Ero sivun ”Luettelo partiopiirien piirinjohtajista” versioiden välillä
p (Tekstin korvaus – ”<br>” muotoon ”<br />”) |
(Vuosi 2022, Hämeen Partiopiirin tahdin muutos) |
||
(17 välissä olevaa versiota 4 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Taulukkoon on merkitty [[Suomen Partiolaiset|SP:n]] [[partiopiiri]]en johtajat ja [[FiSSc]]:n scoutchefit. | Taulukkoon on merkitty [[Suomen Partiolaiset|SP:n]] [[partiopiiri]]en johtajat ja [[FiSSc]]:n scoutchefit. | ||
==2007–== | |||
Vuosina [[2007]]–[[2009]] piirien lukumäärässä tapahtui suuria muutoksia. Väripohjalla on merkitty piirinjohtajien kaksivuotiskaudet. Aiemmin Hämeen Partiopiiri ry:n johtajat vaihtuivat eri tahdissa kuin muiden piirien, mikä aiheuttaa rivien hieman poikkeavan värityksen. Koko Hämeen Partiopiiri ry:n hallitus erosi vuonna 2021 tahdin vaihtamiseksi, ja uusi hallitus valittiin siten, että puheenjohtajan kausi kestää vain vuoden 2022. Seuraava puheenjohtaja valitaan samassa tahdissa muiden piirien kanssa. | |||
Vuosina [[2007]]–[[2009]] piirien lukumäärässä tapahtui suuria muutoksia. Väripohjalla on merkitty piirinjohtajien kaksivuotiskaudet. | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! width="2%" | | ! width="2%" | | ||
! width="8%" | [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|Etelä-Karjalan Partiolaiset ry]] | ! width="8%" | [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|Etelä-Karjalan Partiolaiset ry]] | ||
! width="8%" | [[Finlands Svenska Scouter|Finlands Svenska Scouter rf]] | ! width="8%" | [[Finlands Svenska Scouter|Finlands Svenska Scouter rf]] | ||
Rivi 59: | Rivi 58: | ||
| style="background: lightgrey" | Satu Tammilehto | | style="background: lightgrey" | Satu Tammilehto | ||
|- | |- | ||
| 2010 | | 2010 | ||
| style="background: lightgrey" | Tommi Turunen | | style="background: lightgrey" | Tommi Turunen | ||
| style="background: lightgrey" | Carla Westersund | | style="background: lightgrey" | Carla Westersund | ||
| style="background: lightgrey" | Mikko "Tammi" Jylhä, [[Härmälän Haukat]] | | style="background: lightgrey" | Mikko "Tammi" Jylhä, [[Härmälän Haukat]] | ||
| style="background: lightgrey" | Jouni Kröger | | style="background: lightgrey" | Jouni Kröger | ||
| style="background: lightgrey" | Petteri Leinonen, [[Karhulan Korvenkävijät]] | | style="background: lightgrey" | Petteri Leinonen, [[Karhulan Korvenkävijät]] | ||
| style="background: lightgrey" | Leena "Lellu" Pernu, [[Napapiirin Tytöt]] | | style="background: lightgrey" | Leena "Lellu" Pernu, [[Napapiirin Tytöt]] | ||
| style="background: lightgrey" | Aleksi Heikkilä | | style="background: lightgrey" | Aleksi Heikkilä | ||
| style="background: lightgrey" | Leena Kivikangas | | style="background: lightgrey" | Leena Kivikangas | ||
| style="background: lightgrey" | | | style="background: lightgrey" | | ||
| style="background: lightgrey" | | | style="background: lightgrey" | | ||
| style="background: lightgrey" | Ossi Ikonen, [[Puskapartiolaiset]] | | style="background: lightgrey" | Ossi Ikonen, [[Puskapartiolaiset]] | ||
|- | |- | ||
Rivi 75: | Rivi 74: | ||
| Leena-Maija Sandholm, [[Enson Partiosiskot]] | | Leena-Maija Sandholm, [[Enson Partiosiskot]] | ||
| Carla Westersund | | Carla Westersund | ||
| style="background: lightgrey" | Mikko "Tammi" Jylhä | | style="background: lightgrey" | Mikko "Tammi" Jylhä | ||
