24
muokkausta
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(27 välissä olevaa versiota 10 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| | {{lippukunta | ||
|- | |nimi=Napapiirin Pojat | ||
| | |tyyppi=poika | ||
|perustettu=1949 | |||
|perustettu_pvm=26. lokakuuta | |||
|jäsenmäärä=138 | |||
|lyhenne=NaPo | |||
|sisarlippukunta=Napapiirin Tytöt | |||
|toiminta-alue=Rovaniemi | |||
|piiri=Lapin Partiolaiset | |||
|alue= | |||
|aluejärjestö= | |||
|ryhmittymä= | |||
|taustayhteisö=Rovaniemen seurakunta | |||
|kolo= | |||
|kämppä=Povari, Pikku-Povari, Mäntylampi | |||
|vene= | |||
|huivikuvaus=Huivin toinen puoli on harmaa ja toinen sininen, reunat ovat valkoiset. Harmaa kuvaa maata ja sininen taivasta. Huivin alakulmassa on keltainen "Toivontähti", joka on Rovaniemen pitäjän sinetistä 1700-luvulta. "Vieläkään ei ole yhtään konetekoista huivia tehty!" | |||
|paitakuvaus=sininen | |||
|huivikuva=[[Kuva:Napapiirin Poikien huivi.gif]] | |||
|lippukuva= | |||
|www=https://www.facebook.com/napapiirinpojat | |||
}} | |||
'''Napapiirin Pojat''' on perinteikäs lippukunta Rovaniemeltä. Vuonna 2005 lippukunnassa toimi ''138'' jäsenmaksun maksanutta jäsentä ''viidessä'' vartiossa ja ''seitsemässä'' laumassa. | |||
==Historiaa== | |||
Napapiirin Poikien perustamisen taustalla oli havainto partion sopivuudesta nuorisotyön toimintatavaksi. Lippukunta perustettiin Rovaniemellä [[26. lokakuuta|26.10.]][[1949]]. Perustamista oli edeltänyt [[1949|saman vuoden]] heinäkuussa, [[18. heinäkuuta|18.7.]] pidetty [[partiolupaus|lupauksenantotilaisuus]]. Partiojohtaja, HNMKY:n poikatyönsihteeri [[Reino Aalto]] oli saapunut Helsingistä lupausta vastaanottamaan. Ensimmäiset lupauksenantajat olivat Erkki Alasuutari, Onni Möttönen ja Ilmo Pulkamo. | |||
Toiminta alkoi jo samana vuonna Hukka-vartion muodossa. [[Vartionjohtaja]]na toimi Erkki Alasuutari ja jäseninä Aarne Rasmussen, Kalevi Pöykkö, Erkki Melartin, Ilmo Pulkamo, Raimo Turunen, Veli Pulkamo, Kalevi Turunen ja Matti Ikäheimonen. | |||
Ensimmäinen [[Vartionjohtajien peruskurssi|vartionjohtajakurssi]] pidettiin yhdessä [[Revontulet|Revontulien]] (nyk. [[Napapiirin Tytöt]]) kanssa Nivankylässä keväällä [[1950]]. | |||
==Lippukunnanjohtajat== | |||
{|- | |||
| 1949-1950 | |||
| Erkki Nousiainen | |||
|- | |||
| 1950-1951 | |||
| Mauno Heikkilä | |||
|- | |||
| 1951-1952 | |||
| Reima Tuomi | |||
|- | |||
| 1952-1953 | |||
| Aarno Selander | |||
|- | |||
| 1953-1954 | |||
| Pauli Marttala | |||
|- | |||
| 1954-1960 | |||
| Manu Heikkilä | |||
|- | |||
| 1960-1964 | |||
| Paavo Seppänen | |||
|- | |||
| 1964-1971 | |||
| Eero Nahkuri | |||
|- | |||
| 1971-1973 | |||
| Reino Tikkinen | |||
|- | |||
