Ero sivun ”Napapiirin Pojat” versioiden välillä
(Ak: Sivun sisältö korvattiin sisällöllä ”SUOSITTELEN KAIKKIA HUORIA KATTOO PEILII JA MENNÄ NUSSIMAAN MUTSINNE PERSETTÄ”) |
p (Käyttäjän ArttuS. Teen vielä yhden paluun (keskustelu) muokkaukset kumottiin ja sivu palautettiin viimeisimpään käyttäjän [[User:Faravid|Far) |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{{lippukunta | |||
|nimi=Napapiirin Pojat | |||
|tyyppi=poika | |||
|perustettu=1949 | |||
|perustettu_pvm=26. lokakuuta | |||
|jäsenmäärä=138 | |||
|lyhenne=NaPo | |||
|sisarlippukunta=Napapiirin Tytöt | |||
|toiminta-alue=Rovaniemi | |||
|piiri=Lapin Partiolaiset | |||
|alue= | |||
|aluejärjestö= | |||
|ryhmittymä= | |||
|taustayhteisö=Rovaniemen seurakunta | |||
|kolo= | |||
|kämppä=Povari, Pikku-Povari, Mäntylampi | |||
|vene= | |||
|huivikuvaus=sini-harmaa | |||
|paitakuvaus=sininen | |||
|huivikuva=[[Kuva:Napapiirin Poikien huivi.gif]] | |||
|lippukuva= | |||
|www=http://www.napo.fi | |||
}} | |||
Napapiirin Pojat on perinteikäs lippukunta Rovaniemeltä. Vuonna 2005 lippukunnassa toimi '''138''' jäsenmaksun maksanutta jäsentä '''viidessä''' vartiossa ja '''seitsemässä''' laumassa. | |||
==Historiaa== | |||
Napapiirin Poikien perustamisen taustalla oli havainto partion sopivuudesta nuorisotyön toimintatavaksi. Lippukunta perustettiin Rovaniemellä [[26. lokakuuta|26.10.]][[1949]]. Perustamista oli edeltänyt [[1949|saman vuoden]] heinäkuussa, [[Malline:18. heinäkuuta|18.7.]] pidetty [[partiolupaus|lupauksenantotilaisuus]]. Partiojohtaja, HNMKY:n poikatyönsihteeri [[Reino Aalto]] oli saapunut Helsingistä lupausta vastaanottamaan. Ensimmäiset lupauksenantajat olivat [[Erkki Alasuutari]], [[Onni Möttönen]] ja [[Ilmo Pulkamo]]. | |||
Toiminta alkoi jo samana vuonna Hukka-vartion muodossa. [[Vartionjohtaja]]na toimi Erkki Alasuutari ja jäseninä [[Aarne Rasmussen]], [[Kalevi Pöykkö]], [[Erkki Melartin]], Ilmo Pulkamo, [[Raimo Turunen]], [[Veli Pulkamo]], [[Kalevi Turunen]] ja [[Matti Ikäheimonen]]. | |||
Ensimmäinen [[Vartionjohtajien peruskurssi|vartionjohtajakurssi]] pidettiin yhdessä [[Revontulet|Revontulien]] (nyk. [[Napapiirin Tytöt]]) kanssa Nivankylässä keväällä [[1950]]. | |||
==Lippukunnanjohtajat== | |||
{|- | |||
| 1949-1950 | |||
| [[Erkki Nousiainen]] | |||
|- | |||
| 1950-1951 | |||
| [[Mauno Heikkilä]] | |||
|- | |||
| 1951-1952 | |||
| [[Reima Tuomi]] | |||
|- | |||
| 1952-1953 | |||
| [[Aarno Selander]] | |||
|- | |||
| 1953-1954 | |||
| [[Pauli Marttala]] | |||
|- | |||