| Tuija Kautto, [[Reippaat Pojat]] | | Tuija Kautto, [[Reippaat Pojat]] | ||
| Jani Kirjavainen, [[Karhulan Korvenkävijät]] | | Jani Kirjavainen, [[Karhulan Korvenkävijät]] | ||
Rivi 98: | Rivi 97: | ||
| Ossi Ikonen | | Ossi Ikonen | ||
|- | |- | ||
| 2013 | | 2013 | ||
| style="background: lightgrey" | Leena-Maija Sandholm | | style="background: lightgrey" | Leena-Maija Sandholm | ||
| style="background: lightgrey" | Hanna Wassholm, [[Karis Flickorna]] | | style="background: lightgrey" | Hanna Wassholm, [[Karis Flickorna]] | ||
| Heini Salo, [[Riihipääskyt]] | | Heini Salo, [[Riihipääskyt]] | ||
| style="background: lightgrey" | Mika "Nappula" Kröger, [[Puijon Pojat]] | | style="background: lightgrey" | Mika "Nappula" Kröger, [[Puijon Pojat]] | ||
| style="background: lightgrey" | Petteri Leinonen | | style="background: lightgrey" | Petteri Leinonen | ||
| style="background: lightgrey" | Leena "Lellu" Pernu | | style="background: lightgrey" | Leena "Lellu" Pernu | ||
| style="background: lightgrey" | Mari Kousa, [[Porin Tulitikut]] | | style="background: lightgrey" | Mari Kousa, [[Porin Tulitikut]] | ||
| style="background: lightgrey" | Heli Nygård, [[Viessojat]] | | style="background: lightgrey" | Heli Nygård, [[Viessojat]] | ||
| style="background: lightgrey" | Soile Viitikko | | style="background: lightgrey" | Soile Viitikko | ||
| style="background: lightgrey" | Anna Munsterhjelm | | style="background: lightgrey" | Anna Munsterhjelm | ||
| style="background: lightgrey" | Antti Koistinen, [[Sipoon Hukat]] | | style="background: lightgrey" | Antti Koistinen, [[Sipoon Hukat]] | ||
|- | |- | ||
| 2014 | | 2014 | ||
| style="background: lightgrey" | Leena-Maija Sandholm | | style="background: lightgrey" | Leena-Maija Sandholm | ||
| style="background: lightgrey" | Hanna Wassholm | | style="background: lightgrey" | Hanna Wassholm | ||
| style="background: lightgrey" | Riina Aspila, [[Erä-Pirkot]] | | style="background: lightgrey" | Riina Aspila, [[Erä-Pirkot]] | ||
| style="background: lightgrey" | Mika "Nappula" Kröger | | style="background: lightgrey" | Mika "Nappula" Kröger | ||
| style="background: lightgrey" | Petteri Leinonen | | style="background: lightgrey" | Petteri Leinonen | ||
| style="background: lightgrey" | Leena "Lellu" Pernu | | style="background: lightgrey" | Leena "Lellu" Pernu | ||
| style="background: lightgrey" | Mari Kousa | | style="background: lightgrey" | Mari Kousa | ||
| style="background: lightgrey" | Heli Nygård (1.1.-12.1.), [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]], [[Toimarit]] (12.1.-) | | style="background: lightgrey" | Heli Nygård (1.1.-12.1.), [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]], [[Toimarit]] (12.1.-) | ||
| style="background: lightgrey" | Soile Viitikko | | style="background: lightgrey" | Soile Viitikko | ||
| style="background: lightgrey" | Anna Munsterhjelm | | style="background: lightgrey" | Anna Munsterhjelm | ||
| style="background: lightgrey" | Antti Koistinen | | style="background: lightgrey" | Antti Koistinen | ||
|- | |- | ||
| 2015 | | 2015 | ||
| Lotta Pellinen, [[Korven Vaeltajat]] | | Lotta Pellinen, [[Korven Vaeltajat]] | ||
| Malin Lindholm, [[Sjöscoutkåren Stormfågeln]] | | Malin Lindholm, [[Sjöscoutkåren Stormfågeln]] | ||
| style="background: lightgrey" | Riina Aspila | | style="background: lightgrey" | Riina Aspila | ||