| 1973-1974 | |||
| Vesa-Pekka "Vee-Pee" Koivuranta | |||
|- | |||
| 1974-1975 | |||
| Paavo Haapaniemi | |||
|- | |||
| 1975-1976 | |||
| Pentti Tarvainen | |||
|- | |||
| 1976-1987 | |||
| Kari "Nikke" Niukkanen | |||
|- | |||
| 1987-1991 | |||
| Markku "Mage" Palovaara | |||
|- | |- | ||
| | | 1991-1992 | ||
| Kari "Luitsi" Lukkarinen | |||
|- | |- | ||
| | | 1992-1995 | ||
| Vesa Honkonen | |||
|- | |- | ||
| | | 1995-1997 | ||
| Juha Perälä | |||
|- | |- | ||
| | | 1997-1999 | ||
| Antti Saarinen | |||
|- | |- | ||
| | | 1999-2001 | ||
| Markku "Mage" Palovaara | |||
|- | |- | ||
| | | 2001-2003 | ||
| Jaakko Saranki | |||
|- | |- | ||
| | | 2003-2004 | ||
| Heikki Kylmälä | |||
|- | |- | ||
| | | 2004-2005 | ||
| Pekka Palovaara | |||
|- | |- | ||
| | | 2005-2006 | ||
| Juho Korpela | |||
|- | |- | ||
| | | 2006-2007 | ||
| Pekka Palovaara | |||
|- | |- | ||
| | | 2007-2011 | ||
| Vesa Miettunen | |||
|- | |- | ||
| | | 2011-2014 | ||
| Esa Marjomaa | |||
|- | |- | ||
| 2014- | |||
| Tapio Nykänen | |||
|} | |} | ||
Napapiirin Poikien huivi on perinteisesti tehty käsityönä. | ==Taustayhteisö== | ||
Lippukunnan [[taustayhteisö]]nä toimii Rovaniemen seurakunta. Se on tukenut NaPo:n toimintaa merkittävästi, mm. antamalla yhden työntekijöistään lähes kokonaan lippukunnan partiotyötä tekemään. 70-80- luvuilla tämä työntekijä toimi lippukunnassa sen johtajana. Myös [[sisarlippukunta|sisarlippukunnalla]], [[Napapiirin Tytöt|Napapiirin Tytöillä]] oli sama tilanne. | |||
==Lippukunnan huivi== | |||
Kevättalvella 1955 Napapiirin Poikien vanhempainneuvoston pyynnöstä Esko "Peesari" Seppälä ryhtyi suunnittelemaan NaPolle huivia. Peesari päätyi sinisen ja harmaan värin yhdistämiseen takakulmasta ylös nousevalla saumalla. Takakolkkaan hän suunnitteli Lapin Partiopoikapiirin tunnuksen, valkoisen neliön, joka kuvasi tunturia. Tämä neliö on sittemmin jäänyt huivista pois. Neliö yhdistettiin huiviin valkoisella reunuksella. Huivin takakolkkaan hän lisäsi paikkakunnan tunnukseksi Rovaniemen pitäjän sinetistä 1700-luvulta peräisin olevan toivon tähden, keltaisella ommeltuna. Ehdotus hyväksyttiin, ensimmäinen erä ommeltiin ja huivi otettiin virallisesti käyttöön 26.11.1955. | |||
Napapiirin Poikien [[partiohuivi]] on perinteisesti tehty käsityönä, useat ahkerat partioäidit kymmeniä kappaleita (eniten Tellervo Enbuske vuosina 1980-94 n. 250 kpl). | |||
==Yhteystiedot== | |||
{|- | |||
| Sähköposti: | |||
| napapiirinpojat@gmail.com | |||
|- | |||
| Facebook: | |||
| https://www.facebook.com/napapiirinpojat | |||
|- | |||
| Instagram: | |||
| https://instagram.com/napapiirinpojat/ | |||
|} | |||
{{Malline:Lapin lippukunnat}} | {{Malline:Lapin lippukunnat}} |
muokkausta