Ero sivun ”Partio (lehti)” versioiden välillä
Gar (keskustelu | muokkaukset) |
p (artikkelimallin mukaiseksi) |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Partio''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| Perustettu: || | |||
|- | |||
| Painos/Levikki: || 51951 | |||
|- | |||
| Ilmestyy: || 6 krt vuodessa | |||
|- | |||
| valign="top" |Päätoimittaja: || Aino Juslen | |||
|- | |||
| valign="top" | Toimitussihteeri: || Maria Vihla | |||
|- | |||
| ISSN: || 0556-3488 | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Toimituksen osoite | |||
|- | |||
| colspan="2" | maria.vihla (ät) sp.partio.fi | |||
|- | |||
| colspan="2" | Suomen Partiolaiset | |||
|- | |||
| colspan="2" | Partio-lehti | |||
|- | |||
| colspan="2" | Kylänvanhimmantie 29 | |||
|- | |||
| colspan="2" | 00640 Helsinki | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Kotisivut | |||
|- | |||
| colspan="2" | [http://www.partio.fi/julkaisut.php?taso_id=61 http://www.partio.fi/julkaisut.php?taso_id=61] | |||
|} | |||
Partio on Suomen suurin partiolehti. Se ilmestyy kuudesti vuodessa. [[Partio]] kertoo partiotapahtumista – [[leiri|leireistä]], [[partiotaitokilpailut|kilpailuista]], [[vaellus|vaelluksista]], [[retki|retkistä]] – ympäri Suomea ja partiomaailmaa. [[Partio]] antaa myös ideoita käytännön toimintaan. | Partio on Suomen suurin partiolehti. Se ilmestyy kuudesti vuodessa. [[Partio]] kertoo partiotapahtumista – [[leiri|leireistä]], [[partiotaitokilpailut|kilpailuista]], [[vaellus|vaelluksista]], [[retki|retkistä]] – ympäri Suomea ja partiomaailmaa. [[Partio]] antaa myös ideoita käytännön toimintaan. | ||
Versio 8. huhtikuuta 2006 kello 16.54
Partio | |
Perustiedot | |
Perustettu: | |
Painos/Levikki: | 51951 |
Ilmestyy: | 6 krt vuodessa |
Päätoimittaja: | Aino Juslen |
Toimitussihteeri: | Maria Vihla |
ISSN: | 0556-3488 |
Toimituksen osoite | |
maria.vihla (ät) sp.partio.fi | |
Suomen Partiolaiset | |
Partio-lehti | |
Kylänvanhimmantie 29 | |
00640 Helsinki | |
Kotisivut | |
http://www.partio.fi/julkaisut.php?taso_id=61 |
Partio on Suomen suurin partiolehti. Se ilmestyy kuudesti vuodessa. Partio kertoo partiotapahtumista – leireistä, kilpailuista, vaelluksista, retkistä – ympäri Suomea ja partiomaailmaa. Partio antaa myös ideoita käytännön toimintaan.
Partio on Suomen Partiolaisten tärkein tiedotusväline, sillä se postitetaan jokaiselle I-jäsenmaksun maksaneelle partiolaiselle. Lehdellä on 75 000 lukijaa.
Lehteä tekee partiolaisista muodostuva toimituskunta toimitussihteerin ja taittajan lisäksi. Lehden päätoimittaja on Aino Juslén.
Ulkoasusta
Partio-lehti painetaan A4-sivua hieman suuremmalle arkille. Koko lehti on nelivärinen, ja sivuja lehdessä on 48. Painopaikkana toimii Forssan Kirjapaino. Partio-lehti taitetaan PC-tietokoneella, Adobe InDesign CS2 -versiolla.
Lähteet
Suomen Partiolaisten nettisivut: http://www.partio.fi