656
muokkausta
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 61: | Rivi 61: | ||
| [[Ahtaajansolmu]] | | [[Ahtaajansolmu]] | ||
| | | | ||
| | | [[Pidäkesolmu]] | ||
| | | Yksi helppo tapa estää köyden karkaaminen pylpyrän läpi. | ||
| | | M || || || || || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Aisaköytös]] | ||
| | | | ||
| | | [[Köytös]] | ||
| | | Parilla tällaisella helpolla köytöksellä voi sitoa yhteen esimerkiksi telttakeppejä. | ||
| | | M || || P || || L || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 76: | Rivi 76: | ||
| | | | ||
| [[Sorkka]] | | [[Sorkka]] | ||
| | | Hyvin helppo ja nopeasti sidottava sorkka. Edellyttää sitä, että voidaan pujottaa lenkki riu'un pään yli. | ||
| | | M || Ki || || || || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[Ajomiehenkytky]] | | [[Ajomiehenkytky]], rekkakuskin sorkka | ||
| | | | ||
| | | Sidontasolmu | ||
| | | Melko yksinkertainen solmu suurten kuormien kiinnittämiseen. Kun köydestä häviää kuormitus, solmu avautuu. | ||
| | | M || || || || L || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 150: | Rivi 150: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Avomerimatto]] | ||
| | | | ||
| | | [[Punos]] | ||
| | | Hyvännäköinen pieni matto. | ||
| || || || || || | | || || || || || Ko | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Bachmannin solmu]], Bachmanin solmu | ||
| | | | ||
| Kitkasolmu | |||
| Käytetään kiipeiltäessä. Solmulla voidaan kiinnittää [[karbiinihaka]] köyteen niin, että sen paikkaa voidaan säädellä. | |||
| Kitkasolmu | |||
| Käytetään kiipeiltäessä. Solmulla voidaan kiinnittää [[karbiinihaka]] köyteen niin, että sen paikkaa voidaan säädellä. | |||
| || Ki || || || || | | || Ki || || || || | ||
| | | | ||
Rivi 205: | Rivi 198: | ||
| M || || P || || || Ko | | M || || P || || || Ko | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[Filippiiniläinen ristiköytös]] | | [[Filippiiniläinen ristiköytös]] | ||
| | | | ||
| [[Köytös]] | | [[Köytös]] | ||
| Tällä solmulla liitetään kaksi riukua X:n muotoon. Täydellinen rakenteiden ristitukiin. | | Tällä solmulla liitetään kaksi riukua X:n muotoon. Täydellinen rakenteiden ristitukiin. Tavallista ristiköytöstä parempi ohuisiin riukuihin. | ||
| || || || || L || | | || || || || L || | ||
| | | | ||
Rivi 267: | Rivi 253: | ||
| Kummitustarinat, pienempien pelottelu. | | Kummitustarinat, pienempien pelottelu. | ||
| || || || || L || Ko | | || || || || L || Ko | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 384: | Rivi 363: | ||
| | | | ||
| Köytös | | Köytös | ||
| | | Yksi kolmijalkaköytöksen muoto. | ||
| || || || || L | | || || || || L || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 446: | Rivi 425: | ||
| [[Kaksoissäiesolmu]] | | [[Kaksoissäiesolmu]] | ||
| | | | ||
| Pidäkesolmu | | Pidäkesolmu | ||
| Köyden päättely | | Köyden päättely, liukueste | ||
| || || || || || | | || || || || || | ||
| | | | ||
Rivi 472: | Rivi 451: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[Kerrattu kahdeksikko]], kahdeksikkokytky, viulusolmu | |||
| [[Tiedosto:Kerrattu kahdeksikko.jpg|50px]] | |||
| Kytky | |||
| Voidaan käyttää myös liukuesteenä. | |||
| M || || || || L || | |||
| [[Kerrattu kahdeksikko]], kahdeksikkokytky, viulusolmu | |||
| [[Tiedosto:Kerrattu kahdeksikko.jpg|50px]] | |||
| Kytky | |||
| Voidaan käyttää myös liukuesteenä. | |||
| M || || || || L || | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 489: | Rivi 461: | ||
| | | | ||
| Sorkka | | Sorkka | ||
| | | Tämä sorkka kestää vaihtelevia kuormia myös synteettisissä köysissä. | ||
| | | M || Ki || P || || L || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 509: | Rivi 481: | ||
