656
muokkausta
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 163: | Rivi 163: | ||
|- | |- | ||
| Kitkasolmu || Itselukkiutuva solmu, joka on hyödyllinen kiipeilyssä. | | Kitkasolmu || Itselukkiutuva solmu, joka on hyödyllinen kiipeilyssä. | ||
|- | |||
| Koristesolmu || Eroaa [[punos|punoksesta]] siinä, että tehdään vain yhdestä säikeestä. | |||
|- | |- | ||
| [[Kytky]] || Kahden köyden kytkeminen toisiinsa. | | [[Kytky]] || Kahden köyden kytkeminen toisiinsa. | ||
Rivi 172: | Rivi 174: | ||
| [[Pujos]] || Pujoksia käytetään kahden samanpaksuisen köyden yhteenliittämiseen. Köysien täytyy olla kolmisäikeisiä. | | [[Pujos]] || Pujoksia käytetään kahden samanpaksuisen köyden yhteenliittämiseen. Köysien täytyy olla kolmisäikeisiä. | ||
|- | |- | ||
| [[Punos]] || Punos tehdään monesta | | [[Punos]] || Punos tehdään monesta narusta tai köydestä. Siinä toistuvat yksinkertaiset kuviot. Esimerkiksi [[letti]] on punos. | ||
|- | |- | ||
| [[Rihmos]] || Tällä solmulla päätellään köyden pää ja estetään sitä rispaantumasta. | | [[Rihmos]] || Tällä solmulla päätellään köyden pää ja estetään sitä rispaantumasta. | ||
Rivi 239: | Rivi 241: | ||
|- | |- | ||
| [[Amerikkalainen säkkisolmu]] | | [[Amerikkalainen säkkisolmu]] | ||
| [[Tiedosto:Säkkisolmu.jpg| | | [[Tiedosto:Säkkisolmu.jpg|30px]] | ||
| Sorkka | | Sorkka | ||
| Esimerkiksi pullon kantaminen vyöllä. Hyvin monikäyttöinen solmu. | | Esimerkiksi pullon kantaminen vyöllä. Hyvin monikäyttöinen solmu. | ||
Rivi 250: | Rivi 252: | ||
| ? | | ? | ||
| || || || || | | || || || || | ||
| | |||
|- | |||
| [[Ankkurisolmu]] | |||
| [[Tiedosto:Ankkurisolmu.jpg|30px]] | |||
| Sorkka | |||
| Hinausköysien kiinnittäminen renkaisiin. | |||
| M || || || || | |||
| | |||
|- | |||
| [[Apila]] | |||
| | |||
| Koristesolmu | |||
| Käytetään koristeena, sopii vaikkapa pannunaluseksi. | |||
| || || || || Ko | |||
| | | | ||
|- | |- |
muokkausta