Welcome to the ScoutWiki Network

Ero sivun ”Luettelo partiotaitojen SM-kilpailuista” versioiden välillä

Kohteesta PartioWiki
Loikkaa: valikkoon, hakuun
p (Talvikisat)
(2010,2011)
Rivi 3: Rivi 3:
 
==Suomen Partiolaiset==
 
==Suomen Partiolaiset==
 
===Talvikisat===
 
===Talvikisat===
 +
:2011 ''[http://www.lapinlahti2011.partio.net/ Lapinlahti]'', Lapinlahti, [[Järvi-Suomen Partiolaiset|Järvi-Suomi]]
 +
:2010 ''[http://www.lpk.partio.fi/hp/piso/Ajo2010/index.php Ajo]'', Pirkkala, [[Hämeen Partiopiiri|Häme]]
 
:2009 ''[http://www.plask.fi Plask]'', Sipoo, [[FiSSc]]
 
:2009 ''[http://www.plask.fi Plask]'', Sipoo, [[FiSSc]]
 
:2008 ''[http://www.eukonkanto.fi Eukon Kanto]'', Ruokolahti, [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|Etelä-Karjala]]
 
:2008 ''[http://www.eukonkanto.fi Eukon Kanto]'', Ruokolahti, [[Etelä-Karjalan Partiolaiset|Etelä-Karjala]]
Rivi 44: Rivi 46:
  
 
===Kevätkisat===
 
===Kevätkisat===
 
+
:2011 ''[http://www.lounaissuomenpartiopiiri.fi/kilpailut/dyyni/ Dyyni]'', Yyteri, [[Lounais-Suomen Partiopiiri|Lounais-Suomi]]
 +
:2010 ''[http://www.pohjanmaa.partio.fi/pakki/ Pakki]'', Kannus, [[Pohjanmaan Partiolaiset|Pohjanmaa]]
 
:2009 ''[http://lohi2009.pc-palvelu.fi/ Lohi-09]'', Kotka, [[Kymenlaakson Partiopiiri|Kymenlaakso]]
 
:2009 ''[http://lohi2009.pc-palvelu.fi/ Lohi-09]'', Kotka, [[Kymenlaakson Partiopiiri|Kymenlaakso]]
 
:2008 ''[http://tervareitti.korvenpojat.fi/ Tervareitti]'', Kajaani, [[Järvi-Suomen Partiolaiset|Järvi-Suomi]]
 
:2008 ''[http://tervareitti.korvenpojat.fi/ Tervareitti]'', Kajaani, [[Järvi-Suomen Partiolaiset|Järvi-Suomi]]
Rivi 83: Rivi 86:
 
===Syyskisat===
 
===Syyskisat===
  
 +
:2011 ''[http://www.papa.partio.fi/zope/pt-syys-sm-2011 Partio.nyt.2.011]'', Espoo-Kauniainen, [[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset|Pääkaupunkiseutu]]
 +
:2010 ''[http://www.viacustus.fi/ Via Custus]'', Lohja, [[Uudenmaan Partiopiiri|Uusimaa]]
 
:2009 ''[http://www.lsp.partio.fi/kilpailut/nya/ Nyota ya Africa]'', Rusko, [[Varsinais-Suomen Partiopiiri|Varsinais-Suomi]]
 
:2009 ''[http://www.lsp.partio.fi/kilpailut/nya/ Nyota ya Africa]'', Rusko, [[Varsinais-Suomen Partiopiiri|Varsinais-Suomi]]
 
:2008 ''[http://www.epp.partio.fi/torppa/ Torppa 2008]'', Pietarsaari, [[Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset|Etelä-Pohjanmaa]]
 
:2008 ''[http://www.epp.partio.fi/torppa/ Torppa 2008]'', Pietarsaari, [[Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset|Etelä-Pohjanmaa]]

Versio 9. helmikuuta 2011 kello 19.29

Luettelo Partiotaitojen Suomenmestaruuspartiotaitokilpailuista. Täydennystä kaivataan ennen vuotta 1989 olleista kisoista.

