Ero sivun ”Napapiirin Pojat” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
(4 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 16: | Rivi 16: | ||
|kämppä=Povari, Pikku-Povari, Mäntylampi | |kämppä=Povari, Pikku-Povari, Mäntylampi | ||
|vene= | |vene= | ||
|huivikuvaus= | |huivikuvaus=Huivin toinen puoli on harmaa ja toinen sininen, reunat ovat valkoiset. Harmaa kuvaa maata ja sininen taivasta. Huivin alakulmassa on keltainen "Toivontähti", joka on Rovaniemen pitäjän sinetistä 1700-luvulta. "Vieläkään ei ole yhtään konetekoista huivia tehty!" | ||
|paitakuvaus=sininen | |paitakuvaus=sininen | ||
|huivikuva=[[Kuva:Napapiirin Poikien huivi.gif]] | |huivikuva=[[Kuva:Napapiirin Poikien huivi.gif]] | ||
|lippukuva= | |lippukuva= | ||
|www= | |www=https://www.facebook.com/napapiirinpojat | ||
}} | }} | ||
Napapiirin Pojat on perinteikäs lippukunta Rovaniemeltä. Vuonna 2005 lippukunnassa toimi | '''Napapiirin Pojat''' on perinteikäs lippukunta Rovaniemeltä. Vuonna 2005 lippukunnassa toimi ''138'' jäsenmaksun maksanutta jäsentä ''viidessä'' vartiossa ja ''seitsemässä'' laumassa. | ||
==Historiaa== | ==Historiaa== | ||
Napapiirin Poikien perustamisen taustalla oli havainto partion sopivuudesta nuorisotyön toimintatavaksi. Lippukunta perustettiin Rovaniemellä [[26. lokakuuta|26.10.]][[1949]]. Perustamista oli edeltänyt [[1949|saman vuoden]] heinäkuussa, [[ | Napapiirin Poikien perustamisen taustalla oli havainto partion sopivuudesta nuorisotyön toimintatavaksi. Lippukunta perustettiin Rovaniemellä [[26. lokakuuta|26.10.]][[1949]]. Perustamista oli edeltänyt [[1949|saman vuoden]] heinäkuussa, [[18. heinäkuuta|18.7.]] pidetty [[partiolupaus|lupauksenantotilaisuus]]. Partiojohtaja, HNMKY:n poikatyönsihteeri [[Reino Aalto]] oli saapunut Helsingistä lupausta vastaanottamaan. Ensimmäiset lupauksenantajat olivat Erkki Alasuutari, Onni Möttönen ja Ilmo Pulkamo. | ||
Toiminta alkoi jo samana vuonna Hukka-vartion muodossa. [[Vartionjohtaja]]na toimi Erkki Alasuutari ja jäseninä | Toiminta alkoi jo samana vuonna Hukka-vartion muodossa. [[Vartionjohtaja]]na toimi Erkki Alasuutari ja jäseninä Aarne Rasmussen, Kalevi Pöykkö, Erkki Melartin, Ilmo Pulkamo, Raimo Turunen, Veli Pulkamo, Kalevi Turunen ja Matti Ikäheimonen. | ||
Ensimmäinen [[Vartionjohtajien peruskurssi|vartionjohtajakurssi]] pidettiin yhdessä [[Revontulet|Revontulien]] (nyk. [[Napapiirin Tytöt]]) kanssa Nivankylässä keväällä [[1950]]. | Ensimmäinen [[Vartionjohtajien peruskurssi|vartionjohtajakurssi]] pidettiin yhdessä [[Revontulet|Revontulien]] (nyk. [[Napapiirin Tytöt]]) kanssa Nivankylässä keväällä [[1950]]. | ||
Rivi 35: | Rivi 35: | ||
{|- | {|- | ||
| 1949-1950 | | 1949-1950 | ||
| | | Erkki Nousiainen | ||
|- | |- | ||
| 1950-1951 | | 1950-1951 | ||
| | | Mauno Heikkilä | ||
|- | |- | ||
| 1951-1952 | | 1951-1952 | ||
| | | Reima Tuomi | ||
|- | |- | ||
| 1952-1953 | | 1952-1953 | ||
| | | Aarno Selander | ||
|- | |- | ||
| 1953-1954 | | 1953-1954 | ||
| | | Pauli Marttala | ||
|- | |- | ||
| 1954-1960 | | 1954-1960 | ||
| | | Manu Heikkilä | ||
|- | |- | ||
| 1960-1964 | | 1960-1964 | ||
| | | Paavo Seppänen | ||
|- | |- | ||
| 1964-1971 | | 1964-1971 | ||
| | | Eero Nahkuri | ||
|- | |- | ||
| 1971-1973 | | 1971-1973 | ||
| | | Reino Tikkinen | ||
|- | |- | ||
| 1973-1974 | | 1973-1974 | ||