| 1954-1960 | |||
| [[Manu Heikkilä]] | |||
|- | |||
| 1960-1964 | |||
| [[Paavo Seppänen]] | |||
|- | |||
| 1964-1971 | |||
| [[Eero Nahkuri]] | |||
|- | |||
| 1971-1973 | |||
| [[Reino Tikkinen]] | |||
|- | |||
| 1973-1974 | |||
| [[Vesa-Pekka Koivuranta|Vesa-Pekka "Vee-Pee" Koivuranta]] | |||
|- | |||
| 1974-1975 | |||
| [[Paavo Haapaniemi]] | |||
|- | |||
| 1975-1976 | |||
| [[Pentti Tarvainen]] | |||
|- | |||
| 1976-1987 | |||
| [[Kari Niukkanen|Kari "Nikke" Niukkanen]] | |||
|- | |||
| 1987-1991 | |||
| [[Markku Palovaara|Markku "Mage" Palovaara]] | |||
|- | |||
| 1991-1992 | |||
| [[Kari Lukkarinen|Kari "Luitsi" Lukkarinen]] | |||
|- | |||
| 1992-1995 | |||
| [[Vesa Honkonen]] | |||
|- | |||
| 1995-1997 | |||
| [[Juha Perälä]] | |||
|- | |||
| 1997-1999 | |||
| [[Antti Saarinen]] | |||
|- | |||
| 1999-2001 | |||
| [[Markku Palovaara|Markku "Mage" Palovaara]] | |||
|- | |||
| 2001-2003 | |||
| [[Jaakko Saranki]] | |||
|- | |||
| 2003-2004 | |||
| [[Heikki Kylmälä]] | |||
|- | |||
| 2004-2005 | |||
| [[Pekka Palovaara]] | |||
|- | |||
| 2005-2006 | |||
| [[Juho Korpela]] | |||
|- | |||
| 2006-2007 | |||
| [[Pekka Palovaara]] | |||
|- | |||
| 2007- | |||
|[[Vesa Miettunen]] | |||
|} | |||
==Taustayhteisö== | |||
Lippukunnan [[taustayhteisö]]nä toimii Rovaniemen seurakunta. Se on tukenut NaPo:n toimintaa merkittävästi, mm. antamalla yhden työntekijöistään lähes kokonaan lippukunnan partiotyötä tekemään. 70-80- luvuilla tämä työntekijä toimi lippukunnassa sen johtajana. Myös [[sisarlippukunta|sisarlippukunnalla]], [[Napapiirin Tytöt|Napapiirin Tytöillä]] oli sama tilanne. | |||
==Knoppitietoa NaPo:sta== | |||
Napapiirin Poikien [[partiohuivi]] on perinteisesti tehty käsityönä. | |||
==Kotisivu== | |||
http://www.napo.fi | |||
{{tynkä/Lappi}} | |||
{{Malline:Lapin lippukunnat}} |
Versio 21. lokakuuta 2008 kello 19.52
Napapiirin Pojat | |
---|---|
Perustiedot | |
Tyyppi: | poikalippukunta |
Perustettu: | 26. lokakuuta 1949 |
Jäsenmäärä: | 138 henkilöä |
Lyhenne: | NaPo |
Sisarlippukunta: | Napapiirin Tytöt |
Toiminta-alue | |
Toiminta-alue: | Rovaniemi |
Partiopiiri: | Lapin Partiolaiset |
Taustayhteisö: | Rovaniemen seurakunta |
Toimipaikat | |
Kämppä: | Povari, Pikku-Povari, Mäntylampi |
Tunnukset | |
Huivi | |
sini-harmaa | |
Partiopaita | |
sininen | |
Linkit | |
http://www.napo.fi |
Napapiirin Pojat on perinteikäs lippukunta Rovaniemeltä. Vuonna 2005 lippukunnassa toimi 138 jäsenmaksun maksanutta jäsentä viidessä vartiossa ja seitsemässä laumassa.