| Mika "Nappula" Kröger | | Mika "Nappula" Kröger | ||
| Emilia Mänttäri [[Utin Pilvenveikot]] | | Emilia Mänttäri [[Utin Pilvenveikot]] | ||
| Kai "Kapa" Ryynänen, [[Napapiirin Pojat]] | | Kai "Kapa" Ryynänen, [[Napapiirin Pojat]] (-18.2.2015), Kirsti "Kiku" Lantto (25.7.2015-), [[Napapiirin Tytöt]] | ||
| Mari Kousa | | Mari Kousa | ||
| Antti "Aake" Kerola | | Antti "Aake" Kerola | ||
| ? | | ? | ||
| Anna "Myyrä" Haavikko, [[Helsingin Hakatytöt]] | | Anna "Myyrä" Haavikko, [[Helsingin Hakatytöt]] | ||
| Ilona Turunen, [[Hyvinkään Metsätytöt]] | | [[Ilona Turunen]], [[Hyvinkään Metsätytöt]] | ||
|- | |- | ||
| 2016 | | 2016 | ||
| Lotta Pellinen | | Lotta Pellinen | ||
| Malin Lindholm | | Malin Lindholm | ||
| | | Riina Aspila | ||
| Mika "Nappula" Kröger | | Mika "Nappula" Kröger | ||
| Emilia Mänttäri | | Emilia Mänttäri | ||
| | | Kirsti "Kiku" Lantto | ||
| Mari Kousa | | Mari Kousa | ||
| Antti "Aake" Kerola | | Antti "Aake" Kerola | ||
| ? | | ? | ||
| Anna "Myyrä" Haavikko | | Anna "Myyrä" Haavikko | ||
| Ilona Turunen | | [[Ilona Turunen]] | ||
|- | |||
| 2017 | |||
| style="background: lightgrey" | Lotta Pellinen | |||
| style="background: lightgrey" | Malin Lindholm | |||
| Riina Aspila | |||
| style="background: lightgrey" | Antti Matikainen, [[Kiteen Rajasamoojat]] | |||
| style="background: lightgrey" | Emilia Mänttäri | |||
| style="background: lightgrey" | Kirsti "Kiku" Lantto | |||
| style="background: lightgrey" | Stefan Stjärnstedt, [[Turun Metsänkävijät]] | |||
| style="background: lightgrey" | Saija Kivelä, [[Samposet]] | |||
| style="background: lightgrey" | ? | |||
| style="background: lightgrey" | Siiri Kihlström, [[Tuikku-Tytöt]] | |||
| style="background: lightgrey" | Jussi Leinonen, [[Kirkkonummen Metsänkävijät]] | |||
|- | |||
| 2018 | |||
| style="background: lightgrey" | Antti Pirinen, [[Lappeenrannan Walliveljet]] | |||
| style="background: lightgrey" | Malin Lindholm | |||
| style="background: lightgrey" | Tytti Lindroos, [[Lahden Katajaiset]] | |||
| style="background: lightgrey" | Antti Matikainen | |||
| style="background: lightgrey" | Emilia Mänttäri | |||
| style="background: lightgrey" | Kirsti "Kiku" Lantto | |||
| style="background: lightgrey" | Stefan Stjärnstedt | |||
| style="background: lightgrey" | Saija Kivelä | |||
| style="background: lightgrey" | ? | |||
| style="background: lightgrey" | Siiri Kihlström | |||
| style="background: lightgrey" | Jussi Leinonen | |||
|- | |||
| 2019 | |||
| Antti Pirinen | |||
| Victor Spiby | |||
| style="background: lightgrey" | Tytti Lindroos | |||
| Antti Matikainen | |||
| Elina Toimela, [[Kouvolan Tyttöpartio]] | |||
| Sanna Koponen, [[Napapiirin Tytöt]] | |||
| Stefan Stjärnstedt | |||
| Saija Kivelä | |||
| ? | |||
| Pinja Lehtinen, [[Vartiovuoren Tytöt]] | |||
| Jussi Leinonen | |||
|- | |||
| 2020 | |||
| Heini Jokinen, [[Korven Vaeltajat]] | |||
| Victor Spiby | |||
| Anni Ylinen, [[Härmälän Ilvestytöt]] ja [[Mäntänvuoren Partiolaiset]] | |||
| Antti Matikainen | |||
| Elina Toimela | |||
| Sanna Koponen | |||
| Stefan Stjärnstedt | |||
| Saija Kivelä | |||
| ? | |||
| Pinja Lehtinen | |||
| Jussi Leinonen | |||
|- | |||
| 2021 | |||
| style="background: lightgrey" | Heini Jokinen | |||
| style="background: lightgrey" | Filip Nyman | |||
| Anni Ylinen | |||
| style="background: lightgrey" | Siiri Niinivirta, [[Ekin Partio]] | |||
