Ero sivun ”Merimiessolmu” versioiden välillä
p (kp) |
p (+sv) |
||
Rivi 16: | Rivi 16: | ||
|- | |- | ||
| valign="top" | Eng: || Reef knot / Square knot | | valign="top" | Eng: || Reef knot / Square knot | ||
|- | |||
| valign="top" | Sv: || Sjömansknop | |||
|- | |- | ||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Erilaiset muunnokset | | colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Erilaiset muunnokset |
Versio 10. lokakuuta 2006 kello 21.55
Merimiessolmu | |
Käyttö | |
Tyypillisin: | Narun päiden yhteenliittäminen |
Teho: | 45% köyden vetolujuudesta |
Muut nimet | |
| |
Eng: | Reef knot / Square knot |
Sv: | Sjömansknop |
Erilaiset muunnokset | |
Kuvat | |
Merimiessolmu soveltuu kahden samanpaksuisen köyden yhdistämiseen. Solmua käytetään usein myös partiohuivin sitomisessa. Varsinkaan liukkaissa keinokuituköysissä merimiessolmu ei pidä hyvin, joten se kannattaa tehdä kerrattuna tai käyttää jalus- tai peräti lippusolmua. Kerrattu merimiessolmu tunnetaan paremmin nimellä kirurginsolmu.
Merimiessolmussa viedään ensin toinen köydenpää (paina mieleesi kumman laitoit, esimerkiksi vasen) toisen ylitse ja kiepautetaan pää köyden ympäri. Nyt uusista köydenpäistä laitetaan päällimmäiseksi se toinen (esimerkiksi oikea) ja kiepautetaan köydenpäät toistensa ympäri. Merimiessolmu kiristetään vetämällä molemmista päistä yhtä aikaa.
Avaaminen
Merimiessolmu on joskus helpompi avata vetämällä solmun samalta puolelta pilkistävää köyttä ja köyden päätä poispäin toisistaan, jolloin muodostuu leivonpää-solmu.
Varo virheitä
Varo tekemästä ämmänsolmua, jossa samanpuoleinen köydenpää menee aina päältä: solmu ei pidä ja näyttääkin sangen epämääräiseltä möykyltä.
Varkaansolmua et saa aikaiseksi vahingossa, vaikka se näyttääkin aivan merimiessolmulta. Varkaansolmussa köyden päät ovat vastakkaisilla puolilla solmua, joten tarkista jos hutilo varas on käytyään merimiessäkilläsi sitonut sen kiinni merimiessolmulla solmittuasi sen itse varkaansolmulla. Murhesolmu on varkaansolmun ja ämmänsolmun risteytys.