Historiaa
Napapiirin Poikien perustamisen taustalla oli havainto partion sopivuudesta nuorisotyön toimintatavaksi. Lippukunta perustettiin Rovaniemellä 26.10.1949. Perustamista oli edeltänyt saman vuoden heinäkuussa, 18.7. pidetty lupauksenantotilaisuus. Partiojohtaja, HNMKY:n poikatyönsihteeri Reino Aalto oli saapunut Helsingistä lupausta vastaanottamaan. Ensimmäiset lupauksenantajat olivat Erkki Alasuutari, Onni Möttönen ja Ilmo Pulkamo.
Toiminta alkoi jo samana vuonna Hukka-vartion muodossa. Vartionjohtajana toimi Erkki Alasuutari ja jäseninä Aarne Rasmussen, Kalevi Pöykkö, Erkki Melartin, Ilmo Pulkamo, Raimo Turunen, Veli Pulkamo, Kalevi Turunen ja Matti Ikäheimonen.
Ensimmäinen vartionjohtajakurssi pidettiin yhdessä Revontulien (nyk. Napapiirin Tytöt) kanssa Nivankylässä keväällä 1950.
Lippukunnanjohtajat
1949-1950 | Erkki Nousiainen |
1950-1951 | Mauno Heikkilä |
1951-1952 | Reima Tuomi |
1952-1953 | Aarno Selander |
1953-1954 | Pauli Marttala |
1954-1960 | Manu Heikkilä |
1960-1964 | Paavo Seppänen |
1964-1971 | Eero Nahkuri |
1971-1973 | Reino Tikkinen |
1973-1974 | Vesa-Pekka "Vee-Pee" Koivuranta |
1974-1975 | Paavo Haapaniemi |
1975-1976 | Pentti Tarvainen |
1976-1987 | Kari "Nikke" Niukkanen |
1987-1991 | Markku "Mage" Palovaara |
1991-1992 | Kari "Luitsi" Lukkarinen |
1992-1995 | Vesa Honkonen |
1995-1997 | Juha Perälä |
1997-1999 | Antti Saarinen |
1999-2001 | Markku "Mage" Palovaara |
2001-2003 | Jaakko Saranki |
2003-2004 | Heikki Kylmälä |
2004-2005 | Pekka Palovaara |
2005-2006 | Juho Korpela |
2006-2007 | Pekka Palovaara |
2007- | Vesa Miettunen |
Taustayhteisö
Lippukunnan taustayhteisönä toimii Rovaniemen seurakunta. Se on tukenut NaPo:n toimintaa merkittävästi, mm. antamalla yhden työntekijöistään lähes kokonaan lippukunnan partiotyötä tekemään. 70-80- luvuilla tämä työntekijä toimi lippukunnassa sen johtajana. Myös sisarlippukunnalla, Napapiirin Tytöillä oli sama tilanne.
Knoppitietoa NaPo:sta
Napapiirin Poikien partiohuivi on perinteisesti tehty käsityönä.
Kotisivu
Kielas | Metsä-Lappi | Tunturi-Lappi
Aavanvalkea | Inarin Tunturisudet | Kallin Kanervat | Karun Sirkut ja Eräveljet | Kemijärven Tunturitytöt ja -pojat | Kemin Kotkat | Keminmaan Kivekkäät | Keron Kiertäjät | Kiirunapartio | Kitkankiertäjät | Korvatunturin Kävijät | Kätkän Kävijät | Lapin Kiehiset ja Kivekkäät | Lapin Samoilijat | Mellan Kiipijät | Meän Eräpartio | Muonion Susipirkat | Napapiirin Pojat | Napapiirin Tytöt | Njálat | Partiolippukunta Kielaat | Pellon Pailakat | Pellon Väyläveikot | Pohjan Tytöt ja Sissit | Pohjolan Tytöt | Sallan Erauspojat | Seitapartio | Simon Kuutit | Tervolan Jatulitytöt ja -pojat | Ylläs-Partio