Ero sivun ”Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
(149. Mänttäri) |
||
(26 välissä olevaa versiota 9 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 17: | Rivi 17: | ||
|6 || [[Jalmari Valpio]] || Jallu-setä || [[Rauman Partiopojat]] || [[Satakunta]] || [[1937]] | |6 || [[Jalmari Valpio]] || Jallu-setä || [[Rauman Partiopojat]] || [[Satakunta]] || [[1937]] | ||
|- | |- | ||
|7 || [[Gustav Adolf]] || | |7 || [[Gustav Adolf]] || GA || (Ruotsi) || || [[1940]] | ||
|- | |- | ||
|8 || [[Leo R. Böök]] || Leijonanpoika || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Piiri, HÄP]] || [[1941]] | |8 || [[Leo R. Böök]] || Leijonanpoika || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Piiri, HÄP]] || [[1941]] | ||
Rivi 47: | Rivi 47: | ||
|21 || [[Runar Baumert]] || Påmen || [[Scoutkåren Pojkarna]] || || [[1953]] | |21 || [[Runar Baumert]] || Påmen || [[Scoutkåren Pojkarna]] || || [[1953]] | ||
|- | |- | ||
|22 || [[Yrjö Heinämaa]] || Vaari || | |22 || [[Yrjö Heinämaa]] || Vaari || [[Pohjan Veikot]] || [[Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri]] || [[1953]] | ||
|- | |- | ||
|23 || [[Rafael Helanko]] || Raffu || || || [[1953]] | |23 || [[Rafael Helanko]] || Raffu || || || [[1953]] | ||
Rivi 117: | Rivi 117: | ||
|56 || [[Kullervo Kemppinen]] || Kultsi || || || [[1975]] | |56 || [[Kullervo Kemppinen]] || Kultsi || || || [[1975]] | ||
|- | |- | ||
|57 || [[Alvar Tanninen]] || Allu || || | |57 || [[Alvar Tanninen]] || Allu || || [[Hämeen Partiolaiset]] || [[1975]] | ||
|- | |- | ||
|58 || [[Eero Lattula]] || Eetu || | |58 || [[Eero Lattula]] || Eetu || [[Pohjan Veikot]] || [[Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri]] || [[1977]] | ||
|- | |- | ||
|59 || [[Otto Berg]] || Kåris || || || [[1977]] | |59 || [[Otto Berg]] || Kåris || || || [[1977]] | ||
Rivi 191: | Rivi 191: | ||
|92 || [[Lauri Lumme]] || Late || [[Tampereen Kotkat]] || [[Häme]] || [[2001]] | |92 || [[Lauri Lumme]] || Late || [[Tampereen Kotkat]] || [[Häme]] || [[2001]] | ||
|- | |- | ||
|93 || [[Paavo Tsokkinen]] || Pafa || [[Korven Koukkaajat]] || [[Pääkaupunkiseutu]] || [[9. marraskuuta]] [[2002]] | |93 || [[Paavo Tsokkinen]] || Pafa || [[Korven Koukkaajat]] || [[Pääkaupunkiseutu]] || [[9. marraskuuta|9.11.]][[2002]] | ||
|- | |- | ||
|94 || [[Jukka-Pekka Rauti]] || Julle || [[Koroisten Ritarit]] || [[V-SP]] || [[4. toukokuuta]] [[2003]] <ref>http://www.turunpartiosissit.fi/reimari/kevat-04-162.pdf?sid=179262e06149f09739c5c176e9563659</ref> | |94 || [[Jukka-Pekka Rauti]] || Julle || [[Koroisten Ritarit]] || [[V-SP]] || [[4. toukokuuta|4.5.]][[2003]] <ref>http://www.turunpartiosissit.fi/reimari/kevat-04-162.pdf?sid=179262e06149f09739c5c176e9563659</ref> | ||
|- | |- | ||
|95 || [[Arto Jaatinen]] || || || [[Häme]] || [[2004]] | |95 || [[Arto Jaatinen]] || || || [[Häme]] || [[2004]] | ||
Rivi 205: | Rivi 205: | ||
|99 || [[Matti Holkeri]] || || || [[Häme]] || [[2005]] | |99 || [[Matti Holkeri]] || || || [[Häme]] || [[2005]] | ||
|- | |- | ||
|100 || [[Christer Lundström]] || Ludde || || [[FiSSc]] || [[18. marraskuuta]] [[2006]] || | |100 || [[Christer Lundström]] || Ludde || || [[FiSSc]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Suomen Partiolaisten 9. jäsenkokous, Lahti | ||
|- | |- | ||
|101 || [[Jyrki Tuominen]] || [[Käyttäjä:Jykä|Jykä]] || [[Turun Metsänkävijät]] || [[V-SP]] || [[7. toukokuuta]] [[2006]] || Turun | |101 || [[Jyrki Tuominen]] || [[Käyttäjä:Jykä|Jykä]] || [[Turun Metsänkävijät]] || [[V-SP]] || [[7. toukokuuta|7.5.]][[2006]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|102 || [[Tuomo Huhtala]] || Topi || || [[Keski-Suomi]] || [[18. marraskuuta]] [[2006]] || Jäsenkokouksessa Lahdessa | |102 || [[Tuomo Huhtala]] || Topi || || [[Keski-Suomi]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2006]] || Jäsenkokouksessa Lahdessa | ||
|- | |- | ||
