Ero sivun ”Luettelo Suomen Partiolaisten puheenjohtajista” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Suomen Partiolaiset - Finlands Scouter ry:n puheenjohtajat== | ==Suomen Partiolaiset - Finlands Scouter ry:n puheenjohtajat== | ||
{| class="wikitable" | |||
! Vuosi !! Nimi !! Lippukunta !! Piiri | |||
|- | |||
| [[1972]]–[[1973]] || [[Kata Jouhki]] || [[Toimen Tytöt]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| [[1974]]–[[1975]] || [[Tapio Koivula]] || || | |||
|- | |||
| [[1976]]–[[1979]] || [[Doris Stockmann]] || [[Sjöscoutkåren Vikingaflickorna]] || [[Finlands Svenska Scouter]] | |||
|- | |||
| [[1980]]–[[1983]] || [[Aarno Stauffer]] || [[Vaasan Metsäveikot]], [[Turun Partio-Sissit]], [[Ouran Partiolaiset]] || [[Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset]], [[Satakunnan Partiolaiset]], [[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
| [[1983]]–[[1987]] || [[Terttu Suhonen]] || [[Vallilan Virkut]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| [[1988]]–[[1990]] || [[Pekka Koskinen]] || [[Riihimäen Hirviveikot]] || [[Salpausselän Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| [[1991]]–[[1994]] || [[Monica Mickos]] || [[Sjöscoutkåren Vikingaflickorna]] || [[Finlands Svenska Scouter]] | |||
|- | |||
| [[1995]]–[[1998]] || [[Matti "Totti" Toivonen]] || [[Riihimäen Hirviveikot]] || [[Salpausselän Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| [[1999]]–[[2004]] || [[Erkki Hakala]] || [[Parran Haltiat]] || [[Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| [[2005]]–[[2008]] || [[Erja Salo]] || [[Haukkavuoren Haltiat]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| [[2009]]–[[2010]] || [[Antti Tapanila]] || [[Hiipan Pojat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
| [[2011]]–[[2012]] || [[Heidi Jokinen]] || [[Tornipääskyt]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
| [[2013]]–[[2014]] || [[Harri Länsipuro]] || [[Harjun Pojat]] || [[Hämeen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
| [[2015]]–[[2017]] || [[Anna Munsterhjelm]] || [[Olarinmäen Samoojat]], [[Helsingin Merilokit]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] | |||
|- | |||
| [[2018]]–[[2020]] || [[Maria "Hilla" Ruohola]] || [[Mikaelin Sinikellot]] || [[Lounais-Suomen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
| [[2021]]- || [[Siiri Somerkero]] || [[Sotungin Tuliketut]] || [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] | |||
|} | |||
[[File:SP_puheenjohtajisto.JPG|500px]] | [[File:SP_puheenjohtajisto.JPG|500px]] |
Versio 13. kesäkuuta 2022 kello 21.58
Suomen Partiolaisten luottamustehtävässä voi toimia kolme perättäistä kaksivuotiskautta samassa pestissä. Suomen Partiolaisten puheenjohtajan ja varapuheenjohtajat valitsee joka toinen vuosi järjestettävä jäsenkokous. SP:n puheenjohtaja on samalla Suomen Partiolaisten hallituksen puheenjohtaja.
Suomen Partiolaiset - Finlands Scouter ry:n puheenjohtajat
Kuvassa SP:n 50-vuotisjuhlissa 23.4.2022 Helsingissä Helsingin kauppakorkeakoulun juhlasalissa eli nykyisessä Ravintola Töölössä: Matti "Totti" Toivonen, Monica "Mocki" Mickos, Erkki "Eke" Hakala, Anna Munsterhjelm, Siiri Somerkero, Pekka Koskinen, Antti Tapanila, Harri Länsipuro ja Maria "Hilla" Mäntylä. Tilaisuus oli samassa paikassa, jossa 23.4.1972 allekirjoitettiin SP:n perustamiskirja.