| style="background: lightgrey" | Maria Sakki, [[Pyhtään Korpisudet]] | |||
| style="background: lightgrey" | Tommi Saatio, [[Lapin Kiehiset ja Kivekkäät]] | |||
| style="background: lightgrey" | Eero Kivistö, [[Mellilän Menninkäiset]] | |||
| style="background: lightgrey" | Timo Valtanen, [[Pohjolan Pirteät]] | |||
| style="background: lightgrey" | ? | |||
| style="background: lightgrey" | Matti "Masa" Mannonen, [[Vuorenhaltiat]] | |||
| style="background: lightgrey" | Oskari Tolvanen, [[Hyvinkään Nummenpojat]] | |||
|- | |||
| 2022 | |||
| style="background: lightgrey" | Heini Jokinen | |||
| style="background: lightgrey" | Filip Nyman | |||
| style="background: lightgrey" | Henri Backman, [[Tampereen Kotkat]] | |||
| style="background: lightgrey" | Siiri Niinivirta | |||
| style="background: lightgrey" | Maria Sakki | |||
| style="background: lightgrey" | Tommi Saatio | |||
| style="background: lightgrey" | Eero Kivistö | |||
| style="background: lightgrey" | Timo Valtanen | |||
| style="background: lightgrey" | ? | |||
| style="background: lightgrey" | Matti "Masa" Mannonen | |||
| style="background: lightgrey" | Oskari Tolvanen | |||
|} | |} | ||
Rivi 155: | Rivi 232: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! width="2%" | | ! width="2%" | | ||
! width="8%" | [[Etelä-Karjalan Partiolaiset]] | ! width="8%" | [[Etelä-Karjalan Partiolaiset]] ry | ||
! width="8%" | [[Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset]] | ! width="8%" | [[Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset]] ry | ||
! width="8%" | [[Etelä-Savon Partiolaiset]] | ! width="8%" | [[Etelä-Savon Partiolaiset]] ry | ||
! width="8%" | [[Finlands Svenska Scouter]] rf | ! width="8%" | [[Finlands Svenska Scouter]] rf | ||
! width="8%" | [[Hämeen Partiolaiset]] ry | ! width="8%" | [[Hämeen Partiolaiset]] ry | ||
Rivi 174: | Rivi 251: | ||
! width="8%" | [[Uudenmaan Partiopiiri|Uudenmaan Partiopiiri ry]] | ! width="8%" | [[Uudenmaan Partiopiiri|Uudenmaan Partiopiiri ry]] | ||
|- | |- | ||
| 2000 | | 2000 | ||
| | |||
| [[Marjanne Kuntsi|Marjanne "Maije" Kuntsi]] | |||
| | |||
| Marie Selenius | |||
| [[Jarkko Mäkinen]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| [[Pohjois-Pohjanmaan_Partiopiiri/Henkilöitä#Virve Pulkkinen|Virve "Leuku" Pulkkinen]], [[Pateniemen Polunpolkijat]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| Pirjo Lehti, [[Karimo]] | |||
| Lauri Untamo [[Tuuspartio]] | |||
|- | |- | ||
| 2001 || || [[Marjanne Kuntsi|Marjanne "Maije" Kuntsi]] || || Frank | | 2001 | ||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | [[Marjanne Kuntsi|Marjanne "Maije" Kuntsi]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | Frank Sjöblom | |||
| style="background: lightgrey" | [[Arto Raivio]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | [[Pohjois-Pohjanmaan_Partiopiiri/Henkilöitä#Virve Pulkkinen|Virve "Leuku" Pulkkinen]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | Juha "Vasku" Vasama, [[Väinän Vartijat]] | |||
| style="background: lightgrey" | Pauli Saloranta | |||
|- | |- | ||
| 2002 || || [[Marjanne Kuntsi|Marjanne "Maije" Kuntsi]] || || Frank | | 2002 | ||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | [[Marjanne Kuntsi|Marjanne "Maije" Kuntsi]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | Frank Sjöblom | |||