| [[Kettinkiköytös]] | | [[Kettinkiköytös]] | ||
| | | | ||
| | | Sidontasolmu | ||
| | | Eräs tapa pakata esim. matto niin, että sen kulmat eivät lerpata. | ||
| | | M || || || || L || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 541: | Rivi 513: | ||
| || || || || || Ko | | || || || || || Ko | ||
| | | | ||
|- | |||
| [[Kiinalainen riipussolmu]] | |||
| | |||
| Koristesolmu | |||
| Solmuille epätavallisen neliön muotoinen. Näyttää [[Ystävyydensolmu|ystävyydensolmulta]], joka on kehystetty. | |||
| || || || || || Ko | |||
| | |||
|- | |- | ||
| [[Kiinalainen tupsusolmu]] | | [[Kiinalainen tupsusolmu]] | ||
Rivi 549: | Rivi 528: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Kissantassu]] | ||
| | | | ||
| | | Sorkka | ||
| [[Lehmänkytky|Lehmänkytkyn]] muunnos, joka on tarkoitettu suurille kuormille. Satamatyömiehet ja ahtaajat käyttävät tätä liinoissaan. | |||
| M || Ki || P || || || | |||
| [[ | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 628: | Rivi 600: | ||
| [[Kuormurikuskinkytky]] | | [[Kuormurikuskinkytky]] | ||
| | | | ||
| | | Sidontasolmu | ||
| | | Tämä on ajomiehen kytkyn nykyaikainen muunnos. | ||
| | | M || || || || L || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 654: | Rivi 626: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[Käsirautasolmu]] | | [[Käsirautasolmu]], kammitsasolmu | ||
| | | | ||
| Kiristyvä silmukka | | Kiristyvä silmukka | ||
Rivi 705: | Rivi 677: | ||
| [[Lehmänkytkymuunnos]] | | [[Lehmänkytkymuunnos]] | ||
| | | | ||
| Sorkka | | Sorkka | ||
| | | Pitävä muunnos lehmänkytkystä, eikä ole edes pahan näköinen. | ||
| | | M || || P || || L || Ko | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 717: | Rivi 689: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Lepuutin]], lepuuttaja | ||
| | | | ||
| | | - | ||
| | | Veneen laidan yli ripustettava pötkylä, joka estää veneen hankautumisen laituria vasten. | ||
| M || || || || || | | M || || || || || Ko | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 828: | Rivi 800: | ||
| M || || P || || L || | | M || || P || || L || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[Moku-rihmos]] | | [[Moku-rihmos]] | ||
Rivi 932: | Rivi 897: | ||
| Nimi kertoo kaiken. | | Nimi kertoo kaiken. | ||
| || || || Ka || || | | || || || Ka || || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 1 124: | Rivi 1 082: | ||
|- | |- | ||
| [[Puolinykäisysilmukkasolmu]] | | [[Puolinykäisysilmukkasolmu]] | ||
| | | | ||
| ? | | ? | ||
Rivi 1 312: | Rivi 1 263: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[Säädettävä silmukka ja kytky]] | | [[Säädettävä silmukka]] | ||
| | |||
| Kitkasolmu | |||
| Tätä melko uutta solmua monet kiipeilijät käyttävät säädettävänä lenkkinään. Se on hyvin turvallinen ja pitävä. Äkkikuorman alla se ottaa kuormaa vastaan luistamalla hieman. Solmun on kehittänyt eräs kiipeilijä nimeltään Chisnall. | |||
| M || Ki || P || || || | |||
| | |||
|- | |||
| [[Säädettävä kytky]] | |||
| | | | ||
| | | Kitkasolmu / kytky | ||
| | | Chisnall ei todellakaan käyttänyt liikaa mielikuvitusta keskiessään solmuilleen nimiä. Tämäkin on juuri sitä miltä se kuulostaa, hyvin pitävä ja turvallinen säädettävä kytky. Äkkikuormituksessa solmut luistavat hieman ottaakseen vastaan osan kuormasta. | ||
| | | M || Ki || P || || L || | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Rivi 1 578: | Rivi 1 536: | ||
* [[Luettelo kytkyistä]] (ei ajan tasalla) | * [[Luettelo kytkyistä]] (ei ajan tasalla) | ||
* [[Luettelo sorkista]] (ei ajan tasalla) | * [[Luettelo sorkista]] (ei ajan tasalla) | ||
* [[Luettelo Yhdysvaltain armeijan selviytymisoppaan solmuista]] | |||
[[Luokka:Luettelot]] | [[Luokka:Luettelot]] |
muokkausta