Ero sivun ”Pargas Scoutkår Skärgårdsvandrarna” versioiden välillä
(tarkennus) |
VP (keskustelu | muokkaukset) (malline) |
||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{ | {{lippukunta | ||
| | |nimi=Pargas Scoutkår Skärgårdsvandrarna | ||
|virallinen= | |||
| | |tyyppi=Yhteis | ||
| | |perustettu=1979 | ||
| | |perustettu_pvm= | ||
|lakkautettu= | |||
| | |jäsenmäärä= | ||
| | |lyhenne=PSSV | ||
| | |sisarlippukunta= | ||
| | |veljeslippukunta= | ||
| | |toiminta-alue=Parainen | ||
| | |kotikunta=Parainen | ||
| | |piiri=Finlands Svenska Scouter | ||
|alue= | |||
| | |aluejärjestö=Sydvästra Finlands Scouter | ||
| | |ryhmittymä= | ||
|taustayhteisö= | |||
|kolo=Maneesi, Brunnsvägen, 21600 Pargas | |||
| | |kämppä= | ||
| | |leirialue= | ||
| | |varasto= | ||
| | |vene= | ||
| | |paitakuvaus=Sininen | ||
|huivikuvaus=Sininen | |||
|huivikuva= | |||
|tunnuksenNimi= | |||
| | |tunnuskuvaus= | ||
| | |tunnuskuva= | ||
| | |lippukuvaus= | ||
| | |lippukuva= | ||
| | |www= | ||
| | |www-text= | ||
| | |lippukuntalehti= | ||
| | }} | ||
| | Lippukunnan edeltäjä [[Pargas Scoutkår]] perustettiin jo kesällä vuonna 1918, mutta lippukunta jakaantui vuonna [[1928]] erillisiksi tyttö- ([[Pargasflickorna]]) ja poikalippukunniksi ([[Pargaspojkarna]]). Lippukunnat yhdistyivät jälleen [[yhteislippukunta|yhteislippukunnaksi]] vuonna [[1979]], jolloin nimeksi valittiin '''Pargas Scoutkår Skärgårdsvandrarna'''. Lippukunnan tukijana toimi Pargas Kalkbergs ab (myöh. Partek). | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
Lippukunnan edeltäjä [[Pargas Scoutkår]] perustettiin jo kesällä vuonna 1918, mutta lippukunta jakaantui vuonna [[1928]] erillisiksi tyttö- [[Pargasflickorna]] ja | |||
Paraisilla toimii nykyisin kolme lippukuntaa: | Paraisilla toimii nykyisin kolme lippukuntaa: | ||
Rivi 53: | Rivi 41: | ||
* [[St. Simons Sjöfararna]] | * [[St. Simons Sjöfararna]] | ||
{{tynkä}} | {{tynkä/Lippukunnat}} | ||
{{FiSSc:n lippukunnat}} | {{FiSSc:n lippukunnat}} | ||
[[Luokka:Lippukunnat]] | [[Luokka:Lippukunnat]] | ||
[[Luokka:Finlands Svenska Scouter]] | [[Luokka:Finlands Svenska Scouter]] |
Versio 18. marraskuuta 2007 kello 15.42
Pargas Scoutkår Skärgårdsvandrarna | |
---|---|
Perustiedot | |
Tyyppi: | Yhteislippukunta |
Perustettu: | 1979 |
Lyhenne: | PSSV |
Toiminta-alue | |
Toiminta-alue: | Parainen |
Kotikunta: | Parainen |
Aluejärjestö: | Sydvästra Finlands Scouter |
Partiopiiri: | Finlands Svenska Scouter |
Toimipaikat | |
Kolo: | Maneesi, Brunnsvägen, 21600 Pargas |
Tunnukset | |
Huivi | |
Sininen | |
Partiopaita | |
Sininen |
Lippukunnan edeltäjä Pargas Scoutkår perustettiin jo kesällä vuonna 1918, mutta lippukunta jakaantui vuonna 1928 erillisiksi tyttö- (Pargasflickorna) ja poikalippukunniksi (Pargaspojkarna). Lippukunnat yhdistyivät jälleen yhteislippukunnaksi vuonna 1979, jolloin nimeksi valittiin Pargas Scoutkår Skärgårdsvandrarna. Lippukunnan tukijana toimi Pargas Kalkbergs ab (myöh. Partek).
Paraisilla toimii nykyisin kolme lippukuntaa:
- Paraisten Merikotkat
- Pargas Scoutkår Skärgårdsvandrarna
- St. Simons Sjöfararna
Ansiomerkit | Lehti | Piirileirit
Helsingfors och Östra Nyland | Västra Nyland | Åland och Sydvästra Finland | Österbotten
Helsingfors Svenska Scouter | Ålands Scoutdistrikt
Dalsbruk Sjöscouter | Finströms Sjöscouter | Flickscoutkåren Korsfararflickorna | Flickscoutkåren Åbo Vildar | Frikyrkoscoutkåren Stigfinnarna | Grankulla Scoutkår | Hangö Scoutkår | Helsingfors KFUK/M Scouter | Helsingfors Scoutkår Spanarna | Houtskärs Scouter | Ingå Scouter | IOGT Balders Scouter | Jakobstads Flickscouter | Jakobstads Fribyggare | Jakobstads Sjöscouter | Karis Flickorna | Karis Gossarna | KFUM:s Scouter Kamraterna | Kimito Sjöscouter | Korsholms Spejare | Kristinestads Nybyggare | Kumlinge Sjöscouter | Kyrkslätt Scouter | Lovisa Scoutflickor | Lovisa Svenska Boyscouter | Munksnäs Flickscouter | Nedervetil Scoutkår Vägvisarna | Nordsjö Skogsriddare | Nykarleby Forsfarare | Närpes Scoutkår | Pargas Scoutkår Skärgårdsvandrarna | Pedersörenejdens Korsbärare | Scoutkåren Brobyggarna | Scoutkåren Ekenäs Skogsvandrare | Scoutkåren Fjällfiscarna | Scoutkåren Fyrbåken | Scoutkåren MuHö | Scoutkåren Munksnäs Spejarna | Scoutkåren Nybyggarna | Scoutkåren Pojkarna | Scoutkåren Spejarna | Scoutkåren Sydvästen | Scoutkåren Tre Björkar | Scoutkåren Vasa Korsfarare | Scoutkåren Åfararna | Scoutkåren Ålandsflickorna | Sjöscoutkåren Havsörnarna | Sjöscoutkåren Porkala | Sjöscoutkåren Sailors | Sjöscoutkåren Seaboys | Sjöscoutkåren Spejarna | Sjöscoutkåren Stormfågeln | Sjöscoutkåren Vikingaflickorna | Sjöscoutkåren Vikingarna | Sjöscoutorganisationen Fribytarna | Spejarna i Gamlakarleby | St. Jacobs Sjöscouter | St. Simons Sjöfararna | Södrik Stigfinnare | Tammerfors Spejare | Tempelscouterna | Wasa Fyrvaktare | Vårdkasarnas Scouter | Öja Sjöscouter | Östersundom Scouter