Ero sivun ”Roverway” versioiden välillä
(kh, päivitystä) |
(→Roverway-leirit: lista taulukoksi) |
||
Rivi 4: | Rivi 4: | ||
==Roverway-leirit == | ==Roverway-leirit == | ||
{| class="wikitable" | |||
|+ Lista Roverway-leireistä | |||
|- | |||
! Vuosi !! Nimi !! Sijainti !! Tunnuslause !! Huomautuksia | |||
|- | |||
| [[2003]] || Roverway'03 || [[Portugali]] || People in Motion || Noin 10 suomalaista osallistujaa | |||
|- | |||
| [[2006]] || Roverway'06 || [[Italia]] || Dare to Share || Noin 35 suomalaista osallistujaa | |||
|- | |||
| [[2009]] || Roverway'09 || [[Islanti]] || Open Up || Noin 90 suomalaista osallistujaa | |||
|- | |||
| [[2012]] || Roverway'12 || [[Suomi]] || see. feel. follow. || järjestettiin Suomessa | |||
|- | |||
| [[2016]] || Roverway'16 || [[Ranska]] || #ontheroad || Noin 120 suomalaista osallistujaa | |||
|- | |||
| [[2018]] || Roverway'18 || Alankomaat || Opposites Attract || | |||
|- | |||
| [[2024]] || Roverway'24 || Norja || North of the Ordinary || | |||
|} | |||
Vuosi 2021 jätettiin väliin suunnitellun [[Euroopan Jamboree]]n 2020 vuoksi. | Vuosi 2021 jätettiin väliin suunnitellun [[Euroopan Jamboree]]n 2020 vuoksi. |
Versio 24. marraskuuta 2021 kello 08.34
Roverway on Euroopan alueen WOSM:in ja WAGGGS:in yhteistyöprojektina joka kolmas vuosi järjestettävä partiotapahtuma 16-22-vuotiaille. Roverwayn ohjelma koostuu yhteiskunnallisista, ajankohtaisista ja globaaleista aiheista, sekä reipashenkisistä haikeista, tutkimusmatkoista ja vaelluksista.
Roverwaylle osallistutaan ryhmissä, joiden koko riippuu järjestäjästä. Tapahtuma koostuu normaalista niin sanotusta Journey-osiosta, jossa ryhmät jakaantuvat muutamia päiviä kestäviin teemallisiin ohjelmiin ympäri järjestäjämaata. Vaellusten jälkeen kokoonnutaan yhteen n. 4-5 päivää kestävään leiriosaan. Roverway järjestettiin Suomessa kesällä 2012. Seuraava Roverway järjestetään Norjassa vuonna 2024.
Roverway-leirit
Vuosi | Nimi | Sijainti | Tunnuslause | Huomautuksia |
---|---|---|---|---|
2003 | Roverway'03 | Portugali | People in Motion | Noin 10 suomalaista osallistujaa |
2006 | Roverway'06 | Italia | Dare to Share | Noin 35 suomalaista osallistujaa |
2009 | Roverway'09 | Islanti | Open Up | Noin 90 suomalaista osallistujaa |
2012 | Roverway'12 | Suomi | see. feel. follow. | järjestettiin Suomessa |
2016 | Roverway'16 | Ranska | #ontheroad | Noin 120 suomalaista osallistujaa |
2018 | Roverway'18 | Alankomaat | Opposites Attract | |
2024 | Roverway'24 | Norja | North of the Ordinary |
Vuosi 2021 jätettiin väliin suunnitellun Euroopan Jamboreen 2020 vuoksi.