Ero sivun ”PartioWiki:Malline” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
(Lisää vanha ohjelma -malline) |
||
(20 välissä olevaa versiota 6 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
PartioWikissä käytetään mallineita esimerkiksi korjattavien tai lyhyiden artikkeleiden merkitsemiseen, | PartioWikissä käytetään '''mallineita''' esimerkiksi korjattavien tai lyhyiden artikkeleiden merkitsemiseen, niin että muut muokkaajat voisivat käydä katsomassa listan näistä korjattavista artikkeleista, ja edelleen korjata niitä. Mallineita käytetään myös usein toistuvista asioista, kuten esim. piirien lippukuntien luetteloista. | ||
Käytössä olevat tynkämallineet löydät sivulta [[PartioWiki:Malline/Tyngät]]. | |||
Kuviin liittyvät mallineet löydät sivulta [[PartioWiki:Malline/Kuvat]]. | |||
Käyttäjiin liittyvät pestimallinteet löydät sivulta [[PartioWiki:Malline/Käyttäjä]] / [[:Luokka:Käyttäjälaatikot]]. | |||
Artikkelimallineet löytyvät sivulta [[:Luokka:Artikkelimallineet]]. | |||
Lisäksi käytössä ovat seuraavat mallineet: | Lisäksi käytössä ovat seuraavat mallineet: | ||
{| rules="all" border=2" style="border: solid 1px #AAA;" | |||
{|border=" | !Malline | ||
!Käyttö | |||
!Huomautuksia | |||
|- | |- | ||
|{{poistettava}} | |{{poistettava|Syy}} | ||
|Syystä tai toisesta poistettava artikkeli. Saattaa olla esimerkiksi liian epämerkittävä tai liian heikkolaatuinen korjattavaksi. '''Perustele mallineen käyttö sivun keskustelusivulla tai malline poistetaan sitä huomioimatta! | |<nowiki>{{poistettava|Syy}}</nowiki> | ||
|Syystä tai toisesta poistettava artikkeli. Saattaa olla esimerkiksi liian epämerkittävä tai liian heikkolaatuinen korjattavaksi. '''Perustele mallineen käyttö sivun keskustelusivulla tai malline poistetaan sitä huomioimatta!''' | |||
|- | |- | ||
|{{korjattava}} | |{{korjattava}} | ||
|<nowiki>{{korjattava}}</nowiki> | |||
|Artikkeli, joka on kielellisesti tai sisällöllisesti heikkolaatuinen. Kerro mallineen asettamisen syy sivun keskustelusivulla! | |Artikkeli, joka on kielellisesti tai sisällöllisesti heikkolaatuinen. Kerro mallineen asettamisen syy sivun keskustelusivulla! | ||
|- | |||
|{{vanhentunut|Syy}} | |||
|<nowiki>{{vanhentunut|Syy}}</nowiki> | |||
|Artikkeli sisältää vanhentunutta tietoa. Anna lyhyt selite parametrina ja kerro tarkemmat perustelut sivun keskustelusivulla. | |||
|- | |||
|{{alustava}} | |||
|<nowiki>{{alustava}}</nowiki> | |||
|Artikkeli, jonka käsittelemä aihe ei kaikilta osin ole lopullisesti varmistettu ja/tai päätetty esimerkiksi valmisteluvaiheen jatkumisen vuoksi. | |||
|- | |||
|{{alustava/OU}} | |||
|<nowiki>{{alustava/OU}}</nowiki> | |||
|Artikkeli, joka käsittelee Ohjelmauudistus 2010 -projektia ja artikkelissa on "tietoa" jota ei ole lopullisesti varmistettu ja/tai päätetty. | |||
|- | |||
|{{vanha ohjelma|vuosi=VUOSI|vastine=VASTINE}} | |||
|<nowiki>{{vanha ohjelma|vuosi=VUOSI|vastine=VASTINE}}</nowiki> | |||
|Artikkeli sisältää vanhan ikäkausiohjelman mukaista tietoa. Anna vapaaehtoisina parametrina vuosi (todennäköisesti 1994) ja nykyisen ohjelman mukaisen artikkelin nimi. Malline lisää artikkelin luokkaan <nowiki>[[Luokka:Partio-ohjelma VUOSI]]</nowiki>. | |||
|- | |- | ||
|{{ohjesivu}} | |{{ohjesivu}} | ||
|<nowiki>{{ohjesivu}}</nowiki> | |||
|PartioWikin ohjesivut | |PartioWikin ohjesivut | ||
|- | |- | ||
|{{Suomen partiopiirit}} | |{{Suomen partiopiirit}} | ||
|<nowiki>{{Suomen partiopiirit}}</nowiki> | |||
|Suomen partiopiirit | |Suomen partiopiirit | ||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Etelä-Karjalan Partiolaiset}} | ||
|Etelä-Karjalan | |<nowiki>{{Etelä-Karjalan Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Etelä-Karjalan Partiolaiset | |||
|- | |||
|{{Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset}} | |||
|<nowiki>{{Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset}}</nowiki> | |||
|Etelä-Pohjanmaan Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Etelä-Savon Partiolaiset}} | ||
|Etelä- | |<nowiki>{{Etelä-Savon Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Etelä-Savon Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Finlands Svenska Scouter}} | ||
| | |<nowiki>{{Finlands Svenska Scouter}}</nowiki> | ||
|Finlands Svenska Scouter | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Hämeen Partiolaiset}} | ||
