Ero sivun ”Kuuluisuudet jotka ovat olleet tai ovat partiossa” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Ei muokkausyhteenvetoa |
p (→Ulkomaalaiset) |
||
Rivi 31: | Rivi 31: | ||
{| style="border: none;" | {| style="border: none;" | ||
|'''Nimi''' || '''Ammatti/titteli''' || '''Maa''' ||'''Lippukunta''' | |'''Nimi''' || '''Ammatti/titteli''' || '''Maa''' ||'''Lippukunta''' | ||
|- | |- | ||
| | | Jan Peter Balkenende || Pääministeri || Alankomaat | ||
|- | |||
| Beatrix of the Netherlands || Kuningatar || Alankomaat | |||
|- | |||
| Juliana of the Netherlands || Kuningatar || Alankomaat | |||
|- | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
|- | |- | ||
| Albert II || Kuningas || Belgia | | Albert II || Kuningas || Belgia | ||
Rivi 49: | Rivi 43: | ||
|- | |- | ||
| Leo Tindemans || ex. pääministeri || Belgia | | Leo Tindemans || ex. pääministeri || Belgia | ||
|- | |||
| Caio Vianna Martins || Kansallissankari || Brasilia | |||
|- | |- | ||
| | | Juan Carlos I || Kuningas || Espanja | ||
|- | |||
| Sofía de Grecia || Kuningatar || Espanja | |||
|- | |- | ||
| | | Alfonso XIII || Kuningas || Espanja | ||
|- | |- | ||
| | | Niceto Alcalá Zamora || ex.Presidentti || Espanja | ||
|- | |- | ||
| | | José María Aznar || ex. pääministeri || Espanja | ||
|- | |- | ||
| | | Ryutaro Hashimoto || ex. pääministeri || Japani | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| | | Joe Clark || ex. pääministeri || Kanada | ||
|- | |- | ||
| | | John Diefenbaker || ex. pääministeri || Kanada | ||
|- | |- | ||
| | | Stephen Harper || pääminiteri || Kanada | ||
|- | |||
| Brian Mulroney || ex. pääminister || Kanada | |||
|- | |- | ||
| | | Anne-Marie || Kuningatar || Kreikka | ||
|- | |||
| Tunku Abdul Rahman || ensimmäinen pääministeri || Malesia | |||
|- | |||
| José Mendes Bota || Europarlamentaarikko || Portugali | |||
|- | |||
| Jacques Chirac || ex. Presidentti || Ranska | |||
|- | |||
| Carl XVI Gustaf || Kuningas || Ruotsi || | |||
|- | |- | ||
| | | Gustaf VI Adolf || Kuningas || Ruotsi | ||
|- | |- | ||
| | | Folke Bernadotte || Diplomaatti || Ruotsi | ||
|- | |||
| Horst Köhler || Presidentti || Saksa | |||
|- | |||
| Goh Chok Tong || ex. pääministeri || Singapore | |||
|- | |||
| Margrethe II of Denmark || Kuningatar || Tanska | |||
|- | |- | ||
| | | Benedikte || Prinsessa || Tanska | ||
|- | |- | ||
| | | Václav Havel || Tsekin ensimmäinen presidentti || Tsekki | ||
|- | |- | ||
| | | Eduard Beneš || Tsekkoslovakin itsenäisyys liikkeen johtaja, ex. presidentti || Tsekkoslovakia | ||
|- | |- | ||
| | | Toomas Hendrik Ilves || Presidentti || Viro | ||
|- | |- | ||
| | | Ferenc Mádl || ex.Presidentti || Unkari | ||
|- | |- | ||
| | | Pál Teleki || ex.Pääministeri, Tiedemies || Unkari | ||
|- | |- | ||
| Princess Anne || Prinsessa || Yhdistyneet Kuningaskunnat | | Princess Anne || Prinsessa || Yhdistyneet Kuningaskunnat | ||
Rivi 103: | Rivi 110: | ||
|- | |- | ||
| Keith Richards || Kitaristi (The Rolling Stones) || Yhdistyneet Kuningaskunnat | | Keith Richards || Kitaristi (The Rolling Stones) || Yhdistyneet Kuningaskunnat | ||
|- | |- | ||
| | | Tony Blair ||ex. pääministeri || Yhdistyneet kuningaskunnat | ||
|- | |- | ||
| Bonnie Blair || 5kertainen olympia kultamitalisti || Yhdysvallat | | Bonnie Blair || 5kertainen olympia kultamitalisti || Yhdysvallat | ||
Rivi 134: | Rivi 135: | ||
| Jim Morrison || Muusikko || Yhdysvallat | | Jim Morrison || Muusikko || Yhdysvallat | ||
|- | |- | ||
| | | James Lovell || Apollo XIII komentaja || Yhdysvallat || Eagle Scout troop 60 | ||
|- | |||
|} | |} | ||
Versio 10. maaliskuuta 2008 kello 19.28
Suomalaiset
Nimi | Ammatti/titteli | Lippukunta |