| style="background: lightgrey" | [[Arto Raivio]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | [[Pohjois-Pohjanmaan_Partiopiiri/Henkilöitä#Virve Pulkkinen|Virve "Leuku" Pulkkinen]] | |||
| style="background: lightgrey" | Anne Kanto-Ronkanen [[Kallan Kontiot]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | Juha "Vasku" Vasama | |||
| style="background: lightgrey" | Pauli Saloranta | |||
|- | |- | ||
| 2003 | | 2003 | ||
| | |||
| [[Marjanne Kuntsi|Marjanne "Maije" Kuntsi]] | |||
| | |||
| Frank Sjöblom | |||
| [[Arto Raivio]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| [[Petteri Juusola]], [[Pohjan Veikot]] | |||
| Anne Kanto-Ronkanen | |||
| | |||
| | |||
| Juha "Vasku" Vasama | |||
| Pauli Saloranta | |||
|- | |- | ||
| 2004 | | 2004 | ||
| | |||
| [[Marjanne Kuntsi|Marjanne "Maije" Kuntsi]] | |||
| | |||
| Frank Sjöblom | |||
| [[Arto Raivio]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| [[Petteri Juusola]] | |||
| Anne Kanto-Ronkanen | |||
| | |||
| | |||
| Juha "Vasku" Vasama | |||
| Pauli Saloranta | |||
|- | |- | ||
| 2005 || || [[Valtteri Karhu]] || || Tea Bäckman || [[Anna-Mari Martikainen]] || || || || || || || [[Petteri Juusola]] || Hannu "Banda" Rättö || || || Rami "Rampe" Tervo, [[Harjavallan Pirkat]] || Jukka Koskenkanto [[Mäntsälän Metsäkävyt]] | | 2005 | ||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | [[Valtteri Karhu]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | Tea Bäckman | |||
| style="background: lightgrey" | [[Anna-Mari Martikainen]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | [[Petteri Juusola]] | |||
| style="background: lightgrey" | Hannu "Banda" Rättö | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | Rami "Rampe" Tervo, [[Harjavallan Pirkat]] | |||
| style="background: lightgrey" | Jukka Koskenkanto [[Mäntsälän Metsäkävyt]] | |||
|- | |- | ||
| 2006 || || [[Valtteri Karhu]] || || Tea Bäckman || [[Anna-Mari Martikainen]] || || || || || || || [[Petteri Juusola]] || Hannu "Banda" Rättö | | 2006 | ||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | [[Valtteri Karhu]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | Tea Bäckman | |||
| style="background: lightgrey" | [[Anna-Mari Martikainen]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | [[Petteri Juusola]] | |||
| style="background: lightgrey" | Hannu "Banda" Rättö | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | Rami "Rampe" Tervo | |||
| style="background: lightgrey" | Satu Tammilehto [[Jokipartio]] | |||
|- | |- | ||
| 2007 | | 2007 | ||
| <!-- Etelä-Karjalan Partiolaiset --> | |||
| Maritta Sipilä <!-- Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset --> | |||
| <!-- Etelä-Savon Partiolaiset --> | |||
| Tea Bäckman <!-- Finlands Svenska Scouter --> | |||
| [[Anna-Mari Martikainen]] <!-- Hämeen Partiolaiset --> | |||
| <!-- Kainuun Partiolaiset --> | |||
| <!-- Keski-Pohjanmaan Partiolaiset --> | |||
| Pipsa Wilhelms <!-- Keski-Suomen Partiolaiset --> | |||
| <!-- Kymenlaakson Partiopiiri --> | |||
| <!-- Lapin Partiolaiset --> | |||
| <!-- Pohjois-Karjalan Partiolaiset --> | |||
| [[Petteri Juusola]] <!-- Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri --> | |||
| Varpu Vidgren [[Puijon Pakertajat]](1 <!-- Pohjois-Savon Partiolaiset --> | |||
| <!-- Pääkaupunkiseudun Partiolaiset --> | |||
| <!-- Salpausselän Partiolaiset --> | |||
| Mari Kousa, [[Porin Versot]] <!-- Satakunnan Partiolaiset --> | |||
| Satu Tammilehto(1 <!-- Uudenmaan Partiopiiri --> | |||