Suomen Partiolaiset

Talvikisat

2011 Lapinlahti, Lapinlahti, Järvi-Suomi
2010 Ajo, Pirkkala, Häme
2009 Plask, Sipoo, FiSSc
2008 Eukon Kanto, Ruokolahti, Etelä-Karjala
2007 Hankisata, - , Pääkaupunkiseutu
2006 Trombi, Mäntyharju, Etelä-Savo
2005 Nuoske!, Kerava, Uusimaa
2004 Muohtage, Muonio, Lappi
2003 HELA, Ähtäri, Etelä-Pohjanmaa
2002 Lumikko, Kontiolahti, Pohjois-Karjala
2001 Kylmääki -01°, Naantali, Varsinais-Suomi
2000 Mehtäkatti, Vuokatti, Kainuu
1999 Jänkkärä, Hankasalmi, Keski-Suomi
1998 Hirvenhiihto, Kuru, Häme
1997 Kieppi -97, Rokua, Pohjois-Pohjanmaa
1996 FiSScNet, Hanko, FiSSc
1995 Pälkään Päästö, Espoo, Pääkaupunkiseutu
1994 Piilumi, Imatra
1993 Pirkka, Nastola
1992 Pölläkkä, Kuopio, Pohjois-Savo
1991 Pestoo, Elimäki
1990 Talviteloilla, Hyvinkää, Uusimaa
1989 Latutarha, Paimio, Varsinais-Suomi
1988 Karhunkierros IV, Säkylä, Satakunta
1987 Kuuden Kärpän kierros IV, Mustasaari, Etelä-Pohjanmaa
1986 Talvisio, Ylöjärvi, Häme
1985 Taltee, Riihimäki, Salpausselkä
1984 Vaajakoski
1983 Rokan Rässi, Kajaani
1982 Tervanjuonti, Kokkola
1981 Huilaus, Pello, Lappi
1980 ei kisaa
1979 Karhula
1978 Potnapekka, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
1977
1976 Willinmiehen Wirsta, Lappeenranta
1975 Vaasa
1974 Kuuden Kärpän kierros, Vaasa, Etelä-Pohjanmaa
1973 Pogosta, Ilomantsi
1972 
1971  Talvimestaruuskilpailut, Lahti

Kevätkisat

2011 Dyyni, Yyteri, Lounais-Suomi
2010 Pakki, Kannus, Pohjanmaa
2009 Lohi-09, Kotka, Kymenlaakso
2008 Tervareitti, Kajaani, Järvi-Suomi
2007 Salppurin kisat², Salpausselkä
2006 Poiskotti, Tampere, Häme
2005 Puhki On, Kaustinen, Keski-Pohjanmaa
2004 Mehton Pyräys, Vaajakoski, Keski-Suomi
2003 Kaski, Siilinjärvi, Pohjois-Savo
2002 Salonhalakasu, Oulunsalo, Pohjois-Pohjanmaa
2001 Tåokåko, Kemiö, FiSSc
2000 Vesillelasku, Helsinki, Uusimaa
1999 IV° Yhteys, Helsinki, Pääkaupunkiseutu
1998 Karhunkierros VII, Eura, Satakunta
1997 Sippu 97, Anjalankoski, Kymenlaakso
1996 Jätin Jäljet, Keminmaa, Lappi
1995 Operaatio Hapine, Lohtaja, Keski-Pohjanmaa
1994 Juustoralli, Hämeenlinna, Häme
1993 Plägä, Nauvo
1992 Pohojanmaan kautta, Vöyri, Etelä-Pohjanmaa
1991 Nysse, Tampere, Häme
1990 Susikko, Joensuu, Pohjois-Karjala
1989 Viis siitä, Muurame, Keski-Suomi
1988
1987 Tsolabma, Nuuksio
1986 Kyöpelinkierto, Suonenjoki, Pohjois-Savo
1985 Jätkän jotos, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
1984
1983
1982 Voudin Wirsta, Savonlinna, Etelä-Savo
1981
1980
1979 Kuuden Kärpän Kierros II, Vaasa, Etelä-Pohjanmaa
1978 Kainuu
1977 Rapasalmen ylitys, Nastola
1976 Rämpsänkulman Rysäys, Riihimäki
1975 Raisio