Jorma Ollila | Nokian hallituksen pj | ? |
Jukka Paarma | Arkkipiispa | Hiipan Pojat |
Jone Nikula | TV-persoona | Tapiolan Eräpojat |
Doris Stockmann | Stockmannin omistaja | ? |
Helvi Sipilä | ex. YK:n apulaispääsihteeri | Lahden Tähtitytöt |
Kari Kuuva | Lauluntekijä/muusikko | Hiipan Pojat |
Pentti Arajärvi | Tasavallan presidentin puoliso | Helsingin Kotkat |
Hannu Auramo | Teollisuusneuvos | Toimen Pojat |
Stefan Wallin | Kulttuuriministeri | ? |
Lauri Knurkse | Elokuva Ohjaaja/Näyttelijä | Tavastit |
Paavo Lipponen | Ex. pääministeri | ? |
Ulkomaalaiset
Nimi | Ammatti/titteli | Maa | Lippukunta |
Jan Peter Balkenende | Pääministeri | Alankomaat | |
Beatrix of the Netherlands | Kuningatar | Alankomaat | |
Juliana of the Netherlands | Kuningatar | Alankomaat | |
Albert II | Kuningas | Belgia | |
Hergé | Tintti-sarjakuvahahmon luoja | Belgia | |
Leo Tindemans | ex. pääministeri | Belgia | |
Caio Vianna Martins | Kansallissankari | Brasilia | |
Juan Carlos I | Kuningas | Espanja | |
Sofía de Grecia | Kuningatar | Espanja | |
Alfonso XIII | Kuningas | Espanja | |
Niceto Alcalá Zamora | ex.Presidentti | Espanja | |
José María Aznar | ex. pääministeri | Espanja | |
Ryutaro Hashimoto | ex. pääministeri | Japani | |
Joe Clark | ex. pääministeri | Kanada | |
John Diefenbaker | ex. pääministeri | Kanada | |
Stephen Harper | pääminiteri | Kanada | |
Brian Mulroney | ex. pääminister | Kanada | |
Anne-Marie | Kuningatar | Kreikka | |
Tunku Abdul Rahman | ensimmäinen pääministeri | Malesia | |
José Mendes Bota | Europarlamentaarikko | Portugali | |
Jacques Chirac | ex. Presidentti | Ranska | |
Carl XVI Gustaf | Kuningas | Ruotsi | |
Gustaf VI Adolf | Kuningas | Ruotsi | |
Folke Bernadotte | Diplomaatti | Ruotsi | |
Horst Köhler | Presidentti | Saksa | |
Goh Chok Tong | ex. pääministeri | Singapore | |
Margrethe II of Denmark | Kuningatar | Tanska | |
Benedikte | Prinsessa | Tanska | |
Václav Havel | Tsekin ensimmäinen presidentti | Tsekki | |
Eduard Beneš | Tsekkoslovakin itsenäisyys liikkeen johtaja, ex. presidentti | Tsekkoslovakia | |
Toomas Hendrik Ilves | Presidentti | Viro | |
Ferenc Mádl | ex.Presidentti | Unkari | |
Pál Teleki | ex.Pääministeri, Tiedemies | Unkari | |
Princess Anne | Prinsessa | Yhdistyneet Kuningaskunnat | |
Queen Elizabeth II | Kuningatar | Yhdistyneet Kuningaskunnat | |
Princess Margaret | Prinsessa | Yhdistyneet Kuningaskunnat | |
J.K. Rowling | Kirjailija | Yhdistyneet Kuningaskunnat | |
Michael Owen | Pitkänlinjan Jalkapalloilija | Yhdistyneet Kuningaskunnat | |
Keith Richards | Kitaristi (The Rolling Stones) | Yhdistyneet Kuningaskunnat | |
Tony Blair | ex. pääministeri | Yhdistyneet kuningaskunnat | |
Bonnie Blair | 5kertainen olympia kultamitalisti | Yhdysvallat | |
Hillary Rodham Clinton | Senaattori, Presidentti ehdokas | Yhdysvallat | |
Carol Moseley-Braun | Ensimmäinen tumma Senaattori | Yhdysvallat | |
Sally Ride | Ensimmäinen naisastronautti | Yhdysvallat | |
Ted Bundy | Sarjamurhaaja | Yhdysvallat | |
George W. Bush | Presidentti | Yhdysvallat | |
Bill Gates | Microsoft perustaja | Yhdysvallat | |
Michael Jordan | Koripalloilija | Yhdysvallat | |
John F. Kennedy | ex.Presidentti | Yhdysvallat | |
Ronald Reagan | ex.Preisdentti | Yhdysvallat | |
Jim Morrison | Muusikko | Yhdysvallat | |
James Lovell | Apollo XIII komentaja | Yhdysvallat | Eagle Scout troop 60 |
- Englannin kielinen lista kuuluisista Eagle Scouteista
- Englannin kielinen lista kuuluisista maailman partiolaisista
Tämä artikkeli on tynkä. Voit auttaa PartioWikia laajentamalla artikkelia. Harkitse myös voisiko tämän mallineen vaihtaa johonkin kuvaavammista tynkämallineista.