|- | |- | ||
| 2008 | | 2008 | ||
| | |||
| rowspan="2" style="background: linen" | <span style="font-size:80%">ks. ylempi taulu, '''Pohjanmaan Partiolaiset ry'''</span> | |||
| | |||
| Tea Bäckman | |||
| [[Anna-Mari Martikainen]] | |||
| | |||
| rowspan="2" style="background: linen" | <span style="font-size:80%">ks. ylempi taulu, '''Pohjanmaan Partiolaiset ry'''</span> | |||
| rowspan="2" style="background: linen" | <span style="font-size:80%">ks. ylempi taulu, '''Järvi-Suomen Partiolaiset ry'''</span> | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| rowspan="2" style="background: linen" | <span style="font-size:80%">ks. ylempi taulu, '''Pohjanmaan Partiolaiset ry'''</span> | |||
| Jouni "Jones" Kröger(1 | |||
| | |||
| | |||
| Mari Kousa | |||
| Satu Tammilehto(1 | |||
|- | |- | ||
| 2009 || | | | 2009 | ||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | Carla Westersund | |||
| style="background: lightgrey" | [[Käyttäjä:Tammi|Mikko Jylhä]] | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | Jouni "Jones" Kröger(1 | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| style="background: lightgrey" | | |||
| rowspan="2" style="background: linen" | <span style="font-size:80%">ks. ylempi taulu, '''Lounais-Suomen Partiopiiri ry'''</span> | |||
| style="background: lightgrey" | Satu Tammilehto(1 | |||
|} | |} | ||
1) ks. myös ylempi taulukko | 1) ks. myös ylempi taulukko<br> | ||
2) ks. ylempi taulukko | |||
[[Luokka:Partiopiirit]] | [[Luokka:Partiopiirit]] | ||
[[Luokka:Pestit]] | [[Luokka:Pestit]] |
Versio 1. helmikuuta 2022 kello 15.34
Taulukkoon on merkitty SP:n partiopiirien johtajat ja FiSSc:n scoutchefit.
2007–
Vuosina 2007–2009 piirien lukumäärässä tapahtui suuria muutoksia. Väripohjalla on merkitty piirinjohtajien kaksivuotiskaudet. Aiemmin Hämeen Partiopiiri ry:n johtajat vaihtuivat eri tahdissa kuin muiden piirien, mikä aiheuttaa rivien hieman poikkeavan värityksen. Koko Hämeen Partiopiiri ry:n hallitus erosi vuonna 2021 tahdin vaihtamiseksi, ja uusi hallitus valittiin siten, että puheenjohtajan kausi kestää vain vuoden 2022. Seuraava puheenjohtaja valitaan samassa tahdissa muiden piirien kanssa.
Etelä-Karjalan Partiolaiset ry | Finlands Svenska Scouter rf | Hämeen Partiopiiri ry | Järvi-Suomen Partiolaiset ry | Kymenlaakson Partiopiiri ry | Lapin Partiolaiset ry | Lounais-Suomen Partiopiiri ry | Pohjanmaan Partiolaiset ry | Pohjois-Savon Partiolaiset ry | Pääkaupunkiseudun Partiolaiset ry | Uudenmaan Partiopiiri ry | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2007 | Tea Bäckman, Grankulla Scoutkår | - | Jouni Riihelä, Ekin Partio | - | Petteri Juusola, Pohjan Veikot | Varpu Vidgren Puijon Pakertajat | Satu Tammilehto Jokipartio | ||||
2008 | Tea Bäckman | - | Jouni Riihelä | Maria "Maija" Lahtinen, Rajakivenkiertäjät | Petteri Juusola | Jouni "Jones" Kröger, Puijon Pakertajat | Satu Tammilehto | ||||
2009 | Tommi Turunen, Korven Vaeltajat | Carla Westersund, Sjöscoutkåren Havsörnarna | - | Jouni Kröger | Aleksi Heikkilä, Nousiaisten Henrikin Lippukunta | Leena Kivikangas, Het-Partio (1.1.-21.3. va Petteri Juusola, Pohjan Veikot) |
Satu Tammilehto | ||||
2010 | Tommi Turunen | Carla Westersund | Mikko "Tammi" Jylhä, Härmälän Haukat | Jouni Kröger | Petteri Leinonen, Karhulan Korvenkävijät | Leena "Lellu" Pernu, Napapiirin Tytöt | Aleksi Heikkilä | Leena Kivikangas | Ossi Ikonen, Puskapartiolaiset | ||
