopeavuori]] || Hopra || [[NMKY:n Katajaiset]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[22. marraskuuta|22.11.]][[2014]] || Suomen Partiolaisten 13. jäsenkokous, Mikkeli | |||
|- | |||
|125? || [[Jarmo Komulainen]] || Jami || [[Koskiveikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[4. lokakuuta|4.10.]][[2014]] || Piirin syyskokouksessa | |||
|- | |||
|126 || [[Heikki Karjalainen]] || || [[Ilvesveikot]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[11. lokakuuta|11.10.]][[2014]] || Ilvesveikkojen 80-vuotisjuhlissa Ritarihuoneella | |||
|- | |||
|127 || [[Asko Laukkanen]] || Aapo || [[Ekin Partio]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[22. marraskuuta|22.11.]][[2014]] || Suomen Partiolaisten 13. jäsenkokous, Mikkeli | |||
|- | |||
|128 || [[Teppo Kallioniemi]] || Kalja || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[28. maaliskuuta|28.3.]][[2015]] || Turun Metsänkävijäin 90-vuotisjuhlassa | |||
|- | |||
|129 || [[Antti Tapanila]] || || [[Kalevan Karhut]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[21. marraskuuta|21.11.]][[2015]] || Hämeen Partiopiirin syyskokouksessa Tampereella | |||
|- | |||
|130 || [[Käyttäjä:Jeolehto|Juha Lehto]] || Jeo || [[Jaarlin Pojat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[29. elokuuta|29.8.]][[2015]] || [[Johtajatulet]] Evolla | |||
|- | |||
|131 || [[Aki Tuominen]] || Aki || [[Lahden Siniset]] || Häme/Pääkaupunkiseudun Partiolaiset || [[5. joulukuuta|5.12.]][[2015]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset|Pääkaupunkiseudun Partiolaisten]] 40-vuotisjuhlissa | |||
|- | |||
|132 || [[Kari Suomela]] || Poppis || [[Rajamäen Metsänkävijät]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[24. lokakuuta|24.10.]][[2015]] || [[Explo 15]]:ssa Riihimäellä | |||
|- | |||
|133 || [[Pauli Saloranta]] || || [[Nummen Samoojat]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[6. marraskuuta|6.11.]][[2015]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]]n 40-vuotisjuhlissa | |||
|- | |||
|134 || [[Harri Länsipuro]] || || [[Harjun Pojat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[22. heinäkuuta|22.7.]][[2016]] || [[Roihu]]-leirillä kutsuvierastilaisuudessa | |||
|- | |||
|135 || [[Tommi Nyman]] || || || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[22. heinäkuuta|22.7.]][[2016]] || [[Roihu]]-leirillä kutsuvierastilaisuudessa | |||
|- | |||
|136 || [[Veikko Pehkonen]] || Veke || [[Toimarit]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[19. marraskuuta|19.11.]][[2016]] || Suomen Partiolaisten 14. jäsenkokous, Oulu | |||
|- | |||
|137 || [[Asko Kahanpää]] || Asarias || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. maaliskuuta|18.03.]][[2017]] || Helsingin Metsänkävijöiden satavuotisjuhla, Helsinki | |||
|- | |||
|138 || [[Nils Grönberg]] || Nisse || [[Turun Eränkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | |||
|- | |||
|139 || [[Mauno Kuisma]] || Rynski || [[Marjatat ja Mikon Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | |||
|- | |||
|140 || [[Seppo Lahtinen]] || Sepa || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | |||
|- | |||
|141 || [[Lauri Tunkelo]] || Late || [[Pitkäjärven Vaeltajat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2017]] || Lippukunnan 40-vuotisjuhla | |||
|- | |||
