Ero sivun ”Pohjanmaan Partiolaiset/Hallitus” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Rivi 31: | Rivi 31: | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | 2009 || | | rowspan="2" | 2009 || | ||
[[Petteri Juusola | [[Petteri Juusola]], [[1. tammikuuta|1.1.]]–[[21. maaliskuuta|21.3]] | ||
| rowspan="2" | Laura Ritola, [[Pohjolan Pirteät]] | | rowspan="2" | Laura Ritola, [[Pohjolan Pirteät]] | ||
| rowspan="2" | Tiina "Tinde" Nokela | | rowspan="2" | Tiina "Tinde" Nokela | ||
| rowspan="2" | Sari "Patra" Koikkalainen | | rowspan="2" | Sari "Patra" Koikkalainen | ||
| rowspan="2" | Annaliisa Liinamaa | | rowspan="2" | Annaliisa Liinamaa | ||
| rowspan="2" | Timo Ahonen | | rowspan="2" | Timo Ahonen | ||
| rowspan="2" | Arttu Tanner, [[Oulun Metsänkävijät]] | | rowspan="2" | Arttu Tanner, [[Oulun Metsänkävijät]] | ||
| rowspan="2" | - | | rowspan="2" | - | ||
Rivi 43: | Rivi 43: | ||
|- | |- | ||
| 2010 || | | 2010 || | ||
Leena Kivikangas | Leena Kivikangas | ||
|| Laura Ritola | || Laura Ritola | ||
|| Tiina "Tinde" Nokela | || Tiina "Tinde" Nokela | ||
|| [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]], [[Toimarit]] | || [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]], [[Toimarit]] | ||
|| Päivi Kennilä | || Päivi Kennilä | ||
|| Liisa Pahkala, [[Pohjolan Pirteät]] | || Liisa Pahkala, [[Pohjolan Pirteät]] | ||
|| Arttu Tanner | || Arttu Tanner | ||
|| - | || - | ||
|- | |- | ||
| 2011 || Laura Ritola, [[Pohjolan Pirteät]] | | 2011 || Laura Ritola, [[Pohjolan Pirteät]] | ||
|| [[Käyttäjä:Huhtis|Jari "Huhtis" Huhtakallio]], [[Tyrnävän Mustavarikset]] | || [[Käyttäjä:Huhtis|Jari "Huhtis" Huhtakallio]], [[Tyrnävän Mustavarikset]] | ||
|| Tiina "Tinde" Nokela | || Tiina "Tinde" Nokela | ||
|| [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola | || [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]] | ||
|| Päivi Kennilä | || Päivi Kennilä | ||
|| Liisa Pahkala | || Liisa Pahkala | ||
|| Satu Salo-Jouppila, [[Ilkan Partiolaiset]] | || Satu Salo-Jouppila, [[Ilkan Partiolaiset]] | ||
|| Eetu Marjakangas, [[Pohjan Veikot]] | || Eetu Marjakangas, [[Pohjan Veikot]] | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | 2012 || rowspan="2" | Laura Ritola | | rowspan="2" | 2012 || rowspan="2" | Laura Ritola | ||
| rowspan="2" | Heli Nygård, [[Viessojat]], [[15. tammikuuta|15.1.]] alkaen | | rowspan="2" | Heli Nygård, [[Viessojat]], [[15. tammikuuta|15.1.]] alkaen | ||
|| Petri Jokinen, [[Kiimingin Virkut]] [[4. syyskuuta|4.9.]] saakka | || Petri Jokinen, [[Kiimingin Virkut]] [[4. syyskuuta|4.9.]] saakka | ||
| rowspan="2" | [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola | | rowspan="2" | [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]] | ||
| rowspan="2" | Päivi Kennilä | | rowspan="2" | Päivi Kennilä | ||
