Ero sivun ”Luettelo Hopeasuden saaneista partiolaisista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
(+ Petteri Leinonen nro 123) |
(127) |
||
Rivi 255: | Rivi 255: | ||
|124? || [[Jarmo Komulainen]] || Jami || [[Koskiveikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[4. lokakuuta|4.10.]][[2014]] || Piirin syyskokouksessa | |124? || [[Jarmo Komulainen]] || Jami || [[Koskiveikot]] || [[Pohjanmaan Partiolaiset]] || [[4. lokakuuta|4.10.]][[2014]] || Piirin syyskokouksessa | ||
|- | |- | ||
|125 | |125 | ||
|- | |- | ||
|126 || [[Heikki Karjalainen]] || || [[Ilvesveikot]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[11. lokakuuta|11.10.]][[2014]] || Ilvesveikkojen 80-vuotisjuhlissa Ritarihuoneella | |126 || [[Heikki Karjalainen]] || || [[Ilvesveikot]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[11. lokakuuta|11.10.]][[2014]] || Ilvesveikkojen 80-vuotisjuhlissa Ritarihuoneella | ||
|- | |||
|127 || [[Asko Laukkanen]] || || || || 22.11.2014 || SP:n jäsenkokouksessa | |||
|} | |} | ||
Versio 22. marraskuuta 2014 kello 12.28
Myönnetyt hopeasudet
Henkilön nimen edessä on Hopeasuden järjestysnumero, nimen jälkeen tunnettu partionimi sekä partiopiiri ja myöntämisvuosi.
Katso myös
Finlands Svenska Scoutförbund
FSSF:n merkkejä ei numeroitu.
- 1929 Mauritz Sandberg
- 1934 Eric Vasström
- 1938 Axel Palmgren
- 1948 Eskil Strandström
- 1950 Runar Baumert
- 1954 Bengt Stendahl
Suomalaisille myönnetyt ulkomaalaiset Hopeasudet
- Verneri Louhivuori (englantilainen)
- Ragner Fernberg (venäläinen)
- Antti Tapanila (nepalilainen Kultainen Sarvikuono 30.7.2010 Kilkkeellä)
Muuta
- Yhteisjärjestön (SP) perustamisen jälkeen ansiomerkkijärjestelmien yhdistämisen yhteydessä päätettiin myöntää Hopeasusia ja Hopeajoutsenia enää erillisjärjestöjen aikaisista ansioista ja lopettaa näiden merkkien myöntäminen muutaman vuoden siirtymäajan jälkeen; käytännössä vuoden 1981 lopussa. Vajaan kymmenen vuoden harkinnan jälkeen Hopeasusi ja Hopeajoutsen otettiin myös yhteisjärjestön ansiomerkkijärjestelmään. Siitä edellä jako "vanhoihin" ja "uusiin" Hopeasusiin.
- Hopeasudet on numeroitu myöntämispäivänään myöntämisjärjestyksessä ja ansiomerkin kunniakirjaan kirjataan myöntämispäivämäärä. Edellä yllä olevat päivämäärät ovat luovutuspäivämääriä, jotka ovat yleisesti ottaen olleet 2 viikkoa – 12 kuukautta myöntämispäivämäärän jälkeen.
Lähteet
- http://www.lilja.partio.fi/museo/sivut/download/partiosanasto_06_05.rtf
- Poikkiviivaan asti (ns. vanhat sudet) Hopeasusien matrikkeliteoksesta (Lauri Winter: Hopeasudet 1926-1986, Turku 1992), poikkiviivasta lähtien (uudet sudet) Partiotalon rekisteristä.