Syyskisat

2011 Partio.nyt.2.011, Espoo-Kauniainen, Pääkaupunkiseutu
2010 Via Custus, Lohja, Uusimaa
2009 Nyota ya Africa, Rusko, Varsinais-Suomi
2008 Torppa 2008, Pietarsaari, Etelä-Pohjanmaa
2007 Jäläki 07, Oulun seutu , Pohjois-Pohjanmaa
2006 Karhunkierros VIII, Säkylä, Satakunta
2005 Kontio, Turku, Varsinais-Suomi
2004 Aikamatka, Valkeala, Kymenlaakso
2003 Smuglaus, Kirkkonummi, Pääkaupunkiseutu
2002 Karonkka, Hämeenlinna, Häme
2001 Willimies, Lappeenranta, Etelä-Karjala
2000 Reissu 2000, Mäntyharju, Etelä-Savo
1999 Kara 99, Riihimäki, Salpausselkä
1998 Kuikka 98, Kuopio, Pohjois-Savo
1997 Jouhikko, Joensuu, Pohjois-Karjala
1996 Rajalla, Karkkila, Uusimaa
1995 Karhusaari, Naantali, Varsinais-Suomi
1994 MäkiMatti, Jyväskylä, Keski-Suomi
1993 Karhunkierros VI, Pori, Satakunta
1992 Kieron Huijjjaus, Kajaani, Kainuu
1991 Maaltapako, Nuuksio, Pääkaupunkiseutu
1990 Haukka, Sahalahti, Häme
1989 Kopukka, Kannus, Keski-Pohjanmaa
1988 Nulkkaus, Rovaniemi, Lappi
1987 Jätkänlenkki, Varkaus, Etelä-Savo
1986
1985 Metsänkäynti,
1984 Vonkaus, Kouvola
1983 Krekkuajaaset, Kauhava, Etelä-Pohjanmaa
1982
1981
1980 Lähiöhölkkä, Helsinki
1979
1978 Koukku,Uusimaa Kerava
1977 Kenkiä, Riihimäki, Salpausselkä
1976 Kisällinkisat, Helsinki Kirkkonummi
1975 50-villitys, Turku

Suomen Partiopoikajärjestö ja Suomen Partiotyttöjärjestö

Talvikisat

1972 SPJ, Kajaani
1971 SPJn, Lahti
1970 SPJn, Mikkeli, Suur-Savo
1969 SPJn, Rajamäki
1968 SPJn, Forssa
1967 SPJn, Hämeenlinna
1966 SPJn, Kangasala
1965 SPJn, Kuopio
1964 SPJn, Varkaus
1963 SPJn, Jyväskylä
1962 SPJn, Mänttä
1961 SPJn, Uusikylä Salpausselkä
1960 SPJn, Nuijamaa
1959 SPJn, Kyminlinna
1958 SPJn, Vaajakoski
1957 SPJn, Hyvinkää
1956 SPJn, Mikkeli
1955 SPJn, Nokia
1954 SPJn, Fiskars
1953 SPJn 1. talvipartiotaitomestaruuskilpailut Lallen Vaellus, Jämsänkoski

Syyskisat

1974 SPJn ja SPTJn yhteiset: Pirkkalaistaival, Tampere (Pirkkala)
1973 SPJn, Kalajoki
1972 SPJn, Pori
1971 SPJn, Oulu
1970 SPJn, Tikkakoski
1969 SPJn, Kouvola
1968 SPJn, Hämeenlinna
1967 SPJn, Sauvo
1966 SPJn, Kirkkonummi
1965 SPJn, Nakkila
1964 SPJn, Tammisaari
1963 SPJn, Nokia
1962 SPJn, Riihimäki
1961 SPJn, Karkkila
1960 SPJn, Pieksämäki
1959 SPJn, Espoo
1958 SPJn, Yläne
1957 SPJn, Kuopio
1956 SPJn, Ahlainen
1955 SPJn, Lahti
1954 SPJn, Lievestuore
1953 SPJn, (suurleiri) Sulkava ja SPTJn 1. partiotaitomestaruuskilpailut, Espoo
1952 SPJn, Koria
1951 SPJn, Nokia
1948 SPJn, (suurleiri) Vierumäki
1947 SPJn, Turku
1945 SPJn 1. partiotaitomestaruuskilpailut, Ruutana