|| Karoliina Lahdenperä, [[Limingan Niittykärpät]], [[15. tammikuuta|15.1.]]–[[21. maaliskuuta|21.3.]] | || Karoliina Lahdenperä, [[Limingan Niittykärpät]], [[15. tammikuuta|15.1.]]–[[21. maaliskuuta|21.3.]] | ||
| rowspan="2" | Satu Salo-Jouppila | | rowspan="2" | Satu Salo-Jouppila | ||
| rowspan="2" | Eetu Marjakangas | | rowspan="2" | Eetu Marjakangas | ||
|- | |- | ||
|| Raisa Lindeman, [[Pohjan Veikot]], [[6. lokakuuta|6.10.]] alkaen || style="background: lavender"| (2 | || Raisa Lindeman, [[Pohjan Veikot]], [[6. lokakuuta|6.10.]] alkaen || style="background: lavender"| (2 | ||
Rivi 74: | Rivi 74: | ||
| 2013 || Heli Nygård, [[Viessojat]] | | 2013 || Heli Nygård, [[Viessojat]] | ||
|| [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]], [[Toimarit]] | || [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]], [[Toimarit]] | ||
|| Raisa Lindeman | || Raisa Lindeman | ||
|| Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä, [[Limingan Niittykärpät]], [[13.tammikuuta|13.1.]] alkaen | || Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä, [[Limingan Niittykärpät]], [[13.tammikuuta|13.1.]] alkaen | ||
|| Päivi Kennilä | || Päivi Kennilä | ||
|| Saara "Jussa" Pajunpää, [[Pohjolan Pirteät]],[[13.tammikuuta|13.1.]] alkaen | || Saara "Jussa" Pajunpää, [[Pohjolan Pirteät]],[[13.tammikuuta|13.1.]] alkaen | ||
|| Satu Salo-Jouppila | || Satu Salo-Jouppila | ||
|| Jaakko "Piitu" Piitulainen, [[Kurikan Korvenkävijät]], [[13.tammikuuta|13.1.]] alkaen | || Jaakko "Piitu" Piitulainen, [[Kurikan Korvenkävijät]], [[13.tammikuuta|13.1.]] alkaen | ||
|- | |- | ||
| 2014 || Heli Nygård | |||
|| [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]] | |||
|| Raisa Lindeman | |||
|| Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä | |||
|| Satu Kivelä, [[Himangan Nuotioveljet]] | |||
|| Saara "Jussa" Pajunpää | |||
|| Satu Salo-Jouppila | |||
|| Jaakko "Piitu" Piitulainen | |||
|- | |||
| 2015 || (1 | |||
|| (1 | |||
|| Raisa Lindeman | |||
|| Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä | |||
|| Satu Kivelä | |||
|| Saara "Jussa" Pajunpää | |||
|| (1 | |||
|| (1 | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
1) valitaan piirin syyskokouksessa | 1) valitaan piirin syyskokouksessa 2014<br> | ||
2) pestillä ei ollut hoitajaa [[22. maaliskuuta|22.3.]][[2012]]-[[12. tammikuuta]][[2013]] | 2) pestillä ei ollut hoitajaa [[22. maaliskuuta|22.3.]][[2012]]-[[12. tammikuuta]][[2013]] | ||
Versio 5. lokakuuta 2013 kello 23.22
Hallituksen kokoonpano
Pohjanmaan Partiolaisten piirihallinnossa on noudatettu yhtenevien toiminnanalojen mallia piirin synnystä alkaen. Toiminnanalojen puheenjohtajat kuuluvat piirihallitukseen.
Ryhmien puheenjohtajista käytetään myös nimitystä ministeri, esim. alueryhmän puheenjohtajasta nimitystä alueministeri.
Vuoden 2012 syyskokouksessa tehtiin päätös projektiministerin pestin avaamisesta. Ensimmäinen projektiministerin toimikausi oli 2011–2012.