| | |<nowiki>{{Hämeen Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Hämeen Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Kainuun Partiolaiset}} | ||
| | |<nowiki>{{Kainuun Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Kainuun Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Keski-Pohjanmaan Partiolaiset}} | ||
| | |<nowiki>{{Keski-Pohjanmaan Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Keski-Pohjanmaan Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Keski-Suomen Partiolaiset}} | ||
|Keski- | |<nowiki>{{Keski-Suomen Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Keski-Suomen Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Kymenlaakson Partiopiiri}} | ||
| | |<nowiki>{{Kymenlaakson Partiopiiri}}</nowiki> | ||
|Kymenlaakson Partiopiiri | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Lapin Partiolaiset}} | ||
| | |<nowiki>{{Lapin Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Lapin Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Pohjanmaan Partiolaiset}} | ||
| | |<nowiki>{{Pohjanmaan Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Pohjanmaan Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Pohjois-Karjalan Partiolaiset}} | ||
|Pohjois-Karjalan | |<nowiki>{{Pohjois-Karjalan Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Pohjois-Karjalan Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri}} | ||
|Pohjois-Pohjanmaan | |<nowiki>{{Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri}}</nowiki> | ||
|Pohjois-Pohjanmaan Partiopiiri | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Pohjois-Savon Partiolaiset}} | ||
|Pohjois-Savon | |<nowiki>{{Pohjois-Savon Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Pohjois-Savon Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Pääkaupunkiseudun Partiolaiset}} | ||
|Pääkaupunkiseudun | |<nowiki>{{Pääkaupunkiseudun Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Pääkaupunkiseudun Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{Salpausselän | |{{Salpausselän Partiolaiset}} | ||
|Salpausselän | |<nowiki>{{Salpausselän Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Salpausselän Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{Satakunnan | |{{Satakunnan Partiolaiset}} | ||
|Satakunnan | |<nowiki>{{Satakunnan Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Satakunnan Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{Uudenmaan | |{{Uudenmaan Partiopiiri}} | ||
|Uudenmaan | |<nowiki>{{Uudenmaan Partiopiiri}}</nowiki> | ||
|Uudenmaan Partiopiiri | |||
|- | |- | ||
|{{Varsinais-Suomen | |{{Varsinais-Suomen Partiopiiri}} | ||
|Varsinais-Suomen | |<nowiki>{{Varsinais-Suomen Partiopiiri}}</nowiki> | ||
|Varsinais-Suomen Partiopiiri | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Espoon Partiotuki}} | ||
|Espoon | |<nowiki>{{Espoon Partiotuki}}</nowiki> | ||
|Espoon Partiotuki | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Tampereen Partiolaiset}} | ||
|Tampereen | |<nowiki>{{Tampereen Partiolaiset}}</nowiki> | ||
|Tampereen Partiolaiset | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Suomen Vapaa Partioryhmä}} | ||
| | |<nowiki>{{Suomen Vapaa Partioryhmä}}</nowiki> | ||
|Suomen Vapaa Partioryhmä | |||
|- | |- | ||
|{{Suomen | |{{Suomen Metsänkävijät}} | ||
|Suomen | |<nowiki>{{Suomen Metsänkävijät}}</nowiki> | ||
|Suomen Metsänkävijät | |||
|- | |- | ||
|{{ | |{{Suomen Versopartiolaiset}} | ||
|Suomen | |<nowiki>{{Suomen Versopartiolaiset}}</nowiki> | ||
|Suomen Versopartiolaiset | |||
|} | |} | ||
[[Luokka:Ohjeet]] | [[Luokka:Ohjeet]] |
Nykyinen versio 7. joulukuuta 2014 kello 13.00
PartioWikissä käytetään mallineita esimerkiksi korjattavien tai lyhyiden artikkeleiden merkitsemiseen, niin että muut muokkaajat voisivat käydä katsomassa listan näistä korjattavista artikkeleista, ja edelleen korjata niitä. Mallineita käytetään myös usein toistuvista asioista, kuten esim. piirien lippukuntien luetteloista.
Käytössä olevat tynkämallineet löydät sivulta PartioWiki:Malline/Tyngät.
Kuviin liittyvät mallineet löydät sivulta PartioWiki:Malline/Kuvat.
Käyttäjiin liittyvät pestimallinteet löydät sivulta PartioWiki:Malline/Käyttäjä / Luokka:Käyttäjälaatikot.
Artikkelimallineet löytyvät sivulta Luokka:Artikkelimallineet.
Lisäksi käytössä ovat seuraavat mallineet: