Ero sivun ”Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
(järjestys uusiksi) |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 225: | Rivi 225: | ||
|109 || [[Kaj Kanervavuori|Kanervavuori Kaj]] || Kaitsu || [[Tornikotkat]] || [[L-SP|Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[20. marraskuuta|20.11.]][[2010]] || Jäsenkokous Tampere | |109 || [[Kaj Kanervavuori|Kanervavuori Kaj]] || Kaitsu || [[Tornikotkat]] || [[L-SP|Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[20. marraskuuta|20.11.]][[2010]] || Jäsenkokous Tampere | ||
|- | |- | ||
|110 || [[Petteri Juusola|Juusola Petteri]] || || [[Pohjan Veikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[ | |110 || [[Petteri Juusola|Juusola Petteri]] || || [[Pohjan Veikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[27. marraskuuta|27.11.]][[2010]] || Partioneuvosto Helsinki | ||
|- | |||
|111 || [[Heikki Tolvanen|Tolvanen Heikki]] || Hese || || || [[27. marraskuuta|27.11.]][[2010]] || Partioneuvosto Helsinki | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Versio 3. joulukuuta 2010 kello 11.25
Myönnetyt hopeasudet
Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä suluissa partiopiiri ja myöntämisvuosi.
Katso myös
Finlands Svenska Scoutförbund
FSSF:n merkkejä ei numeroitu.
- 1929 Sandberg Mauritz
- 1934 Vasström Eric
- 1938 Palmgren Axel
- 1948 Strandström Eskil
- 1950 Baumert Runar
- 1954 Stendahl Bengt
Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet
- Louhivuori Verneri (englantilainen)
- Fernberg Ragner (venäläinen)
- Antti Tapanila (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 Kilkkeellä)
Muuta
- Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
- Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.
Lähteet
- http://www.lilja.partio.fi/museo/sivut/download/partiosanasto_06_05.rtf
- Poikkiviivaan asti (ns. vanhat sudet) Hopeasusien matrikkeliteoksesta (Lauri Winter: Hopeasudet 1926-1986, Turku 1992), poikkiviivasta lähtien (uudet sudet) Partiotalon rekisteristä.