7 508
muokkausta
pEi muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Suomen Partiolaiset - Finlands Scouter ry''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| Perustettu: 1972 | |||
|- | |||
| Lyhenne: SP-FS | |||
|- | |||
| Jäsenpiirejä: 18 | |||
|- | |||
| Jäseniä: n. 70 000 | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Toimisto | |||
|- | |||
| Kylänvanhimmantie 29 | |||
|- | |||
| 00640 Helsinki | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Logo | |||
|- | |||
| [[Kuva:Sp2.png]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Kotisivut | |||
|- | |||
| [http://www.partio.fi/ http://www.partio.fi/] | |||
|- | |||
|} | |||
[[Kuva:Järjestötunnus.gif|thumb|200px|Järjestötunnus kiinnitetään [[partiopaita|partiopaitaan]] oikean taskun yläpuolelle.]] | [[Kuva:Järjestötunnus.gif|thumb|200px|Järjestötunnus kiinnitetään [[partiopaita|partiopaitaan]] oikean taskun yläpuolelle.]] | ||
'''Suomen Partiolaiset - Finlands Scouter ry''' on suomalaisten partiolaisten keskusjärjestö. Järjestöön kuuluvat kaikki 18 [[partiopiiri]]ä, joka kattaa kaikki noin 75 000 partiolaista. Suomen Partiolaiset on perustettu vuonna [[1972]], kun [[Suomen Partiopoikajärjestö]] (SPJ) ja [[Suomen Partiotyttöjärjestö]] (SPTJ) yhdistyivät. | '''Suomen Partiolaiset - Finlands Scouter ry''' on suomalaisten partiolaisten keskusjärjestö. Järjestöön kuuluvat kaikki 18 [[partiopiiri]]ä, joka kattaa kaikki noin 75 000 partiolaista. Suomen Partiolaiset on perustettu vuonna [[1972]], kun [[Suomen Partiopoikajärjestö]] (SPJ) ja [[Suomen Partiotyttöjärjestö]] (SPTJ) yhdistyivät. |
muokkausta