Ero sivun ”Turun Sinikotkat” versioiden välillä
p (luokka, wp) |
(m) |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{ | {{lippukunta | ||
| | |nimi=Turun Sinikotkat | ||
|perustettu=1937 | |||
|jäsenmäärä= | |||
| | |lyhenne=TSK | ||
|toiminta-alue=Turku | |||
|piiri=Varsinais-Suomen Partiopiiri | |||
| | |alue=Koillis-Turku | ||
| | |taustayhteisö=Turun Tuomiokirkkoseurakunta | ||
|kolo=Multavierunkatu 2, 20100 Turku | |||
|kämppä=[[Turun_Sinikotkat/Kotkanpesä|Kotkanpesä]] Iniön Åselholmissa, [[Turun_Sinikotkat/Larinkorpi|Larinkorpi]] Rymättylässä | |||
|- | |leirialue=[[Turun_Sinikotkat/Korsholm|Korsholm]] Kemiössä | ||
|vene=s/y [[Turun_Sinikotkat/Rhea|Rhea]], m/s [[Turun_Sinikotkat/Pumppu|Pumppu]] | |||
|paitakuvaus=Sininen | |||
|huivikuvaus=sininen, huivimerkkissä sininen siipensä levittänyt kotka | |||
| | |www=http://www.sinikotkat.org | ||
|www-text=http://www.sinikotkat.org | |||
| | }} | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
'''Turun Sinikotkat''' (TSK) on yksi Turun suurimmista ja vanhimmista (perustettu vuonna [[1937]]) [[poikalippukunta|poikalippukunnista]], joka tarjoaa jäsenilleen monipuolista partiotoimintaa maalla ja [[meripartio|merellä]]. | '''Turun Sinikotkat''' (TSK) on yksi Turun suurimmista ja vanhimmista (perustettu vuonna [[1937]]) [[poikalippukunta|poikalippukunnista]], joka tarjoaa jäsenilleen monipuolista partiotoimintaa maalla ja [[meripartio|merellä]]. | ||
Rivi 53: | Rivi 31: | ||
Lippukunnan lehti, [[Turun Sinikotkat/Kotkansiipi|Kotkansiipi]], ilmestyy kaksi kertaa vuodessa. | Lippukunnan lehti, [[Turun Sinikotkat/Kotkansiipi|Kotkansiipi]], ilmestyy kaksi kertaa vuodessa. | ||
{{Varsinais-Suomen Partiopiirin lippukunnat}} | {{Varsinais-Suomen Partiopiirin lippukunnat}} |
Versio 7. huhtikuuta 2007 kello 11.40
Turun Sinikotkat | |
---|---|
Perustiedot | |
Perustettu: | 1937 |
Lyhenne: | TSK |
Toiminta-alue | |
Toiminta-alue: | Turku |
Alue: | Koillis-Turku |
Partiopiiri: | Varsinais-Suomen Partiopiiri |
Taustayhteisö: | Turun Tuomiokirkkoseurakunta |
Toimipaikat | |
Kolo: | Multavierunkatu 2, 20100 Turku |
Kämppä: | Kotkanpesä Iniön Åselholmissa, Larinkorpi Rymättylässä |
Leirialue: | Korsholm Kemiössä |
Vene: | s/y Rhea, m/s Pumppu |
Tunnukset | |
Huivi | |
sininen, huivimerkkissä sininen siipensä levittänyt kotka | |
Partiopaita | |
Sininen | |
Linkit | |
http://www.sinikotkat.org |
Turun Sinikotkat (TSK) on yksi Turun suurimmista ja vanhimmista (perustettu vuonna 1937) poikalippukunnista, joka tarjoaa jäsenilleen monipuolista partiotoimintaa maalla ja merellä.
- Kotisivut: http://www.sinikotkat.org
Lippukunnan käytössä on koulutusalus s/y Rhea, moottorivene m/s Pumppu, purjejollia sekä oma leirialue Kemiön Korsholm, retkikämppä Larinkorpi Rymättylässä ja Iniön Åselholmissa saaristotila Kotkanpesä.