| Vesa-Pekka "Vee-Pee" Koivuranta | |||
|- | |- | ||
| 1974-1975 | | 1974-1975 | ||
| | | Paavo Haapaniemi | ||
|- | |- | ||
| 1975-1976 | | 1975-1976 | ||
| | | Pentti Tarvainen | ||
|- | |- | ||
| 1976-1987 | | 1976-1987 | ||
| Kari "Nikke" Niukkanen | |||
|- | |- | ||
| 1987-1991 | | 1987-1991 | ||
| Markku "Mage" Palovaara | |||
|- | |- | ||
| 1991-1992 | | 1991-1992 | ||
| Kari "Luitsi" Lukkarinen | |||
|- | |- | ||
| 1992-1995 | | 1992-1995 | ||
| | | Vesa Honkonen | ||
|- | |- | ||
| 1995-1997 | | 1995-1997 | ||
| | | Juha Perälä | ||
|- | |- | ||
| 1997-1999 | | 1997-1999 | ||
| | | Antti Saarinen | ||
|- | |- | ||
| 1999-2001 | | 1999-2001 | ||
| Markku "Mage" Palovaara | |||
|- | |- | ||
| 2001-2003 | | 2001-2003 | ||
| | | Jaakko Saranki | ||
|- | |- | ||
| 2003-2004 | | 2003-2004 | ||
| | | Heikki Kylmälä | ||
|- | |- | ||
| 2004-2005 | | 2004-2005 | ||
| | | Pekka Palovaara | ||
|- | |- | ||
| 2005-2006 | | 2005-2006 | ||
| | | Juho Korpela | ||
|- | |- | ||
| 2006-2007 | | 2006-2007 | ||
| | | Pekka Palovaara | ||
|- | |- | ||
| 2007-2011 | | 2007-2011 | ||
| | | Vesa Miettunen | ||
|- | |- | ||
| 2011- | | 2011-2014 | ||
| | | Esa Marjomaa | ||
|- | |||
| 2014- | |||
| Tapio Nykänen | |||
|} | |} | ||
Rivi 121: | Rivi 124: | ||
Napapiirin Poikien [[partiohuivi]] on perinteisesti tehty käsityönä, useat ahkerat partioäidit kymmeniä kappaleita (eniten Tellervo Enbuske vuosina 1980-94 n. 250 kpl). | Napapiirin Poikien [[partiohuivi]] on perinteisesti tehty käsityönä, useat ahkerat partioäidit kymmeniä kappaleita (eniten Tellervo Enbuske vuosina 1980-94 n. 250 kpl). | ||
== | ==Yhteystiedot== | ||
{|- | |||
| Sähköposti: | |||
| napapiirinpojat@gmail.com | |||
|- | |||
| Facebook: | |||
| https://www.facebook.com/napapiirinpojat | |||
|- | |||
| Instagram: | |||
| https://instagram.com/napapiirinpojat/ | |||
|} | |||
{{Malline:Lapin lippukunnat}} | {{Malline:Lapin lippukunnat}} |
Nykyinen versio 14. tammikuuta 2017 kello 21.35
Napapiirin Pojat | |
---|---|
Perustiedot | |
Tyyppi: | poikalippukunta |
Perustettu: | 26. lokakuuta 1949 |
Jäsenmäärä: | 138 henkilöä |
Lyhenne: | NaPo |
Sisarlippukunta: | Napapiirin Tytöt |
Toiminta-alue | |
Toiminta-alue: | Rovaniemi |
Partiopiiri: | Lapin Partiolaiset |
Taustayhteisö: | Rovaniemen seurakunta |
Toimipaikat | |
Kämppä: | Povari, Pikku-Povari, Mäntylampi |
Tunnukset | |
Huivi | |
Huivin toinen puoli on harmaa ja toinen sininen, reunat ovat valkoiset. Harmaa kuvaa maata ja sininen taivasta. Huivin alakulmassa on keltainen "Toivontähti", joka on Rovaniemen pitäjän sinetistä 1700-luvulta. "Vieläkään ei ole yhtään konetekoista huivia tehty!" | |
Partiopaita | |
sininen | |
Linkit | |
https://www.facebook.com/napapiirinpojat |
Napapiirin Pojat on perinteikäs lippukunta Rovaniemeltä. Vuonna 2005 lippukunnassa toimi 138 jäsenmaksun maksanutta jäsentä viidessä vartiossa ja seitsemässä laumassa.
Historiaa
Napapiirin Poikien perustamisen taustalla oli havainto partion sopivuudesta nuorisotyön toimintatavaksi. Lippukunta perustettiin Rovaniemellä 26.10.1949. Perustamista oli edeltänyt saman vuoden heinäkuussa, 18.7. pidetty lupauksenantotilaisuus. Partiojohtaja, HNMKY:n poikatyönsihteeri Reino Aalto oli saapunut Helsingistä lupausta vastaanottamaan. Ensimmäiset lupauksenantajat olivat Erkki Alasuutari, Onni Möttönen ja Ilmo Pulkamo.
