Ero sivun ”Tilinpäätös” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
Rivi 8: | Rivi 8: | ||
==Esimerkki lippukunnan tilin päätösestä== | ==Esimerkki lippukunnan tilin päätösestä== | ||
===Tuloslaskelma=== | ===Tuloslaskelma=== | ||
{| style="border: none;" | |||
|Toiminan tulot|| || || | |||
|- | |||
| ||Leiri- ja retkimaksut|| +500|| '''+500''' | |||
|- | |||
|Toimintakulut|| || || | |||
|- | |||
| ||Leirit ja retket|| -600 | |||
|- | |||
| ||Piirileiri ||-200 | |||
|- | |||
| ||Koulutus ||-300 | |||
|- | |||
| ||Sudenpentuosasto ||-100 | |||
|- | |||
| ||Vartioosasto ||-100 | |||
|- | |||
| ||Vaeltaja osasto ||-100 | |||
|- | |||
| ||LPK:n yhteinen toiminta ||-100|| '''-1500''' | |||
|- | |||
| || || || || | |||
|- | |||
|Muu toimintakulut | |||
|- | |||
| ||Kämpänylläpito|| -400 | |||
|- | |||
| ||Tiedotus ||-200 | |||
|- | |||
| ||Pankkikulut|| -100 | |||
|- | |||
| ||Muistamiset|| -200|| '''-900''' | |||
|- | |||
|Varsinaisen toiminnan kulujäämä|| || '''-1900''' | |||
|- | |||
| || || || || | |||
|- | |||
|Poistot || || || | |||
|- | |||
| ||Poistokalustosta -30%|| -200 | |||
|- | |||
| ||Poistorakennuksista -20%|| -100|| '''-300''' | |||
|- | |||
|Kulujäämä || || ||'''-2 200''' | |||
|- | |||
| || || || || | |||
|- | |||
|Varainhankinta | |||
|- | |||
| ||Oma varainhankinta|| +500 | |||
|- | |||
|kulujäämä || ||'''-1 700''' | |||
|- | |||
| || || || || | |||
|- | |||
|Rahoitustoiminta | |||
|- | |||
| ||korkotulot ||+50 | |||
|kulujäämä || || ||'''-1 650''' | |||
|- | |||
| || || || || | |||
|- | |||
|Avustukset | |||
|- | |||
| ||Kunta ||+400 | |||
|- | |||
| ||Taustayhetisö ||+1 300 ||'''+1 700''' | |||
|- | |||
| || || || || | |||
|- | |||
|Tilikauden ali-/ylijäämä || || ||'''+50e''' | |||
|- | |||
|} | |||
===TASE=== | ===TASE=== | ||
Vastaavaa 31.12. | Vastaavaa 31.12. | ||
Rivi 73: | Rivi 108: | ||
:Tilikauden yli-/alijäämä '''50''' | :Tilikauden yli-/alijäämä '''50''' | ||
'''11 800''' | '''11 800''' | ||
==Katso myös== | ==Katso myös== | ||
* [[Talousarvio]] | * [[Talousarvio]] |
Versio 5. joulukuuta 2007 kello 15.44
- Tilinpäätöksen tarkoitus
- Tuloslaskelma
- Tase
- Poistot
- Tilinpäätöksen tekeminen
Esimerkki lippukunnan tilin päätösestä
Tuloslaskelma
Toiminan tulot | ||||||
Leiri- ja retkimaksut | +500 | +500 | ||||
Toimintakulut | ||||||
Leirit ja retket | -600 | |||||
Piirileiri | -200 | |||||
Koulutus | -300 | |||||
Sudenpentuosasto | -100 | |||||
Vartioosasto | -100 | |||||
Vaeltaja osasto | -100 | |||||
LPK:n yhteinen toiminta | -100 | -1500 | ||||
Muu toimintakulut | ||||||
Kämpänylläpito | -400 | |||||
Tiedotus | -200 | |||||
Pankkikulut | -100 | |||||
Muistamiset | -200 | -900 | ||||
Varsinaisen toiminnan kulujäämä | -1900 | |||||
Poistot | ||||||
Poistokalustosta -30% | -200 | |||||
Poistorakennuksista -20% | -100 | -300 | ||||
Kulujäämä | -2 200 | |||||
Varainhankinta | ||||||
Oma varainhankinta | +500 | |||||
kulujäämä | -1 700 | |||||
Rahoitustoiminta | ||||||
korkotulot | +50 | kulujäämä | -1 650 | |||
Avustukset | ||||||
Kunta | +400 | |||||
Taustayhetisö | +1 300 | +1 700 | ||||
Tilikauden ali-/ylijäämä | +50e |
TASE
Vastaavaa 31.12.
Pysyvaät Vastaavat
Aineelliset hyödykkeet
- Rakennukset 1 500
- ./. Poistot (-20%) -300 1 200
Kalusto 366,67
- ./. Lisäys +300
- ./. Poistot (-30%) -200 466,67
Rahat ja pankkisaamiset
- Saamiset +33,33
- Kassa +100
- Pankki tilit +10 000
- +11 800
Vastaavat
Omapääoma
- pääoma 1.1. 11 700
Vieraspääoma
- Siirtovelat 50
- Tilikauden yli-/alijäämä 50
11 800
Katso myös
Tämä artikkeli on tynkä. Voit auttaa PartioWikia laajentamalla artikkelia. Harkitse myös voisiko tämän mallineen vaihtaa johonkin kuvaavammista tynkämallineista.