Rhean tilalle on rakenteilla uusi one-off koulutusalus, uusi vene lasketaan vesille kesällä 2007, ks. alusprojekti. Partiotoiminnan rungon muodostavat viikoittaiset kokoukset kololla.
Tarjolla on sudenpentu-, venekunta- ja vaeltajatoiminnan lisäksi sisupartiotoimintaa vammaisille lapsille.
Turun Sinikotkien soittokunta (puhallinorkesteri) on perustettu vuonna 1964.
Lippukunnan lehti, Kotkansiipi, ilmestyy kaksi kertaa vuodessa.
Ansiomerkit | Kilpailut | Lehti | Piirileirit | Tukisäätiö
Altti | Kaakkois-Turku | Kaarina | Koillis-Turku | Leijankorpi | Lounais-Turku | Luoteis-Turku | Maarian Partioyhtymä | Pohjoiskulma | Rannikkoseutu | Salo | Saviseutu
Ahertajat | Alastaron Jyväset | Auran Eräkurjet | Auran Tytöt | Auran Tähti Pojat | Hakkistytöt | Halikon Siniset | Henrikin Tapulitytöt | Hirvensalon Eräpojat | Ilpoisten Vuorenkävijät | Jokikylän Pojat | Kaarinan Korpiklaani | Kaarinan Ristiritarit | Kaarinan Sädetytöt | Kairankiertäjät | Kakskerran Kaksoispiste | Kiikalan Kelopartio | Kolkankävijät | Koroisten Ritarit | Koroisten Sarpiot | Kosken Kerkät | Kupittaan Henrikinpojat | Kustavin Merikotkat | Kuusenkävyt | Kuusiston Linnanyrjänät | Kyrön Kiurut ja Kokot | Laitilan Eräsissit | Laitilan Lumikit | Leirisiskot | Liedon Eränkävijät | Littoisten Pirtapiiat | Loimaan Nuotioloimut | Loimaan Saviset | Lokalahden Erälokit | Louhen Tytöt | Lähteen Tytöt ja Pojat | Lätynkääntäjät | Maarian Kämmekät | Maarian Tähkät | Marjatat | Marttilan Martit | Maskun Hemmingin Pojat | Maskun Hemmingin Tyttäret | Mellilän Menninkäiset | Merenkävijät | Merimaskun Reimarit | Mietoisten Kolopuutintit | Mikaelin Sinikellot | Mikon Pojat | Mustavuoren Sissit | Muurlan Muurahaiset | Mynämäen Maahiset | Naantalin Siniset | Nousiaisten Henrikin lippukunta | Nuotiotytöt | Paraisten Merikotkat | Partio-Puhurit | Perttelin Piketit | Piikkiön Tammipartio | Puhurin Pojat | Pyhän Laurin Ritarit (V-SP) | Pyhärannan Korpiankkurit | Pöytyän Pöllöt | Raision KilliNallit | RajakivenKiertäjät | Rantakaarinat | Ruskon Maunun-Partio | Rymättylän Märssyvahdit | Salon Eränkävijät | Salon Leiriveikot | Sauvojapojat | Suomusjärven Mesoliitit | Tarvan Tapiot | Tavastin Liljat | Toivon Erätytöt | Tornikotkat | Tornipääskyt | Tupshaukat | Turun Eränkävijät | Turun Meripeikot | Turun Metsänkävijät | Turun Mikaelin Siniset | Turun Partio-Sissit | Turun Sinikotkat | Turun Suuntaveljet | Turun Tähti-Tytöt | Turun Versot | Tuulihaukat | Uudenkaupungin Merihait | Vaakun Vartijat | Vahdon Korvenkävijät | Varsinais-Suomen Samoilijat | Vehmaan Lustaset | Yläneen Korpijunkkarit | Ypäjän Eränkävijät