Toiminta alkoi jo samana vuonna Hukka-vartion muodossa. Vartionjohtajana toimi Erkki Alasuutari ja jäseninä Aarne Rasmussen, Kalevi Pöykkö, Erkki Melartin, Ilmo Pulkamo, Raimo Turunen, Veli Pulkamo, Kalevi Turunen ja Matti Ikäheimonen.
Ensimmäinen vartionjohtajakurssi pidettiin yhdessä Revontulien (nyk. Napapiirin Tytöt) kanssa Nivankylässä keväällä 1950.
Lippukunnanjohtajat
1949-1950 | Erkki Nousiainen |
1950-1951 | Mauno Heikkilä |
1951-1952 | Reima Tuomi |
1952-1953 | Aarno Selander |
1953-1954 | Pauli Marttala |
1954-1960 | Manu Heikkilä |
1960-1964 | Paavo Seppänen |
1964-1971 | Eero Nahkuri |
1971-1973 | Reino Tikkinen |
1973-1974 | Vesa-Pekka "Vee-Pee" Koivuranta |
1974-1975 | Paavo Haapaniemi |
1975-1976 | Pentti Tarvainen |
1976-1987 | Kari "Nikke" Niukkanen |
1987-1991 | Markku "Mage" Palovaara |
1991-1992 | Kari "Luitsi" Lukkarinen |
1992-1995 | Vesa Honkonen |
1995-1997 | Juha Perälä |
1997-1999 | Antti Saarinen |
1999-2001 | Markku "Mage" Palovaara |
2001-2003 | Jaakko Saranki |
2003-2004 | Heikki Kylmälä |
2004-2005 | Pekka Palovaara |
2005-2006 | Juho Korpela |
2006-2007 | Pekka Palovaara |
2007-2011 | Vesa Miettunen |
2011-2014 | Esa Marjomaa |
2014- | Tapio Nykänen |
Taustayhteisö
Lippukunnan taustayhteisönä toimii Rovaniemen seurakunta. Se on tukenut NaPo:n toimintaa merkittävästi, mm. antamalla yhden työntekijöistään lähes kokonaan lippukunnan partiotyötä tekemään. 70-80- luvuilla tämä työntekijä toimi lippukunnassa sen johtajana. Myös sisarlippukunnalla, Napapiirin Tytöillä oli sama tilanne.
Lippukunnan huivi
Kevättalvella 1955 Napapiirin Poikien vanhempainneuvoston pyynnöstä Esko "Peesari" Seppälä ryhtyi suunnittelemaan NaPolle huivia. Peesari päätyi sinisen ja harmaan värin yhdistämiseen takakulmasta ylös nousevalla saumalla. Takakolkkaan hän suunnitteli Lapin Partiopoikapiirin tunnuksen, valkoisen neliön, joka kuvasi tunturia. Tämä neliö on sittemmin jäänyt huivista pois. Neliö yhdistettiin huiviin valkoisella reunuksella. Huivin takakolkkaan hän lisäsi paikkakunnan tunnukseksi Rovaniemen pitäjän sinetistä 1700-luvulta peräisin olevan toivon tähden, keltaisella ommeltuna. Ehdotus hyväksyttiin, ensimmäinen erä ommeltiin ja huivi otettiin virallisesti käyttöön 26.11.1955.
Napapiirin Poikien partiohuivi on perinteisesti tehty käsityönä, useat ahkerat partioäidit kymmeniä kappaleita (eniten Tellervo Enbuske vuosina 1980-94 n. 250 kpl).
Yhteystiedot
Sähköposti: | napapiirinpojat@gmail.com |
Facebook: | https://www.facebook.com/napapiirinpojat |
Instagram: | https://instagram.com/napapiirinpojat/ |
Kielas | Metsä-Lappi | Tunturi-Lappi
Aavanvalkea | Inarin Tunturisudet | Kallin Kanervat | Karun Sirkut ja Eräveljet | Kemijärven Tunturitytöt ja -pojat | Kemin Kotkat | Keminmaan Kivekkäät | Keron Kiertäjät | Kiirunapartio | Kitkankiertäjät | Korvatunturin Kävijät | Kätkän Kävijät | Lapin Kiehiset ja Kivekkäät | Lapin Samoilijat | Mellan Kiipijät | Meän Eräpartio | Muonion Susipirkat | Napapiirin Pojat | Napapiirin Tytöt | Njálat | Partiolippukunta Kielaat | Pellon Pailakat | Pellon Väyläveikot | Pohjan Tytöt ja Sissit | Pohjolan Tytöt | Sallan Erauspojat | Seitapartio | Simon Kuutit | Tervolan Jatulitytöt ja -pojat | Ylläs-Partio