Ero sivun ”WOSM/Maailmankomitea” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
p (Botti lisäsi: nl:World Scout Committee) |
||
(22 välissä olevaa versiota 10 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Maailmankomitea (World Scout Committee) on järjestön toimeenpaneva elin ja se valitaan [[WOSM | Maailmankomitea (World Scout Committee) on järjestön toimeenpaneva elin ja se valitaan [[WOSM/Maailmankonferenssi|maailmankonferenssissa]]. Komiteassa on 14 jäsentä, joista 12 valitaan kolmeksi vuodeksi kerrallaan, ja voidaan sen jälkeen valita vielä toiseksi kolmen vuoden kaudeksi<ref>[https://en.wikipedia.org/wiki/World_Organization_of_the_Scout_Movement#Current_members_of_the_World_Scout_Committee World Organisation of the Scout Movement: Current members of the World Scout Committee]''Wikipedia The Free Encyclopedia'' haettu 16.3.2016</ref>. Lisäksi viran puolesta jäseniä ovat WOSM:in pääsihteeri ja taloudenhoitaja. Puheenjohtajana toimii Herman Hui Hong Kong:ista. | ||
{{ | [http://www.scout.org/en/our_organisation/governance/world_committee Jäsenet] | ||
[[Luokka: WOSM organisaatio]] | |||
{| style="border: none;" | |||
|'''Nimi''' ||'''Pesti'''||'''Maa''' || '''Pestipäättyy''' | |||
|- | |||
|- | |||
|Rick Cronk|William F. "Rick" Cronk | |||
|Pj | |||
|{{USA}} | |||
|2011 | |||
|- | |||
|Mario Díaz Martínez | |||
|Vpj | |||
|{{Espanja}} | |||
|2011 | |||
|- | |||
|Simon Hang Bock Rhee | |||
|Vpj | |||
|{{Etelä-Korea}} | |||
|2014 | |||
|- | |||
|Thérèse Bermingham | |||
| | |||
|{{Irlanti}} | |||
|2011 | |||
|- | |||
|Eric Khoo Heng-Pheng | |||
| | |||
|{{Malesia}} | |||
|2014 | |||
|- | |||
|Georges El Ghorayeb | |||
| | |||
|{{Libanon}} | |||
|2011 | |||
|- | |||
|Wahid Labidi | |||
| | |||
|{{Tunisia}} | |||
|2014 | |||
|- | |||
|John C.C. May | |||
| | |||
|{{Iso-Britannia}} | |||
|2014 | |||
|- | |||
|John Neysmith | |||
| | |||
|{{Kanada}} | |||
|2014 | |||
|- | |||
|Nkwenkwe Nkomo | |||
| | |||
|{{Etelä-Afrikka}} | |||
|2011 | |||
|- | |||
|Oscar Palmquist | |||
| | |||
|{{Brasilia}} | |||
|2014 | |||
|- | |||
|Gualtiero Zanolini | |||
| | |||
|{{Italia}} | |||
|2011 | |||
|- | |||
|[[Scott Teare]] | |||
|Pääsihteeri | |||
|{{USA}} | |||
| | |||
|- | |||
|Maurice Machenbaum | |||
|Rahastonhoitaja | |||
|{{Sveitsi}} | |||
| | |||
|} | |||
{{tynkä}} | |||
[[Luokka:WOSM organisaatio]] | |||
== Viitteet == | |||
[[en:World Scout Committee]] | |||
[[es:Comité Scout Mundial]] | |||
[[fr:Comité mondial du scoutisme]] | |||
[[nl:World Scout Committee]] |
Nykyinen versio 13. kesäkuuta 2021 kello 22.08
Maailmankomitea (World Scout Committee) on järjestön toimeenpaneva elin ja se valitaan maailmankonferenssissa. Komiteassa on 14 jäsentä, joista 12 valitaan kolmeksi vuodeksi kerrallaan, ja voidaan sen jälkeen valita vielä toiseksi kolmen vuoden kaudeksi[1]. Lisäksi viran puolesta jäseniä ovat WOSM:in pääsihteeri ja taloudenhoitaja. Puheenjohtajana toimii Herman Hui Hong Kong:ista.
Nimi | Pesti | Maa | Pestipäättyy |
William F. "Rick" Cronk | Pj | Yhdysvallat | 2011 |
Mario Díaz Martínez | Vpj | Espanja | 2011 |
Simon Hang Bock Rhee | Vpj | Etelä-Korea | 2014 |
Thérèse Bermingham | Irlanti | 2011 | |
Eric Khoo Heng-Pheng | Malesia | 2014 | |
Georges El Ghorayeb | Libanon | 2011 | |
Wahid Labidi | Tunisia | 2014 | |
John C.C. May | Iso-Britannia | 2014 | |
John Neysmith | Kanada | 2014 | |
Nkwenkwe Nkomo | Etelä-Afrikan tasavalta | 2011 | |
Oscar Palmquist | Brasilia | 2014 | |
Gualtiero Zanolini | Italia | 2011 | |
Scott Teare | Pääsihteeri | Yhdysvallat | |
Maurice Machenbaum | Rahastonhoitaja | Sveitsi |
Tämä artikkeli on tynkä. Voit auttaa PartioWikia laajentamalla artikkelia. Harkitse myös voisiko tämän mallineen vaihtaa johonkin kuvaavammista tynkämallineista.
Viitteet
- ↑ World Organisation of the Scout Movement: Current members of the World Scout CommitteeWikipedia The Free Encyclopedia haettu 16.3.2016