Piirihallituksen jäsenet
Piirihallituksissa ovat toimineet seuraavat henkilöt:
puheenjohtaja | varapuheenjohtaja | alueryhmän puheenjohtaja | koulutusryhmän puheenjohtaja | ohjelmaryhmän puheenjohtaja | talousryhmän puheenjohtaja | viestintäryhmän puheenjohtaja | projektiministeri | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2007–2008 | Merja Heikkilä, Vetelin Koskenkävijät | Tiina "Tinde" Nokela, Haapaveden Salopartio | Sari "Patra" Koikkalainen, Ahjopartio | Annaliisa Liinamaa, Jurvan Saloveikot | Timo Ahonen, Pohjolan Pirteät | Sanni Aho, Vetelin Koskenkävijät | - | |
2009 | Laura Ritola, Pohjolan Pirteät | Tiina "Tinde" Nokela | Sari "Patra" Koikkalainen | Annaliisa Liinamaa | Timo Ahonen | Arttu Tanner, Oulun Metsänkävijät | - | |
Leena Kivikangas, Het-Partio 22.3.– | ||||||||
2010 |
Leena Kivikangas |
Laura Ritola | Tiina "Tinde" Nokela | Antti "Aake" Kerola, Toimarit | Päivi Kennilä | Liisa Pahkala, Pohjolan Pirteät | Arttu Tanner | - |
2011 | Laura Ritola, Pohjolan Pirteät | Jari "Huhtis" Huhtakallio, Tyrnävän Mustavarikset | Tiina "Tinde" Nokela | Antti "Aake" Kerola | Päivi Kennilä | Liisa Pahkala | Satu Salo-Jouppila, Ilkan Partiolaiset | Eetu Marjakangas, Pohjan Veikot |
2012 | Laura Ritola | Heli Nygård, Viessojat, 15.1. alkaen | Petri Jokinen, Kiimingin Virkut 4.9. saakka | Antti "Aake" Kerola | Päivi Kennilä | Karoliina Lahdenperä, Limingan Niittykärpät, 15.1.–21.3. | Satu Salo-Jouppila | Eetu Marjakangas |
Raisa Lindeman, Pohjan Veikot, 6.10. alkaen | (2 | |||||||
2013 | Heli Nygård, Viessojat | Antti "Aake" Kerola, Toimarit | Raisa Lindeman | Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä, Limingan Niittykärpät, 13.1. alkaen | Päivi Kennilä | Saara "Jussa" Pajunpää, Pohjolan Pirteät,13.1. alkaen | Satu Salo-Jouppila | Jaakko "Piitu" Piitulainen, Kurikan Korvenkävijät, 13.1. alkaen |
2014 | Heli Nygård | Antti "Aake" Kerola | Raisa Lindeman | Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä | Satu Kivelä, Himangan Nuotioveljet | Saara "Jussa" Pajunpää | Satu Salo-Jouppila | Jaakko "Piitu" Piitulainen |
2015 | (1 | (1 | Raisa Lindeman | Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä | Satu Kivelä | Saara "Jussa" Pajunpää | (1 | (1 |
1) valitaan piirin syyskokouksessa 2014
2) pestillä ei ollut hoitajaa 22.3.2012-12. tammikuuta2013
Haasteita
Piirihallituksen pestien täytössä on ollut erinäisiä haasteita.
- 2008: syyskokouksessa ei saatu valittua piirihallituksen puheenjohtajaa vuosiksi 2009–2010. Petteri Juusola jatkoi väliaikaisena johtajana kevätkokoukseen 2009 saakka.
- 2011:
- syyskokouksessa ei saatu valittua talousryhmän puheenjohtajaa vuosiksi 2012-2013. Seuraaja valittiin piirin ensimmäisessä ylimääräisessä jäsenkokouksessa tammikuussa 2012 Lapualla
- loppuvuodesta silloinen varapuheenjohtaja irtisanoutui pestistään. Seuraaja valittiin em ylimääräisessä jäsenkokouksessa Lapualla.
- talousryhmän puheenjohtaja irtisanoutui pestistään reilun kahden kuukauden jälkeen. Seuraajaa ei valittu.
- alueryhmän puheenjohtaja irtisanoutui pestistään. Seuraaja valittiin syyskokouksessa 2012 Kokkolassa.
- syyskokouksessa koulutusryhmän puheenjohtaja tuli valituksi piirin varapuheenjohtajaksi. Hänen seuraajansa valitaan piirin toisessa ylimääräisessä jäsenkokouksessa, tammikuussa 2013. Samaisessa kokouksessa valitaan syyskokouksessa täyttämättä jääneet talousryhmän puheenjohtajan ja projektiministerin paikka.