Ero sivun ”Sauvojapojat” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{ | {| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | ||
| | |- | ||
| | | colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Sauvojapojat''' | ||
| | |- | ||
| | | colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | ||
| | |- | ||
| | | Perustettu: || [[1950]] | ||
| | |- | ||
| | | Jäsenmäärä: || noin 90 | ||
| | |- | ||
| | | Lyhenne: || Sapo | ||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Alue | |||
|- | |||
| Toiminta-alue: || Sauvo | |||
|- | |||
| [[Partiopiiri]]: || [[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
| [[Alue]]: || [[Altti]] | |||
|- | |||
| [[Taustayhteisö]]: || Sauvo-Karunan seurakunta | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Tunnukset | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivi]]: || Sininen huivimerkillä | |||
|- | |||
| [[Partiopaita]]: || Ruskea | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivimerkki]]: || | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Lippu]]: || | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Kotisivut | |||
|- | |||
| colspan="2" | http://www.peimari.fi/sauvojapojat | |||
|} | |||
'''Sauvojapojat''' (Sapo) on Sauvossa toimiva, vuonna [[1950]] perustettu [[poikalippukunta]]. Sauvojapoikien [[sisarlippukunta]] on [[Hakkistytöt]]. Ennen näitä Sauvossa toimi ainakin vuonna [[1911]] Sauvon partioseura sekä myöhemmin Sauvon partiolaisten sekalippukunta. Sauvojapojat käyttää ruskeaa [[partiopaita]]a ja pitää kokoontumisensa [[Kolo]]lla Sauvon kunnanviraston alakerrassa, Hakkistyttöjen kolon vieressä. Lisäksi Sauvojapojilla, kuten myös Hakkistytöillä,on käytössään Tapilan mökki ja Vikanokan leirintäalue. Sauvojapoikien taustayhteisö on Sauvo-Karunan seurakunta. Jäsenmäärä on noin 90 henkeä. Sauvojapojilla on oma lippukuntalehti, Sapoteesi. | '''Sauvojapojat''' (Sapo) on Sauvossa toimiva, vuonna [[1950]] perustettu [[poikalippukunta]]. Sauvojapoikien [[sisarlippukunta]] on [[Hakkistytöt]]. Ennen näitä Sauvossa toimi ainakin vuonna [[1911]] Sauvon partioseura sekä myöhemmin Sauvon partiolaisten sekalippukunta. Sauvojapojat käyttää ruskeaa [[partiopaita]]a ja pitää kokoontumisensa [[Kolo]]lla Sauvon kunnanviraston alakerrassa, Hakkistyttöjen kolon vieressä. Lisäksi Sauvojapojilla, kuten myös Hakkistytöillä,on käytössään Tapilan mökki ja Vikanokan leirintäalue. Sauvojapoikien taustayhteisö on Sauvo-Karunan seurakunta. Jäsenmäärä on noin 90 henkeä. Sauvojapojilla on oma lippukuntalehti, Sapoteesi. | ||
Rivi 20: | Rivi 44: | ||
: | : | ||
:''Sauvojapojat, hei hurraa!'' | :''Sauvojapojat, hei hurraa!'' | ||
{{tynkä/Lippukunnat}} | {{tynkä/Lippukunnat}} |