|103 || [[Yrjö Nenonen]] || [[Käyttäjä:Yrjösakari|Yrjänä]] || [[Vahdon Korvenkävijät]] || [[V-SP]] || [[9. kesäkuuta]] [[2007]] || [[Suurjuhla]]n [[Ko-Gi]]-tapaaminen | |103 || [[Yrjö Nenonen]] || [[Käyttäjä:Yrjösakari|Yrjänä]] || [[Vahdon Korvenkävijät]] || [[V-SP]] || [[9. kesäkuuta|9.6.]][[2007]] || [[Suurjuhla]]n [[Ko-Gi]]-tapaaminen | ||
|- | |- | ||
|104 || [[Harri Lukander]] || Porkkana || [[Piikkiön Tammipartio]] || [[V-SP]] || [[4. toukokuuta]] [[2008]] || Turun | |104 || [[Harri Lukander]] || Porkkana || [[Piikkiön Tammipartio]] || [[V-SP]] || [[4. toukokuuta|4.5.]][[2008]] || Turun Partioparaatissa | ||
|- | |- | ||
|105 || [[Jussi Lares]] || Jupo || [[Lauritsalan Siniveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|E-KP]] || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || | |105 || [[Jussi Lares]] || Jupo || [[Lauritsalan Siniveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|E-KP]] || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi | ||
|- | |- | ||
|106 || [[Jarkko Mäkinen]] || Ispa || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Partiolaiset|Häme]] || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || | |106 || [[Jarkko Mäkinen]] || Ispa || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Partiolaiset|Häme]] || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi | ||
|- | |- | ||
|107 || [[Ilmo Pulkamo]] || || [[Pyhän Yrjänän Partiokilta]] || || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || | |107 || [[Ilmo Pulkamo]] || || [[Napapiirin Pojat]], [[Pyhän Yrjänän Partiokilta]] || || [[15. marraskuuta|15.11.]][[2008]] || Suomen Partiolaisten 10. jäsenkokous, Rovaniemi | ||
|- | |- | ||
|108 || [[Reijo Kauppinen]] || Reka || [[Jyväskylän Versot]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[10. huhtikuuta|10.04.]][[2010]] || Jyväskylän Versojen 30-vuotisjuhlassa | |108 || [[Reijo Kauppinen]] || Reka || [[Jyväskylän Versot]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[10. huhtikuuta|10.04.]][[2010]] || Jyväskylän Versojen 30-vuotisjuhlassa | ||
Rivi 225: | Rivi 225: | ||
|109 || [[Petteri Juusola]] || || [[Pohjan Veikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[27. marraskuuta|27.11.]][[2010]] || Partioneuvosto Helsinki | |109 || [[Petteri Juusola]] || || [[Pohjan Veikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[27. marraskuuta|27.11.]][[2010]] || Partioneuvosto Helsinki | ||
|- | |- | ||
|110 || [[Kaj Kanervavuori]] || Kaitsu || [[Tornikotkat]] || [[L-SP|Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[20. marraskuuta|20.11.]][[2010]] || | |110 || [[Kaj Kanervavuori]] || Kaitsu || [[Tornikotkat]] || [[L-SP|Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[20. marraskuuta|20.11.]][[2010]] || Suomen Partiolaisten 11. jäsenkokous, Tampere | ||
|- | |- | ||
|111 || [[Heikki Tolvanen]] || Hese || [[Ruskeasuon Kontiot]] || [[PäPa|Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[27. marraskuuta|27.11.]][[2010]] || Partioneuvosto Helsinki | |111 || [[Heikki Tolvanen]] || Hese || [[Ruskeasuon Kontiot]] || [[PäPa|Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[27. marraskuuta|27.11.]][[2010]] || Partioneuvosto Helsinki | ||
Rivi 253: | Rivi 253: | ||
|123 || [[Petteri Leinonen]] || || [[Karhulan Korvenkävijät]] || [[Kymenlaakson Partiopiiri]] || [[8. marraskuuta|8.11.]][[2014]] || Piirin syyskokouksessa | |123 || [[Petteri Leinonen]] || || [[Karhulan Korvenkävijät]] || [[Kymenlaakson Partiopiiri]] || [[8. marraskuuta|8.11.]][[2014]] || Piirin syyskokouksessa | ||
|- | |- | ||
|124 || [[Jukka Hopeavuori]] || Hopra || [[NMKY:n Katajaiset]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[22. marraskuuta|22.11.]][[2014]] || Suomen Partiolaisten | |124 || [[Jukka Hopeavuori]] || Hopra || [[NMKY:n Katajaiset]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[22. marraskuuta|22.11.]][[2014]] || Suomen Partiolaisten 13. jäsenkokous, Mikkeli | ||