2011 | Leena-Maija Sandholm, Enson Partiosiskot | Carla Westersund | Mikko "Tammi" Jylhä | Tuija Kautto, Reippaat Pojat | Jani Kirjavainen, Karhulan Korvenkävijät | Leena "Lellu" Pernu | Aleksi Heikkilä | Laura Ritola, Pohjolan Pirteät | Ossi Ikonen | ||
2012 | Leena-Maija Sandholm | Carla Westersund | Harri Länsipuro, Harjun Pojat | Tuija Kautto | Jani Kirjavainen | Leena "Lellu" Pernu | Aleksi Heikkilä | Laura Ritola | Marjukka "Pöö" Toropainen | Anna Munsterhjelm (vt), Olarinmäen Samoojat | Ossi Ikonen |
2013 | Leena-Maija Sandholm | Hanna Wassholm, Karis Flickorna | Heini Salo, Riihipääskyt | Mika "Nappula" Kröger, Puijon Pojat | Petteri Leinonen | Leena "Lellu" Pernu | Mari Kousa, Porin Tulitikut | Heli Nygård, Viessojat | Soile Viitikko | Anna Munsterhjelm | Antti Koistinen, Sipoon Hukat |
2014 | Leena-Maija Sandholm | Hanna Wassholm | Riina Aspila, Erä-Pirkot | Mika "Nappula" Kröger | Petteri Leinonen | Leena "Lellu" Pernu | Mari Kousa | Heli Nygård (1.1.-12.1.), Antti "Aake" Kerola, Toimarit (12.1.-) | Soile Viitikko | Anna Munsterhjelm | Antti Koistinen |
2015 | Lotta Pellinen, Korven Vaeltajat | Malin Lindholm, Sjöscoutkåren Stormfågeln | Riina Aspila | Mika "Nappula" Kröger | Emilia Mänttäri Utin Pilvenveikot | Kai "Kapa" Ryynänen, Napapiirin Pojat (-18.2.2015), Kirsti "Kiku" Lantto (25.7.2015-), Napapiirin Tytöt | Mari Kousa | Antti "Aake" Kerola | ? | Anna "Myyrä" Haavikko, Helsingin Hakatytöt | Ilona Turunen, Hyvinkään Metsätytöt |
2016 | Lotta Pellinen | Malin Lindholm | Riina Aspila | Mika "Nappula" Kröger | Emilia Mänttäri | Kirsti "Kiku" Lantto | Mari Kousa | Antti "Aake" Kerola | ? | Anna "Myyrä" Haavikko | Ilona Turunen |
2017 | Lotta Pellinen | Malin Lindholm | Riina Aspila | Antti Matikainen, Kiteen Rajasamoojat | Emilia Mänttäri | Kirsti "Kiku" Lantto | Stefan Stjärnstedt, Turun Metsänkävijät | Saija Kivelä, Samposet | ? | Siiri Kihlström, Tuikku-Tytöt | Jussi Leinonen, Kirkkonummen Metsänkävijät |
2018 | Antti Pirinen, Lappeenrannan Walliveljet | Malin Lindholm | Tytti Lindroos, Lahden Katajaiset | Antti Matikainen | Emilia Mänttäri | Kirsti "Kiku" Lantto | Stefan Stjärnstedt | Saija Kivelä | ? | Siiri Kihlström | Jussi Leinonen |
2019 | Antti Pirinen | Victor Spiby | Tytti Lindroos | Antti Matikainen | Elina Toimela, Kouvolan Tyttöpartio | Sanna Koponen, Napapiirin Tytöt | Stefan Stjärnstedt | Saija Kivelä | ? | Pinja Lehtinen, Vartiovuoren Tytöt | Jussi Leinonen |
2020 | Heini Jokinen, Korven Vaeltajat | Victor Spiby | Anni Ylinen, Härmälän Ilvestytöt ja Mäntänvuoren Partiolaiset | Antti Matikainen | Elina Toimela | Sanna Koponen | Stefan Stjärnstedt | Saija Kivelä | ? | Pinja Lehtinen | Jussi Leinonen |
2021 | Heini Jokinen | Filip Nyman | Anni Ylinen | Siiri Niinivirta, Ekin Partio | Maria Sakki, Pyhtään Korpisudet | Tommi Saatio, Lapin Kiehiset ja Kivekkäät | Eero Kivistö, Mellilän Menninkäiset | Timo Valtanen, Pohjolan Pirteät | ? | Matti "Masa" Mannonen, Vuorenhaltiat | Oskari Tolvanen, Hyvinkään Nummenpojat |
2022 | Heini Jokinen | Filip Nyman | Henri Backman, Tampereen Kotkat | Siiri Niinivirta | Maria Sakki | Tommi Saatio | Eero Kivistö | Timo Valtanen | ? | Matti "Masa" Mannonen | Oskari Tolvanen |
2000-2006/2009
Vanhojen piirien osalta on mainittu vain se aika, jolloin piiri on ollut alueellaan varsinaista partiotoimintaa toteuttava piiri.
