Ero sivun ”Pohjanmaan Partiolaiset/Hallitus” versioiden välillä
Rivi 86: | Rivi 86: | ||
| style="background: lightgreen" | Heli Nygård ''(PN)'', [[1. tammikuuta|1.1.]]–[[12. tammikuuta|12.1.]],<br><br>[[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]], [[12. tammikuuta|12.1.]]–[[31. joulukuuta|31.12.]] | | style="background: lightgreen" | Heli Nygård ''(PN)'', [[1. tammikuuta|1.1.]]–[[12. tammikuuta|12.1.]],<br><br>[[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]], [[12. tammikuuta|12.1.]]–[[31. joulukuuta|31.12.]] | ||
| style="background: palegreen" | [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]], [[1. tammikuuta|1.1.]]–[[12. tammikuuta|12.1.]],<br><sup>(5</sup><br>Elina Viiperi, [[Kaustisen Kallionkoluajat]], [[22. maaliskuuta|22.3.]]– | | style="background: palegreen" | [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]], [[1. tammikuuta|1.1.]]–[[12. tammikuuta|12.1.]],<br><sup>(5</sup><br>Elina Viiperi, [[Kaustisen Kallionkoluajat]], [[22. maaliskuuta|22.3.]]– | ||
| style="background: | | style="background: plum" | Raisa Lindeman | ||
| style="background: | | style="background: thistle" | Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä | ||
| style="background: | | style="background: plum" | Satu Kivelä, [[Himangan Nuotioveljet]] | ||
| style="background: | | style="background: thistle" | Saara "Jussa" Pajunpää | ||
| style="background: lightgreen" | Satu Salo-Jouppila | | style="background: lightgreen" | Satu Salo-Jouppila | ||
| style="background: lightgreen" | Pekka Väkiparta, [[Härmän Tähystäjät]] | | style="background: lightgreen" | Pekka Väkiparta, [[Härmän Tähystäjät]] | ||
Rivi 95: | Rivi 95: | ||
| 2015 | | 2015 | ||
| style="background: | | style="background: palegreen" | [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]] | ||
| style="background: | | style="background: lightgreen" align="center" | Elina Viiperi | ||
| style="background: thistle" | Raisa Lindeman | | style="background: thistle" | Raisa Lindeman | ||
| style="background: plum" | Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä | | style="background: plum" | Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä | ||
| style="background: thistle" | Satu Kivelä | | style="background: thistle" | Satu Kivelä | ||
| style="background: plum" | Saara "Jussa" Pajunpää | | style="background: plum" | Saara "Jussa" Pajunpää | ||
| style="background: lightgrey" align="center" | | | style="background: lightgrey" align="center" | Tiia Tuhkasaari, [[Markki-Partio]] | ||
| style="background: lightgrey" align="center" | | | style="background: lightgrey" align="center" | Ville Yrjänä, [[Himangan Nuotioveljet]] | ||
|- | |- | ||
| 2016 | |||
| style="background: lightgrey" align="center" | [[Käyttäjä:Aake|Antti "Aake" Kerola]] | |||
| style="background: lightgrey" align="center" | Elina Viiperi | |||
| style="background: lightgrey" align="center" | <sup>(6</sup> | |||
| style="background: lightgrey" align="center" | <sup>(6</sup> | |||
| style="background: lightgrey" align="center" | <sup>(6</sup> | |||
| style="background: plum" | <sup>(6</sup> | |||
| style="background: lightgrey" align="center" | Tiia Tuhkasaari, [[Markki-Partio]] | |||
| style="background: lightgrey" align="center" | Ville Yrjänä, [[Himangan Nuotioveljet]] | |||
|- | |||
|} | |} | ||
Rivi 111: | Rivi 123: | ||
4) pestillä ei ollut hoitajaa [[22. maaliskuuta|22.3.]][[2012]]–[[12. tammikuuta|12.1.]][[2013]]<br> | 4) pestillä ei ollut hoitajaa [[22. maaliskuuta|22.3.]][[2012]]–[[12. tammikuuta|12.1.]][[2013]]<br> | ||
5) pestillä ei ollut hoitajaa [[12. tammikuuta|12.1.]][[2014]]–[[22. maaliskuuta|22.3.]][[2014]]<br> | 5) pestillä ei ollut hoitajaa [[12. tammikuuta|12.1.]][[2014]]–[[22. maaliskuuta|22.3.]][[2014]]<br> | ||
6) valitaan piirin syyskokouksessa | 6) valitaan piirin syyskokouksessa 2015 | ||
[[Luokka:Pohjanmaan Partiolaiset]] | [[Luokka:Pohjanmaan Partiolaiset]] |
Versio 4. lokakuuta 2014 kello 15.49
Hallituksen kokoonpano
Pohjanmaan Partiolaisten piirihallinnossa on noudatettu yhtenevien toiminnanalojen mallia piirin synnystä alkaen. Toiminnanalojen puheenjohtajat kuuluvat piirihallitukseen. Tässä luettelossa on piirinjohtajan (eli piirihallituksen puheenjohtajan) ja piirin varajohtajan (piirihallituksen varapuheenjohtajan) ohella hallitukseen kuuluvat jäsenet lueteltu johtamiensa toiminnanalojen mukaisesti.
Ryhmien puheenjohtajista käytetään myös nimitystä ministeri, esim. alueryhmän puheenjohtajasta nimitystä alueministeri.
Vuoden 2010 syyskokouksessa tehtiin päätös projektiministerin pestin avaamisesta. Ensimmäinen projektiministerin toimikausi oli 2011–2012.