|- | |- | ||
|125? || [[Jarmo Komulainen]] || Jami || [[Koskiveikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[4. lokakuuta|4.10.]][[2014]] || Piirin syyskokouksessa | |125? || [[Jarmo Komulainen]] || Jami || [[Koskiveikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[4. lokakuuta|4.10.]][[2014]] || Piirin syyskokouksessa | ||
Rivi 259: | Rivi 259: | ||
|126 || [[Heikki Karjalainen]] || || [[Ilvesveikot]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[11. lokakuuta|11.10.]][[2014]] || Ilvesveikkojen 80-vuotisjuhlissa Ritarihuoneella | |126 || [[Heikki Karjalainen]] || || [[Ilvesveikot]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[11. lokakuuta|11.10.]][[2014]] || Ilvesveikkojen 80-vuotisjuhlissa Ritarihuoneella | ||
|- | |- | ||
|127 || [[Asko Laukkanen]] || Aapo || [[Ekin Partio]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[22. marraskuuta|22.11.]][[2014]] || Suomen Partiolaisten | |127 || [[Asko Laukkanen]] || Aapo || [[Ekin Partio]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[22. marraskuuta|22.11.]][[2014]] || Suomen Partiolaisten 13. jäsenkokous, Mikkeli | ||
|- | |- | ||
|128 || [[Teppo Kallioniemi]] || Kalja || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[28. maaliskuuta|28.3.]][[2015]] || Turun Metsänkävijäin 90- | |128 || [[Teppo Kallioniemi]] || Kalja || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[28. maaliskuuta|28.3.]][[2015]] || Turun Metsänkävijäin 90-vuotisjuhlassa | ||
|- | |- | ||
|129 || [[Antti Tapanila]] || || [[Kalevan Karhut]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[21. | |129 || [[Antti Tapanila]] || || [[Kalevan Karhut]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[21. marraskuuta|21.11.]][[2015]] || Hämeen Partiopiirin syyskokouksessa Tampereella | ||
|- | |- | ||
|130 || [[Käyttäjä:Jeolehto|Juha Lehto]] || Jeo || [[Jaarlin Pojat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[29. elokuuta|29.8.]][[2015]] || [[Johtajatulet]] Evolla | |130 || [[Käyttäjä:Jeolehto|Juha Lehto]] || Jeo || [[Jaarlin Pojat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[29. elokuuta|29.8.]][[2015]] || [[Johtajatulet]] Evolla | ||
|- | |- | ||
|131 || [[Aki Tuominen]] || Aki || [[Lahden Siniset]] || | |131 || [[Aki Tuominen]] || Aki || [[Lahden Siniset]] || Häme/Pääkaupunkiseudun Partiolaiset || [[5. joulukuuta|5.12.]][[2015]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset|Pääkaupunkiseudun Partiolaisten]] 40-vuotisjuhlissa | ||
|- | |- | ||
|132 || [[Kari Suomela]] || Poppis || [[Rajamäen Metsänkävijät]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[24. lokakuuta|24.10.]][[2015]] || [[Explo 15]]:ssa Riihimäellä | |132 || [[Kari Suomela]] || Poppis || [[Rajamäen Metsänkävijät]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[24. lokakuuta|24.10.]][[2015]] || [[Explo 15]]:ssa Riihimäellä | ||
|- | |- | ||
|133 || [[Pauli Saloranta]] || || [[Nummen Samoojat]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[6. marraskuuta|6.11.]][[2015]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]]n 40 | |133 || [[Pauli Saloranta]] || || [[Nummen Samoojat]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]] || [[6. marraskuuta|6.11.]][[2015]] || [[Uudenmaan Partiopiiri]]n 40-vuotisjuhlissa | ||
|- | |- | ||
|134 || [[Harri Länsipuro]] || || [[Harjun Pojat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[22. heinäkuuta|22.7.]][[2016]] || [[Roihu]]-leirillä kutsuvierastilaisuudessa | |||
|- | |||
|} | |135 || [[Tommi Nyman]] || || || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[22. heinäkuuta|22.7.]][[2016]] || [[Roihu]]-leirillä kutsuvierastilaisuudessa | ||
|- | |||
|136 || [[Veikko Pehkonen]] || Veke || [[Toimarit]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[19. marraskuuta|19.11.]][[2016]] || Suomen Partiolaisten 14. jäsenkokous, Oulu | |||
|- | |||
