Ero sivun ”Luettelo Suomen Partiolaisten kultaisen ansioristin saaneista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(9 välissä olevaa versiota 6 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
[[Kultainen ansioristi|Suomen Partiolaisten kultaisen ansioristin]] saaneet. N:roa 1 ei ole tehty eikä jaettu. | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Ansioristi nro !! Nimi !! Lippukunta !! Piiri !! Luovutusajankohta !! Luovutuspaikka | |||
|- | |||
| 2 || [[Ulla-Maija Pasanen]] || || || | |||
|- | |||
| 3 || [[Eino Leiniö]] || || [[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] || 1993 || [[Partiomuseo|Turun partiomuseo]] | |||
|- | |||
| 4 || [[Alvar Tanninen]] || || [[Häme]] || 1993 || | |||
|- | |||
| 5 || [[Juhani Lares]] || [[Oulun Metsänkävijät]] || [[Pohjois-Pohjanmaa]] || 1996 || | |||
|- | |||
| 6 || [[Anja Tulenheimo-Takki]] || || || 1996 || | |||
|- | |||
| 7 || [[Pekka Koskinen]] || || || 2000 || | |||
|- | |||
| 8 || [[Monica Mickos]] || || [[Finlands Svenska Scouter]] || 2000 || | |||
|- | |||
| 9 || [[Elina Aro]] ent. [[Fellman]] || || || 2001 || | |||
|- | |||
| 10 || [[Jaakko Kivekäs]] || [[Pirkan-Pojat]] || [[Häme]] || 2002 || | |||
|- | |||
| 11 || [[Kalevi Kuusinen]] || || [[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] || 2002 || | |||
|- | |||
| 12 || [[Olli Koskela|Olli "Opi" Koskela]] || [[Varsinais-Suomen Samoilijat]] || [[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] || 2002 || | |||
|- | |||
| 13 || [[Urho Sarjaluoto]] || || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || 2002 || | |||
|- | |||
| 14 || [[Simo Koho]] || || [[Häme]] || 2003 || | |||
|- | |||
| 15 || [[Varpu Seppälä]] || || [[Häme]] || 2004 || | |||
|- | |||
| 16 || [[Leena Suviranta]] || [[Oulunkylän Virkut]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || 2004 || | |||
|- | |||
| 17 || [[Kari Heinistö|Kari "Gori" Heinistö]] || [[Turun Metsänkävijät]] || [[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] || 2006 || | |||
|- | |||
| 18 || [[Matti Luokola|Matti "Bimbo" Luokola]] || [[Rajamäen Metsänkävijät]] || [[Uudenmaan Partiopiiri|Uusimaa]] || 2006 || | |||
|- | |||
| 19 || [[Kristiina Elovaara]] || [[Maskun Hemmingin Tyttäret]] || [[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] || 2007 || | |||
|- | |||
| 20 || [[Elina Liippola]] || [[Kaarinan Ristiritarit]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || 2010 || | |||
|- | |||
| 20B || [[Jörgen Rasmussen]] || || || 2010 || | |||
|- | |||
| 21 || [[Leena Puntila]] || [[Hiiden Hittavaiset]] || [[Uudenmaan Partiopiiri|Uusimaa]] || 2010 || | |||
|- | |||
| 22 || [[Erja Salo]] || [[Haukkavuoren Haltiat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || 2010 || | |||
|- | |||
| 23 || [[Mauno Siivonen]] || [[Niihaman Saukot]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || 2011 || | |||
|- | |||
| 24 || [[Olli Naukkarinen]] || [[Joutsenon Nuotioveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset]] || 2013 || Etelä-Karjalan Partiolaisten partioparaati | |||
|- | |||
| 25 || [[Jaakko Repo]] || [[Rautjärven Rajankävijät]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset]] || 2013 || Etelä-Karjalan Partiolaisten partioparaati | |||
|- | |||
| 26 || [[Jussi Lares]] || [[Lauritsalan Siniveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset]] || 2013 || | |||
|- | |||
| 27 || [[Marjukka Aaltonen|Marjukka "Mjukka" Aaltonen]] || [[Kiehiset]] || [[Uudenmaan Partiopiiri|Uusimaa]] || 6.11.2015 || Uudenmaan Partiopiirin 40. vuotisjuhlissa | |||
|- | |||
| 28 || [[Charlotte Malkakorpi|Charolotte "Lotte" Malkakorpi]] || [[Hiiden Hittavaiset]] || [[Uudenmaan Partiopiiri|Uusimaa]] || [[19. marraskuuta|19.11.]][[2016]] || Suomen Partiolaisten XIV [[jäsenkokous|jäsenkokouksessa]] Oulussa | |||
|- | |||
| 29 || [[Justus Karhunen]] || [[Lauritsalan Siniveljet]] || [[Etelä-Karjalan Partiolaiset]] || 24.4.2016 || partiopiirin 40-vuotisjuhlaparaatissa Joutsenossa | |||
|- | |||
| 30 || [[Matti Vanhanen]] || || || 2016 || [[Roihu|Roihu 2016]], [[Evo]] | |||
|- | |||
| 31 || || || || || | |||
|- | |||
| 32 || [[Tuija "Tuike" Karjalainen]] || || || 23.4.2018 || | |||
|- | |||
| 33 || [[Merja Ranta-Aho|Merja "Meku" Ranta-Aho]] || [[Otavaeltajat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[17. marraskuuta|17.11.]][[2018]] || Suomen Partiolaisten XV [[jäsenkokous|jäsenkokouksessa]] Lappeenrannassa | |||
|- | |||
| 34 || [[Timo Muttonen|Timo "Mudi" Muttonen]] || [[Olarin Eräkotkat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[31. elokuuta|31.8.]][[2019]] || [[Johtajatulet]], [[Evo]] | |||
|- | |||
| 35 || [[Jarkko Ruohola|Jarkko Ruohola]] || [[Turun Mikaelin Siniset]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] || [[22. elokuuta|22.8.]][[2021]] || Paraatijuhlassa Turussa | |||
|- | |||
| 36 || [[Jarkko Mäkinen|Jarkko "Ispa" Mäkinen]] || [[Tampereen Kotkat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[13. marraskuuta|13.11.]][[2021]] || Piiritoimintaa Hämeessä 100 vuotta -juhlagaalassa | |||
|- | |||
| 37 || [[Iiro Lindberg]] || [[Tampereen Eräpojat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] || [[13. marraskuuta|13.11.]][[2021]] || Piiritoimintaa Hämeessä 100 vuotta -juhlagaalassa | |||
|- | |||
| 38 || [[Jukka "Jude" Ahonen]] || [[Helsingin Metsänkävijät]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] || [[17. elokuuta|17.7.]][[2022]] || Kajo 2022, Evo | |||
|} | |||
[[Luokka:Ansiomerkit]] | [[Luokka:Ansiomerkit]] | ||
[[Luokka:Luettelot]] | [[Luokka:Luettelot]] |
Versio 18. heinäkuuta 2022 kello 05.23
Suomen Partiolaisten kultaisen ansioristin saaneet. N:roa 1 ei ole tehty eikä jaettu.