Etelä-Karjalan Partiolaiset ry | Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset ry | Etelä-Savon Partiolaiset ry | Finlands Svenska Scouter rf | Hämeen Partiolaiset ry | Kainuun Partiolaiset ry | Keski-Pohjanmaan Partiolaiset ry | Keski-Suomen Partiolaiset ry | Kymenlaakson Partiopiiri ry | Lapin Partiolaiset ry | Pohjois-Karjalan Partiolaiset ry | Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri ry | Pohjois-Savon Partiolaiset ry | Pääkaupunkiseudun Partiolaiset ry | Salpausselän Partiolaiset ry | Satakunnan Partiolaiset ry | Uudenmaan Partiopiiri ry | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2000 | Marjanne "Maije" Kuntsi | Marie Selenius | Jarkko Mäkinen | Virve "Leuku" Pulkkinen, Pateniemen Polunpolkijat | Pirjo Lehti, Karimo | Lauri Untamo Tuuspartio | |||||||||||
2001 | Marjanne "Maije" Kuntsi | Frank Sjöblom | Arto Raivio | Virve "Leuku" Pulkkinen | Juha "Vasku" Vasama, Väinän Vartijat | Pauli Saloranta | |||||||||||
2002 | Marjanne "Maije" Kuntsi | Frank Sjöblom | Arto Raivio | Virve "Leuku" Pulkkinen | Anne Kanto-Ronkanen Kallan Kontiot | Juha "Vasku" Vasama | Pauli Saloranta | ||||||||||
2003 | Marjanne "Maije" Kuntsi | Frank Sjöblom | Arto Raivio | Petteri Juusola, Pohjan Veikot | Anne Kanto-Ronkanen | Juha "Vasku" Vasama | Pauli Saloranta | ||||||||||
2004 | Marjanne "Maije" Kuntsi | Frank Sjöblom | Arto Raivio | Petteri Juusola | Anne Kanto-Ronkanen | Juha "Vasku" Vasama | Pauli Saloranta | ||||||||||
2005 | Valtteri Karhu | Tea Bäckman | Anna-Mari Martikainen | Petteri Juusola | Hannu "Banda" Rättö | Rami "Rampe" Tervo, Harjavallan Pirkat | Jukka Koskenkanto Mäntsälän Metsäkävyt | ||||||||||
2006 | Valtteri Karhu | Tea Bäckman | Anna-Mari Martikainen | Petteri Juusola | Hannu "Banda" Rättö | Rami "Rampe" Tervo | Satu Tammilehto Jokipartio | ||||||||||
2007 | Maritta Sipilä | Tea Bäckman | Anna-Mari Martikainen | Pipsa Wilhelms | Petteri Juusola | Varpu Vidgren Puijon Pakertajat(1 | Mari Kousa, Porin Versot | Satu Tammilehto(1 | |||||||||
2008 | ks. ylempi taulu, Pohjanmaan Partiolaiset ry | Tea Bäckman | Anna-Mari Martikainen | ks. ylempi taulu, Pohjanmaan Partiolaiset ry | ks. ylempi taulu, Järvi-Suomen Partiolaiset ry | ks. ylempi taulu, Pohjanmaan Partiolaiset ry | Jouni "Jones" Kröger(1 | Mari Kousa | Satu Tammilehto(1 | ||||||||
2009 | Carla Westersund | Mikko Jylhä | Jouni "Jones" Kröger(1 | ks. ylempi taulu, Lounais-Suomen Partiopiiri ry | Satu Tammilehto(1 |
1) ks. myös ylempi taulukko
2) ks. ylempi taulukko