|137 || [[Asko Kahanpää]] || Asarias || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. maaliskuuta|18.03.]][[2017]] || Helsingin Metsänkävijöiden satavuotisjuhla, Helsinki | |||
|- | |||
|138 || [[Nils Grönberg]] || Nisse || [[Turun Eränkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | |||
|- | |||
|139 || [[Mauno Kuisma]] || Rynski || [[Marjatat ja Mikon Pojat]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | |||
|- | |||
|140 || [[Seppo Lahtinen]] || Sepa || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[7. toukokuuta|07.05.]][[2017]] || Turun Partioparaatissa | |||
|- | |||
|141 || [[Lauri Tunkelo]] || Late || [[Pitkäjärven Vaeltajat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[18. marraskuuta|18.11.]][[2017]] || Lippukunnan 40-vuotisjuhla | |||
|- | |||
|142 || [[Eero Nyberg]] || || [[Laajalahden Eräveikot]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[31. elokuuta|31.08.]][[2017]] || HeppKY:n 65-vuotisjuhlakokous, Kavalahti | |||
|- | |||
|143 || [[Mika Gröger]] || Nappula || [[Puijon Pojat]] || [[Järvi-Suomen Partiolaiset]] || [[24. syyskuuta|24.09.]][[2017]] || JSP10 Piiripäivät Jyväskylä | |||
|- | |||
|144 || [[Pekka Koskinen]] || || [[Hirviveikot]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[26. lokakuuta|26.10.]][[2017]] || Kunniapartiolainen Mannerheimin haudalla | |||
|- | |||
|145 || [[Markku Korhonen]] || Make || [[Limingan Niittykärpät]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[28. heinäkuuta|28.07.]][[2018]] || [[Tempus18]] | |||
|- | |||
|146|| [[Lauri Untamo]] || || [[Tuuspartio]] || [[Uusimaa]] || [[6. joulukuuta|06.12.]][[2018]] || Tuuspartion itsenäisyyspäiväjuhlassa | |||
|- | |||
|147|| [[Jukka Tulivuori]] || || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[27. heinäkuuta|27.07.]][[2019]] || Maailman-Jamboree, USA | |||
|- | |||
|148|| [[Kalle Virtanen]] || || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[5. toukokuuta|05.05.]][[2019]] || Turun partioparaatissa | |||
|- | |||
|149|| [[Esko Mänttäri]] || Killi || [[Utin Pilvenveikot]] || [[Kymenlaakson Partiopiiri]] || [[9. marraskuuta|09.11.]][[2019]] || Kymenlaakson Partiopiirin syyskokouksessa | |||
|-|} | |||
Rivi 293: | Rivi 322: | ||
==Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet== | ==Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet== | ||
* [[Verneri Louhivuori]] (englantilainen) | * [[Verneri Louhivuori]] (englantilainen Hopeasusi) | ||
* [[Ragner Fernberg]] (venäläinen) | * [[Ragner Fernberg]] (venäläinen Hopeasusi) | ||
* [[Antti Tapanila]] (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 [[Kilke|Kilkkeellä]]) | * [[Antti Tapanila]] (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 [[Kilke|Kilkkeellä]]) | ||
* [[Henrik Söderman]] (kyproslainen pronssinen mufloni 2015) | * [[Henrik Söderman]] (kyproslainen pronssinen mufloni 2015) |
Versio 9. marraskuuta 2019 kello 19.50
Myönnetyt hopeasudet
Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä partiopiiri ja myöntämisvuosi.
Katso myös
Finlands Svenska Scoutförbund
FSSF:n merkkejä ei numeroitu.
- 1929 Mauritz Sandberg
- 1934 Eric Vasström
- 1938 Axel Palmgren
- 1948 Eskil Strandström
- 1950 Runar Baumert
- 1954 Bengt Stendahl
Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet
- Verneri Louhivuori (englantilainen Hopeasusi)
- Ragner Fernberg (venäläinen Hopeasusi)
- Antti Tapanila (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 Kilkkeellä)
- Henrik Söderman (kyproslainen pronssinen mufloni 2015)
Muuta
- Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
- Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.
Lähteet
- http://www.lilja.partio.fi/museo/sivut/download/partiosanasto_06_05.rtf
- Poikkiviivaan asti (ns. vanhat sudet) Hopeasusien matrikkeliteoksesta (Lauri Winter: Hopeasudet 1926-1986, Turku 1992), poikkiviivasta lähtien (uudet sudet) Partiotalon rekisteristä.