Piirihallituksen jäsenet
Piirihallituksen pestit ovat kaksivuotisia. Parittoman vuoden alussa alkavat piirinjohtajan, piirin varajohtajan, viestinnän toiminnanalan puheenjohtajan sekä projektiministerin pestikaudet (allaolevassa taulukossa vihreä taustaväri). Alueen, koulutuksen, ohjelman ja taloustoiminnanalan puheenjohtajien kaudet alkavat puolestaan parillisina vuosina (lila taustaväri)
Piirin partioneuvos
Piirin partioneuvoksena on toiminut piirinjohtaja. Poikkeuksena on kausi 2009–2010, jolloin neuvoksena toimi piirin varajohtaja. Edellämainitusta valintojen vuorovuotisuudesta johtuen piirin partioneuvoston varajäsenten kohdalla on noudatettu käytäntöä, jossa 1. varaneuvos on piirin varajohtaja (poikkeuksena mainittu kausi 2009-2010, jolloin 1. varaneuvos oli piirinjohtaja) ja 2. varaneuvos viestinnäntoiminnanalan puheenjohtaja. Näin neuvostoon liittyvät valinnat on voitu tehdä keskusjärjestön varsinaisessa jäsenkokouksssa.
Piirihallituksissa ovat toimineet seuraavat henkilöt (piirin partioneuvos on merkitty kirjaimilla PN):
puheenjohtaja | varapuheenjohtaja | jäsen, aluetoiminnanala |
jäsen, koulutustoiminnanala |
jäsen, ohjelmatoiminnanala |
jäsen, taloustoiminnanala |
jäsen, viestinnäntoiminnanala |
jäsen, projektitoiminnanala | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2007–2008 | Petteri Juusola, Pohjan Veikot(1 (PN) | Merja Heikkilä, Vetelin Koskenkävijät(1 | Tiina "Tinde" Nokela, Haapaveden Salopartio(2 | Sari "Patra" Koikkalainen, Ahjopartio(2 | Annaliisa Liinamaa, Jurvan Saloveikot(2 | Timo Ahonen, Pohjolan Pirteät(2 | Sanni Aho, Vetelin Koskenkävijät(1 | (3 |
2009 | Petteri Juusola, 1.1.–21.3, Leena Kivikangas, Het-Partio 22.3.– |
Laura Ritola, Pohjolan Pirteät (PN) | Tiina "Tinde" Nokela | Sari "Patra" Koikkalainen | Annaliisa Liinamaa | Timo Ahonen | Arttu Tanner, Oulun Metsänkävijät | |
2010 | Leena Kivikangas | Laura Ritola (PN) | Tiina "Tinde" Nokela | Antti "Aake" Kerola, Toimarit | Päivi Kennilä | Liisa Pahkala, Pohjolan Pirteät | Arttu Tanner | |
2011 | Laura Ritola, Pohjolan Pirteät (PN) | Jari "Huhtis" Huhtakallio, Tyrnävän Mustavarikset | Tiina "Tinde" Nokela | Antti "Aake" Kerola | Päivi Kennilä | Liisa Pahkala | Satu Salo-Jouppila, Ilkan Partiolaiset | Eetu Marjakangas, Pohjan Veikot |
2012 | Laura Ritola (PN) | Heli Nygård, Viessojat, 15.1. alkaen | Petri Jokinen, Kiimingin Virkut 1.1.–4.9. Raisa Lindeman, Pohjan Veikot, 6.10.–31.12. |
Antti "Aake" Kerola | Päivi Kennilä | Karoliina Lahdenperä, Limingan Niittykärpät, 15.1.–21.3. (4 |
Satu Salo-Jouppila | Eetu Marjakangas |
2013 | Heli Nygård, Viessojat (PN) | Antti "Aake" Kerola, Toimarit | Raisa Lindeman | Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä, Limingan Niittykärpät, 13.1.–31.12. | Päivi Kennilä | Saara "Jussa" Pajunpää, Pohjolan Pirteät,13.1.–31.12. | Satu Salo-Jouppila | Jaakko "Piitu" Piitulainen, Kurikan Korvenkävijät, 13.1.–1.12. |
2014 | Heli Nygård (PN), 1.1.–12.1., Antti "Aake" Kerola, 12.1.–31.12. |
Antti "Aake" Kerola, 1.1.–12.1., (5 Elina Viiperi, Kaustisen Kallionkoluajat, 22.3.– |
Raisa Lindeman | Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä | Satu Kivelä, Himangan Nuotioveljet | Saara "Jussa" Pajunpää | Satu Salo-Jouppila | Pekka Väkiparta, Härmän Tähystäjät |
2015 | Antti "Aake" Kerola | Elina Viiperi | Raisa Lindeman | Jukka-Pekka "Jukkis" Pietilä | Satu Kivelä | Saara "Jussa" Pajunpää | Tiia Tuhkasaari, Markki-Partio | Ville Yrjänä, Himangan Nuotioveljet |
2016 | Antti "Aake" Kerola | Elina Viiperi | (6 | (6 | (6 | (6 | Tiia Tuhkasaari, Markki-Partio | Ville Yrjänä, Himangan Nuotioveljet |
1) ensimmäisen hallituksen puheenjohtaja, varapuheenjohtaja ja viestinnän toiminnanalan puheenjohtajien hallituspesti kesti poikkeuksellisesti vain vuoden ja kolme kuukautta
2) ensimmäisen hallituksen alue-, koulutus-, ohjelma- ja taloustoiminnanalan puheenjohtajien hallituspesti kesti poikkeuksellisesti kaksi vuotta ja kolme kuukautta
3) projektiministeriä ei valittu vuosina 2007–2010.
4) pestillä ei ollut hoitajaa 22.3.2012–12.1.2013
5) pestillä ei ollut hoitajaa 12.1.2014–22.3.2014
6) valitaan piirin syyskokouksessa 2015