Ero sivun ”Toimiva partiojohtaja” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
(2001-2023) |
||
(15 välissä olevaa versiota 4 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 6: | Rivi 6: | ||
Apurahan jakamisen tarkoituksena on kohottaa nuorten partiojohtajien tekemän vapaaehtoistyön yleistä arvostusta sekä korostaa tällaisen toiminnan suurta yhteiskunnallista merkitystä. Palkitut valitaan [[partiopiiri]]en nimeämien ehdokkaiden joukosta. Apurahan suuruus on 1 000 €. | Apurahan jakamisen tarkoituksena on kohottaa nuorten partiojohtajien tekemän vapaaehtoistyön yleistä arvostusta sekä korostaa tällaisen toiminnan suurta yhteiskunnallista merkitystä. Palkitut valitaan [[partiopiiri]]en nimeämien ehdokkaiden joukosta. Apurahan suuruus on 1 000 €. | ||
Vuonna [[ | Vuonna [[2016]] Toimiva partiojohtaja -apuraha jaettiin 40. kerran. | ||
{| class="prettytable" | {| class="prettytable" | ||
Rivi 136: | Rivi 136: | ||
|- | |- | ||
|1997 | |1997 | ||
| | |[[Jukka Tulivuori]] | ||
|[[ | |[[Varsinais-Suomen Partiopiiri]] | ||
|Hanna-Marika Mitrunen | |Hanna-Marika Mitrunen | ||
|[[Hämeen Partiolaiset]] | |[[Hämeen Partiolaiset]] | ||
Rivi 148: | Rivi 149: | ||
|- | |- | ||
|1999 | |1999 | ||
| | |Paula Kivistö (vuosi epävarma) | ||
| | |[[Pohjois-Savon Partiolaiset]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
Rivi 258: | Rivi 259: | ||
|- | |- | ||
|2017 | |2017 | ||
|Henri | |Henri Korkeaniemi | ||
|[[Pohjanmaan Partiolaiset]] | |[[Pohjanmaan Partiolaiset]] | ||
|Aino Pohjanvirta | |Aino Pohjanvirta | ||
|[[Järvi-Suomen Partiolaiset]] | |[[Järvi-Suomen Partiolaiset]] | ||
| | |- | ||
|2018 | |||
|Janne Heiskanen | |||
|[[Pääkaupunkiseudun Partiolaiset]] | |||
|Anni Ylinen | |||
|[[Hämeen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
|2019 | |||
|Iiro Auvinen | |||
|[[Uudenmaan Partiopiiri]] | |||
|Matilda Wenman | |||
|[[Finlands Svenska Scouter]] | |||
|- | |||
|2020 | |||
|Atte Jantunen | |||
|[[Järvi-Suomen Partiolaiset]] | |||
|Vilhelmiina Lehti | |||
|[[Lounais-Suomen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
|2021 | |||
|Linda Kiviluoma | |||
|[[Etelä-Karjalan Partiolaiset]] | |||
|Ville Lassila | |||
|[[Järvi-Suomen Partiolaiset]] | |||
|- | |||
|2022 | |||
|Iiris Somervuori | |||
|[[Uudenmaan Partiopiiri]] | |||
|Jori Torkkila | |||
|[[Lounais-Suomen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
|2023 | |||
|Fanny Aaltonen | |||
|[[Finlands Svenska Scouter]] | |||
|Antti-Jussi Virtanen | |||
|[[Lounais-Suomen Partiopiiri]] | |||
|- | |||
==Piirien vastaavat tunnustukset== | ==Piirien vastaavat tunnustukset== | ||
* [[Hämeen Partiosäätiö/Toimiva partiojohtaja|Hämeen Partiosäätiön Toimiva partiojohtaja]] | * [[Hämeen Partiosäätiö/Toimiva partiojohtaja|Hämeen Partiosäätiön Toimiva partiojohtaja]] |
Nykyinen versio 16. tammikuuta 2024 kello 18.31
Partiosäätiö myöntää kerran vuodessa kahdelle nuorelle partiojohtajalle, naiselle ja miehelle, Toimiva partiojohtaja -apurahan. Apuraha on tarkoitettu käytettäväksi saajan henkilökohtaiseen partiokoulutukseen esimerkiksi jossakin ulkomailla. Palkittavat partiojohtajat ovat aktiivisella ja esimerkillisellä toiminnallaan edistäneet partiotoimintaa.
Apurahan saamisen edellytyksiä on aktiivinen toiminta omassa lippukunnassa, toimiminen johtajatehtävissä vähintään viisi vuotta, partiojohtajien peruskurssi sekä partiojohtajavaltakirja. Palkittavien tulee olla alle 30-vuotiaita. Toimiva partiojohtaja -apurahan saajalla tulee olla myönteinen asenne omassa lippukunnassa toimimisen lisäksi myös partiopiirin toimintaan ja valtakunnalliseen partiotoimintaan.
Apurahan jakamisen tarkoituksena on kohottaa nuorten partiojohtajien tekemän vapaaehtoistyön yleistä arvostusta sekä korostaa tällaisen toiminnan suurta yhteiskunnallista merkitystä. Palkitut valitaan partiopiirien nimeämien ehdokkaiden joukosta. Apurahan suuruus on 1 000 €.
Vuonna 2016 Toimiva partiojohtaja -apuraha jaettiin 40. kerran.
Piirien vastaavat tunnustukset
- Hämeen Partiosäätiön Toimiva partiojohtaja
- Pohjanmaan Toimiva Partiojohtaja
- Pääkaupunkiseudun Partiolaisten Toimiva partiojohtaja