Ero sivun ”Turun Metsänkävijät” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
pEi muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 20%; margin: 1em;" | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #CCCCFF; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Turun Metsänkävijät''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Perustiedot | |||
|- | |||
| Perustettu: || [[1925]] | |||
|- | |||
| Jäsenmäärä: || pari sataa hlöä | |||
|- | |||
| Lyhenne: || TuMe | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Alue | |||
|- | |||
| Toiminta-alue: || Turku | |||
|- | |||
| [[Partiopiiri]]: || [[Varsinais-Suomen partiopiiri]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Toimipaikat | |||
|- | |||
| [[Kolo]]: || Läntinen Pitkäkatu 12, 20100 Turku | |||
|- | |||
| [[Kämppä]]: || Karhuranta, Kemiö Karhukorpi, Yläne | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Tunnukset | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Huivi]]: || sinivalkoinen | |||
|- | |||
| [[Partiopaita]]: || ruskea | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Kotisivut | |||
|- | |||
| colspan="2" | [http://www.tume.fi/partio tume.fi/partio] | |||
|} | |||
Partiopoikalippukunta Turun Metsänkävijät on perustettu vuonna 1925. Lippukunnassa toimii 6 vartiota ja 3 sudenpentulaumaa, jäsenmäärä on pari sataa. Lippukunnan nykyinen kolo sijaitsee Puolalanmäen kupeessa. | Partiopoikalippukunta Turun Metsänkävijät on perustettu vuonna 1925. Lippukunnassa toimii 6 vartiota ja 3 sudenpentulaumaa, jäsenmäärä on pari sataa. Lippukunnan nykyinen kolo sijaitsee Puolalanmäen kupeessa. | ||
Versio 22. huhtikuuta 2006 kello 16.05
Turun Metsänkävijät | |
Perustiedot | |
Perustettu: | 1925 |
Jäsenmäärä: | pari sataa hlöä |
Lyhenne: | TuMe |
Alue | |
Toiminta-alue: | Turku |
Partiopiiri: | Varsinais-Suomen partiopiiri |
Toimipaikat | |
Kolo: | Läntinen Pitkäkatu 12, 20100 Turku |
Kämppä: | Karhuranta, Kemiö Karhukorpi, Yläne |
Tunnukset | |
Huivi: | sinivalkoinen |
Partiopaita: | ruskea |
Kotisivut | |
tume.fi/partio |
Partiopoikalippukunta Turun Metsänkävijät on perustettu vuonna 1925. Lippukunnassa toimii 6 vartiota ja 3 sudenpentulaumaa, jäsenmäärä on pari sataa. Lippukunnan nykyinen kolo sijaitsee Puolalanmäen kupeessa.
Turun Metsänkävijät kuuluu Suomen Metsänkävijäin 23 lippukunnan joukkoon, joiden yhteinen historia ja perinteet juontavat juurensa jo vuodesta 1917. Metsänkävijäin tunnuksiin kuuluvat muun muassa perinteinen ruskea partiopaita ja sinivalkea mänkijähuivi.
Lisää tietoa, historiikki, vanhoja lippukuntalehti Mänkijän numeroita, juttuja ja kuvia menneistä retkistä, leireistä ja kisoista sekä yhteystietomme löydät verkkosivuiltamme. Kyseiset sivut valittiin muuten vuoden parhaimmiksi lippukuntasivuiksi vuonna 2005!