|142 || [[Eero Nyberg]] || || [[Laajalahden Eräveikot]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[31. elokuuta|31.08.]][[2017]] || HeppKY:n 65-vuotisjuhlakokous, Kavalahti | |||
|- | |||
|143 || [[Mika Gröger]] || Nappula || [[Puijon Pojat]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[24. syyskuuta|24.09.]][[2017]] || JSP10 Piiripäivät Jyväskylä | |||
|- | |||
|144 || [[Pekka Koskinen]] || || [[Hirviveikot]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[26. lokakuuta|26.10.]][[2017]] || Kunniapartiolainen Mannerheimin haudalla | |||
|- | |||
|145 || [[Markku Korhonen]] || Make || [[Limingan Niittykärpät]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[28. heinäkuuta|28.07.]][[2018]] || [[Tempus18]] | |||
|- | |||
|146|| [[Lauri Untamo]] || || [[Tuuspartio]] || [[Uusimaa]] || [[6. joulukuuta|06.12.]][[2018]] || Tuuspartion itsenäisyyspäiväjuhlassa | |||
|- | |||
|147|| [[Jukka Tulivuori]] || || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[27. heinäkuuta|27.07.]][[2019]] || Maailman-Jamboree, USA | |||
|- | |||
|148|| [[Kalle Virtanen]] || || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[5. toukokuuta|05.05.]][[2019]] || Turun partioparaatissa | |||
|- | |||
|149|| [[Esko Mänttäri]] || Killi || [[Utin Pilvenveikot]] || [[Kymenlaakson Partiopiiri]] || [[9. marraskuuta|09.11.]][[2019]] || Kymenlaakson Partiopiirin syyskokouksessa | |||
|-|} | |||
Rivi 260: | Rivi 314: | ||
FSSF:n merkkejä ei numeroitu. | FSSF:n merkkejä ei numeroitu. | ||
* [[1929]] [[Sandberg | * [[1929]] [[Mauritz Sandberg]] | ||
* [[1934]] [[Vasström | * [[1934]] [[Eric Vasström]] | ||
* [[1938]] [[Palmgren | * [[1938]] [[Axel Palmgren]] | ||
* [[1948]] [[Strandström | * [[1948]] [[Eskil Strandström]] | ||
* [[1950]] [[Baumert | * [[1950]] [[Runar Baumert]] | ||
* [[1954]] [[Stendahl | * [[1954]] [[Bengt Stendahl]] | ||
==Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet== | ==Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet== | ||
* [[Verneri Louhivuori | * [[Verneri Louhivuori]] (englantilainen Hopeasusi) | ||
* [[Ragner Fernberg | * [[Ragner Fernberg]] (venäläinen Hopeasusi) | ||
* [[Antti Tapanila]] (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 [[Kilke|Kilkkeellä]]) | * [[Antti Tapanila]] (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 [[Kilke|Kilkkeellä]]) | ||
* [[Henrik Söderman]] (kyproslainen pronssinen mufloni 2015) | |||
==Muuta== | ==Muuta== |
Versio 9. marraskuuta 2019 kello 19.50
Myönnetyt hopeasudet
Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä partiopiiri ja myöntämisvuosi.
Katso myös
Finlands Svenska Scoutförbund
FSSF:n merkkejä ei numeroitu.
- 1929 Mauritz Sandberg
- 1934 Eric Vasström
- 1938 Axel Palmgren
- 1948 Eskil Strandström
- 1950 Runar Baumert
- 1954 Bengt Stendahl
Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet
- Verneri Louhivuori (englantilainen Hopeasusi)
- Ragner Fernberg (venäläinen Hopeasusi)
- Antti Tapanila (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 Kilkkeellä)
- Henrik Söderman (kyproslainen pronssinen mufloni 2015)
Muuta
- Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
- Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.
Lähteet
- http://www.lilja.partio.fi/museo/sivut/download/partiosanasto_06_05.rtf
- Poikkiviivaan asti (ns. vanhat sudet) Hopeasusien matrikkeliteoksesta (Lauri Winter: Hopeasudet 1926-1986, Turku 1992), poikkiviivasta lähtien (uudet sudet) Partiotalon rekisteristä.